Muşlu kiracılara müjde! Şartı sağlayan tüm kiracılar alabilecek

Kiracılar bu habere çok sevinecek! Sınır kalkınca kira fiyatları da uçtu! Detaylar haberimizde…

Muşlu kiracılara müjde! Şartı sağlayan tüm kiracılar alabilecek
Muşlu kiracılara müjde! Şartı sağlayan tüm kiracılar alabilecek
Haber Merkezi
  • Yayınlanma9 Temmuz 2024 20:49

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Kira artışlarında % 25 sınırının kaldırılması ile beraber ihtiyaç sahibi vatandaşların yükünün hafifletilmesi amacıyla tedbir hayata geçirildi. Tüm detaylara haberimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kirada oturan vatandaşlara destek vererek kiracıların yükünü azaltmayı hedefliyor. Bakanlığın kira desteği yapılacağını açıklamasının ardından Muş’ta kirada oturanlar başta olmak üzere kira yardımı almak isteyen vatandaşlar şartları ve başvuru detaylarını merak edip araştırıyor. Peki, kira desteği nasıl alınır? Başvurular nereden yapılıyor? Kira destek miktarı ne kadar?

 

KİRACILARI SEVİNDİRECEK UYGULAMA

 

Kira artışlarında % 25 sınırının kaldırılması, ev sahiplerinin fiyatları %70’e kadar artırmasına olanak tanıdı. Bu durum dar gelirli aileleri zor durumda bırakıyor. Resmi olarak kira yardımı başvurusu başlatıldı. Dar gelirli vatandaşlara 3.500 TL’ye kadar destek verilecek. Destek hibesine başvuru koşulları ve detayları açıklandı. Türkiye’de kira fiyatları artmaya devam ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, düşük gelirli hanelere destek amacıyla kira yardımı başlattı. Bu desteği alabilmeniz için belirli koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu koşullara göre kiralık dairelerde yaşayan ve aylık geliri belirlenen limitlerin altında olan vatandaşlar başvuruda bulunabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aylık, dul, yetim ve ölüm aylığı alanlar ile sigortalı olarak çalışıp maaş alan kişiler bu destekten talep edemezler. Kiralama yardımı eyaletinize bağlı olarak değişir. İstanbul’da ikamet eden yararlanıcılara azami yardım tutarı 3 bin 500 TL ödenecek. Küçük eyaletlerde yaşayan faydalanıcılar eyalet ve ilçelerine bağlı olarak kira yardımı alabilirler. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılıyor. T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra uygun bölüme ilerleyerek başvuru formunu doldurunuz.

 

Başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 

Kirada oturmak ve ikameti kiralık bir evde bulunmak.

 

Aylık gelirin belirlenen limitin altında olması.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı alan hak sahipleri ile sigortalı olarak çalışan ve maaş alanlar başvuruda bulunamaz.

 

Kiralama yardımı eyaletinize bağlı olarak değişir. İstanbul’da ikamet eden yararlanıcılara azami yardım tutarı 3 bin 500 TL ödenecek. Küçük eyaletlerdeki yararlanıcılar eyalet ve bölge bazlı yardım alabilirler. Başvuru süreci aşağıdaki gibidir:

 

T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yapın.

 

Arama kısmına “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak ilgili bölüme gidin.

 

“Uygulamaya Git” sekmesine tıklayın.

 

Kişisel bilgilerinizi kontrol edin.

 

Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra işlemi onaylayarak başvurunuzu tamamlayın.