Muşlular birbirine nasıl sesleniyor? İşte o havalı kelime

Yapılan bir araştırmada illere göre seslenme şekilleri harita şeklinde yayınlandı. Peki, Muşlular birbirlerine en çok nasıl sesleniyor?

Muşlular birbirine nasıl sesleniyor? İşte o havalı kelime
Muşlular birbirine nasıl sesleniyor? İşte o havalı kelime
Haber49 Editör
  • Yayınlanma3 Temmuz 2024 09:17

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Dünya üzerinde en zor öğrenilen diller arasında Türkçe’nin de olduğunu biliyor musunuz? Çünkü eklemeli diller arasında yer alıyor ve Türkiye’de yaşayan insanlar kendi yaşadıkları yörelerin özelliklerine göre bu dili çeşitlendiriyor. Hal böyle olunca dil konusunda araştırma yapan bir şirket Türkiye’de kullanılan seslenme kelimelerini araştırmış ve bunu harita şeklinde paylaşmış. Muş’un payına ne düşmüş dersiniz? İşte cevabı…

 

Muş, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, yüksek ve dağlı bir yörededir. Muş, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile öne çıkan şehirler arasındadır. Yöre halkı her zaman insan canlısı ve misafirperverdir. Peki bu güzel şehir Muş’ta insanlar birbirine nasıl seslenir?

 

Yapılan seslenme araştırmasında tüm Türkiye’de farklı kelimelerin çıkması şaşırtıcıdır. Örneğin komşu illerimiz Bingöl’de ‘Kele’ ’, Bitlis’te ‘Beri gel’ kelimeleri sık seslenme kelimeleri arasında yer alıyor. Muş’ta en çok kullanılan kelime ise ‘Bre’.

 

Yapılan araştırma sonucu sizce doğru mu? Sizin en çok kullandığınız seslenme kelimeleri neler?

 

HABER MERKEZİ