Muş’ta engelli vatandaşlar hayata ulaşamıyor!

Engelli vatandaşlar, günlük yaşantılarında hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok engelle karşı karşıya kalıyor. Engelli vatandaşların sorunlarının başında güvenli ulaşım ve kaldırımlar geliyor.

Muş’ta engelli vatandaşlar hayata ulaşamıyor!
Muş’ta engelli vatandaşlar hayata ulaşamıyor!
Yağmur Cin
  • Yayınlanma8 Temmuz 2024 18:50

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Erişebilirlik, engellilerin toplumdaki diğer bireyler gibi bağımsız yaşayabilmelerini ve yaşamın tüm alanlarına tam ve etkin katılımını sağlamak, fiziki çevreye, ulaşıma, bilgi ve iletişim teknolojileri ve sistemlerine eşit koşullarda sahip olmasını ifade etmektedir. Muş’ta yaşayan engellilerin en büyük sorunlarının başında erişilebilirlik geliyor.

 

 

Muş’ta engelli vatandaşlar, günlük yaşantılarında hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok engelle karşı karşıya kalıyor. Ağaç, direk, araba gibi engeller olan kaldırımların yanısıra duyarsız vatandaşlar, yetersiz trafik kuralları engellilerin boğuştuğu problemlerin başında geliyor.

 

 

Muş’ta genelinde erişilebilirlik standartlarının yetersiz olması engelli bireylerin ulaşımında büyük engel teşkil ediyor. Özellikle kamu binaları, parklar ve alışveriş merkezlerindeki eksiklikler özel gereksinimli vatandaşların hareket özgürlüğünü kısıtlıyor.

Konuyla alakalı www.haber49.net’ e konuşan Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, engelli bireylerin kaldırıma çıkmakta zorlandığını ve yoldan gittiklerini ifade ederek, engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırılmasını istedi.

Korkmaz, “Engellilerin sorunlarından biri de erişilebilirliktir. Çevresel düzenlemeler önemli, engelliler olarak erişilebilirlik sorununu aşmak istiyoruz. Bunun için de yollar, kaldırımlar, binalar, yapılar çok önemli bunların engellilere uygun olması lazım. Mesela kaldırımlar, bizim için büyük bir engeldir. Kaldırımlara araçları park ediyorlar, engelli araçlar kaldırımdan gidemiyor. Binalar da engellilere uygun değil, yeni binalarda rampalar yapılıyor ama yapılan rampalar engellilere uygun olmadığı için kullanışlı değil. Bu sorunların aşılması lazım. Kaldırımlarda esnafımız çok büyük engel oluyor. Kafeterya olsun, malzeme koyması olsun biz engelliler kaldırımları kullanamıyoruz. Belediyelerin bunlara cezalar uygulaması lazım. Biz kendimizi engelli olarak görmüyoruz ama maalesef engelleniyoruz. Bu durumun bir an önce çözülmesi lazım. 2005 yılından beri çıkan yasa var ama uygulamada sorunlar var. Yasanın uygulanması ve cezai müeyyidelerin verilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

 

 

Muş Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, “Mevcut rampaların ulaşım için uygun olmadığını bununla ilgili engellilerin sıkıntı yaşadığını bunu uygun olur halde yapılması gerektiğini talep ediyoruz. Aynı zamanda bunun için gerekli kurumlara dilekçe beyanında bulunmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz umarım en kısa zamanda bu sorun çözüme kavuşur” dedi.
Muş’ta engelli bireyler ve aileleri daha fazla rampa yapılması ve mevcut rampaların güncellenmesi konusunda belediyeden ve ilgili kurumlardan destek bekliyor.

 

HABER: YAĞMUR CİN