Muş’ta çekirge istilası

Muş’ta son günlerde yaşanan çekirge istilası bölgedeki tarım alanlarını tehdit ediyor.

Muş’ta çekirge istilası
Muş’ta çekirge istilası
Ömer Varlık
  • Yayınlanma9 Temmuz 2024 18:53

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Muş’un çeşitli köylerinde ve ilçelerinde sürü halinde görülen çok sayıda çalı çekirgesinin tarlalara akın ettiği görüldü. Çekirge nedeni ile bölgedeki verim yüksek düzeyde azaldı.

 

 

Özellikle sarp ve dağlık bölgeler ile kent merkezi, Hasköy ve Korkut ilçeleri, 11 köy ve yaklaşık 30 mezranın bulunduğu Üçevler Grup köy yolunda görülen çekirge sürüleri, vatandaşları endişelendiriyor.

 

 

Çekirgelerin her yıl olduğu gibi bu yılda sürü halinde görüldüğünü ifade eden vatandaşlardan Aydın Altıkara, çalı çekirgelerinin zararlı olduklarını belirterek, “Bu çekirge sürüleri her sene bu mevsimde ortaya çıkıyorlar. Ekili alanlar, ormanlık alanlara ve çayırlara zarar veriyorlar.” dedi.

 

 

Çalı çekirgesinin tarım arazilerine zarar veren bir tür olduğunu ifade eden Altıkara, “Yağan yağmurla beraber sayıları düştü. Ancak her yerde özellikle de meralarda görülüyor. Adım başı çekirge sürüleri var. Ekili alanlara zarar verecekler diye endişe ediyoruz.” diye konuştu.

 

 

Çiftçiler ise devletin sağladığı desteklerin arttırılmasını ve ilaçlama çalışmalarının daha etkin hale getirilmesini talep etti.