Muş’ta sistem koktu!

Zehirlenme ve kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybeden MUK-YAD Başkanı Remzi Özün’ün amcasının oğlu Sinan Özün’ün cesedi Muş Devlet Hastanesi morgunda aşırı ihmaller zinciri sonrası koktu. Muş’a okul yaptıran, çok sayıda ambulans bağışlayan Remzi Özün yaşananlara isyan etti. Edinilen bilgilere göre, 28 yaşındaki Sinan Özün 23 Temmuz günü rahatsızlanarak Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Zehirlenme ve kalp […]

Muş’ta sistem koktu!
Muş’ta sistem koktu!
  • Yayınlanma8 Ağustos 2018 18:12

Zehirlenme ve kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybeden MUK-YAD Başkanı Remzi Özün’ün amcasının oğlu Sinan Özün’ün cesedi Muş Devlet Hastanesi morgunda aşırı ihmaller zinciri sonrası koktu. Muş’a okul yaptıran, çok sayıda ambulans bağışlayan Remzi Özün yaşananlara isyan etti.

Edinilen bilgilere göre, 28 yaşındaki Sinan Özün 23 Temmuz günü rahatsızlanarak Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Zehirlenme ve kalp yetmezliği teşhisi konulan Sinan Özün, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Özün yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak akşam 21.00 sıralarında hayatını kaybetti.

Uzun yıllardan bu yana Almanya’nın başkenti Berlin’de Muşluları bir araya getirerek kente çeşitli yardımlar sağlayan Almanya Muşlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MUK-YAD) Başkanı Remzi Özün, Haber49’a yaptığı açıklamada kardeşi Sinan Özün’ün hayatını kaybetmesinin ardından bir dizi sağlık skandalının yaşandığını bildirdi.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, kardeşinin ölümüyle ilgili otopsi yapılmasını istediğini bu amaçla cenazenin Malatya’daki Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini istediğini söyleyen Remzi Özün, şunları anlattı:

AMBULANS YOK

“Cenazenin Malatya’ya gönderilmesi için hastaneye geldik. Bize gece 03.30 sıralarında sevk işleminin yapılacağı söylendi. O saatte yeniden hastaneye geldiğimizde cenazeye eşlik edecek emniyet güçleri dışında kimse yoktu. Herhangi bir sağlık personeli yoktu. Ambulans yoktu. Ambulans ne zaman gelecek ne zaman yola çıkacağız diye sorduk. Bize bu konuda bilgileri olmadığı bize bilgi verilemeyeceği söylendi.”

Büyük uğraşıları sonunda ambulans ekibinin geldiğini belirten Remzi Özün, cenazeyi almak için morga indiklerinde yeni skandallarla karşılaştıklarını söyledi. Remzi Özün şöyle konuştu:

MORGUN İÇERİSİ CESET KOKUYORDU

“Morgda herhangi bir görevli yoktu. Sonra birileri geldi. Morgun içerisi kokuyordu. Soğuk hava deposu çalışmıyordu. İçerisi sıcaktı. Ceset kokuyordu. Sonra bize cenazemizi verdiler. Cenazemizi ceset torbasına koymadan teslim ettiler. Nedenini sorduğumuzda ceset torbası yok dediler. Bütün bu yaşananlara, soğuk hava deposunun çalışmamasına morgun içerisinden ceset kokularının gelmesine, bizim cenazemizin kokmasına, cenazemizin ceset torbasına konulmadan teslim edilmesine hem ambulans görevlileri hem de cenazeye eşlik edecek polis memurları şahittir.”

CESEDİ SİVRİSİNEKLER SARDI

Büyük ihmaller zincirinin ardından cenazeyi alıp Malatya’ya götürdüklerini anlatan Remzi Özün, burada yapılan otopsi işlemlerinin ardından cenazeyi Muş’a geri getirip defnettiklerini belirtti. Remzi Özün, “Sinan Özün’ün cenazesi hastane morgunda soğuk hava deposunda tutulmaması ve sağlıksız koşullarda Malatya Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesi nedeni ile koktu. Cenazenin defni sırasında cesedi sinekler sarmıştı” ifadelerini kullandı.

YARDIMLARIN KARŞILIĞI BU MU?

Almanya Muş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MUK-YAD) olarak bugüne kadar sayısız yardımda bulunan, okul yaptıran ayrıca Bölgeye ve Muş İlindeki Belediyelere 7 adet ambulans bağışlayan Remzi Özün, şöyle konuştu: “Bizler yardım yaparken hiçbir siyasi partiye veya ideolojik ayrım yapmadan halkımızın mağduriyetini esas alarak yaptık ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Muş’un her evladı benim kardeşimdir. Var olan sorunları çözmek her vicdanı olan, vicdan sahibi olan her kesin görevi olmalıdır. Günde 5 sefer ayaklarımızı, yüzümüzü, gözümü temizliyoruz ama maalesef vicdanımızı temizleyemiyoruz. Vicdanı olan insanlarımızın maalesef sesini kısıyorlar. Onlar da çaresizliklerini Allah’a havale ediyorlar. Unutmayın bu memleketin her ferdi; bizim annemiz, babamız, bacımız, kardeşimizdir. Soruyorum; neden bu kadar duyarsızız? Unutmayalım ki, hepimiz bu toprağın bağrında birgün yüce rabbimize hesap vereceğiz. Herkesi ve her kesimi sorumlu olmaya davet ediyorum.  Bir hastanenin morgu soğuk hava deposu çalıştırılmadan nasıl tutulabilir? Bir cenaze sahiplerine nasıl ceset torbasına konulmadan verilebilir? Bugün bu hastanede bir ceset torbası bulunduramayanlar Allah korusun yarın bir depremde ne yapacaklar?”

“EMNİYET YETKİLİLERİNE TEŞEKKÜR”

Açıklamasında Muş İl Emniyet Müdürlüğüne teşekkür eden Özün, “Gece saat 03.30 da cenazemizi Malatya Adli Tıp Kurumuna götürmek için gittiğimizde kimseyi göremedik. Emniyet müdürlüğünden gelen Polis memurunun dışında Ortada ne ambulans vardı nede sağlık personeli… Fakat polis memurunun söylenilen saatte gelmesini takdirle karışılıyoruz.” sözlerini ifade etti.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILDI

MUK-YAD Başkanı Remzi Özün açıklamasından sonra Haber49 olarak Muş Devlet Hastanesi yetkililerine olayı sorduk. Muş Devlet Hastanesi yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, olayla ilgi soruşturma açıldığını ifade ettiler. Hastane yetkilileri, “Bir daha bu tür sorunların yaşanmaması için Hastane olarak gereken önlemleri alacağız. Burada bir ihmal ve sıkıntılarımızın olduğunu kabul ediyoruz. Sorumlu personellere soruşturma açtık” sözlerini ifade ettiler.HABER49