Muş’ta ilk defa Spor Tırmanış Hız Türkiye Şampiyonası yapıldı

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından Muş’ta düzenlenen Spor Tırmanış Hız Türkiye Şampiyonası’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Muş’ta ilk defa Spor Tırmanış Hız Türkiye Şampiyonası yapıldı
Muş’ta ilk defa Spor Tırmanış Hız Türkiye Şampiyonası yapıldı
Haber49 Editör
  • Yayınlanma1 Temmuz 2024 11:16

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Muş’ta düzenlenen Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Şampiyonasında 10 ilin 86 sporcusu yarıştı. 29-30 Haziran tarikleri arasında Muş Spor Salonu’nda düzenlenen Türkiye şampiyonasına 10 ilden 39 kız, 47 erkek sporcu olmak üzere toplam 86 sporcu yarıştı. Şampiyona boyunca çekişmeli ralliler izleten sporcular seyircilerin takdirini kazandı.

 

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu yönetim kurulu üyesi Mehmet Çağlayan, gazetecilere kentte ilk kez Spor Tırmanış Hız Türkiye Şampiyonası’nın yapıldığını söyledi.
Çağlayan, “Şehrimizde ilk kez yapılan bu şampiyonada mutlu olduk. Bu yarışma bizim için bir çıraklık dönemi oldu. Bu ve buna benzer projelerin, fazlasını yapmaya hazırız. Önümüzdeki büyük şampiyonaları da burada yapmaktan mutluluk duyacağız.” diye konuştu.

 

 

Çağlayan, “10 ilden 86 sporcu bu yarışmaya katıldı. Böyle bir yarışma ilimizde ilk defa yapıldı. Seyir zevki olan sporcuların haz aldığı bir spor dalı olduğundan heyecan doruktaydı. İlimizden de iki sporcumuz iki ayrı kategoride ikinci oldu. Bunun bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. İnşallah daha sonraki yıllarda ilimizdeki bu spor Federasyonumuzun, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün katkılarıyla daha çok gelişeceğine inanıyorum.” dedi.

 

 

“2. OLMAK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ”

 

Büyük Erkekler Kategorisinde Türkiye ikincisi olan Muşlu sporcu Hasan Mensur Aslan, yakalamış olduğu başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek: “Hız tırmanış sporcusuyum. Bir buçuk senedir bu sporu yapıyorum. Her gün düzenli olarak antrenman yapıyorum. Hedefim tabi ki Türkiye’de dereceye girmekti. Daha iyi saniyeleri görebilmekti. 7 saniye 6 saniye yapıyorum ama 6 saniyeyi burada yapamadım, umarım daha iyi yerlerde yaparım. 20 sporcu arasından Türkiye 2. oldum. 20’side iyi sporculardı bunların arasından 2. olmak gerçekten beni çok mutlu etti. Yakın zamanda Milli takım kampına gideceğim. Umarım her şey daha güzel olur benim için.” İfadelerini kullandı.

 

 

“HEDEFİM YURT DIŞINDA DERECE YAPMAK”

 

Küçük A Erkeler kategorisinde Türkiye ikincisi olan diğer Muşlu sporcu Süleyman Vural ise, “Spor tırmanış sporu yapıyorum. Burada Türkiye şampiyonu olma hedefim vardı ama maalesef 2. oldum. Bundan sonraki hedefim Türkiye’yi yurt dışında temsil ederek yurt dışında derece yapmak.” şeklinde konuştu.

 

 

 

YARIŞLAR SONUNDA DERECEYE GİREN SPORCULAR ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

 

Büyük Erkekler Kategorisinde 1. Timur Taş 2. Hasan Mensur Aslan 3. Aziz Gündoğdu,

Büyük Kadınlar Kategorisinde 1. Gülay Sarı 2. Ecren Yılmaz 3. Nagihan Yayla,

Küçük A Erkeler kategorisinde 1. Mehmet Utku Kanbay 2. Süleyman Vural 3. Kerem Talha Kara

Küçük A Kadınlar kategorisinde 1. Selma Cemrehan Azbay, 2. Yağmur Toylan 3. Nergis Meryam Baş

Küçük B Erkeler kategorisinde 1. Ahmet Emin Çakır 2. Semih Enes Pekşen 3. Yiğit Türk

Küçük B Kadınlar kategorisinde 1. Elif Berna Önder 2. Nurgül Civelek 3. Ceylin Karakaya oldu.

 

HABER: SERCAN ÜMİT