Muş yaylaları 1 milyon 150 bin küçükbaş hayvana ev sahipliği yapıyor

Muş’ta her yıl olduğu gibi bu yılda yüksek rakımlı yaylalara göçer akınları devam ediyor.

Muş yaylaları 1 milyon 150 bin küçükbaş hayvana ev sahipliği yapıyor
Muş yaylaları 1 milyon 150 bin küçükbaş hayvana ev sahipliği yapıyor
Harun Seçkin
  • Yayınlanma9 Temmuz 2024 17:00

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Muş’ta her yıl olduğu gibi bu yılda yüksek rakımlı yaylalara göçer akınları devam ediyor. Bu yıl Muş’un yüksek kesimlerinde yaylalarında 1 milyon 150 bine yakın küçükbaş hayvan konaklatılıyor.

 

 

Muş’ta yüksek rakımlı yaylalara çıkan yüzlerce göçer ve vatandaş, 5 ay boyunca hayvanlarını otlatmaya çalışacak. Resmi olmayan ancak Şenyayla, Üçevler yaylaları başta olmak üzere onlarca yaylaya ülkenin dört bir yanından gelen göçerler sürülerini bu yaylalarda otlatıyor. Terörünün minimize edilmesiyle beraber hayvancılığa yönelen yöre halkı, hiç gidemediği yaylalara gitti.

 

 

2 bin 500 rakımlı Üçevler Yaylası’nda göçerleri ziyaret eden Muş İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, www.haber49.net’e yaptığı açıklamada ilin hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğunu ifade etti.

 

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki besicilerin yazın kentteki yaylaları tercih ettiğini söyleyen Salkım, “İlimizde küçükbaş hayvan sayısı 1 milyon 150 bin. Göçerlerin gelmesiyle bu sayı 1 milyon 300 bini aşıyor. Yaylalarımız çok serin ve zengin bitki örtüsüne sahip. Yaz mevsimi boyunca hayvanlarını Şenyayla, Kozma Dağı, Üçevler ile Bulanık ve Varto ilçelerindeki yaylalarda otlatan göçerler, hayvanlardan elde ettikleri sütten hazırladıkları ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor” diye konuştu.

 

 

Üçevler Yaylası’nda konaklayan göçer Ceyhan Yıldırım ise her yıl kente gelerek hayvanlarını otlattıklarını ifade etti.

 

 

Yaylada verimli otlakların bulunduğunu belirten Yıldırım, “Yaz boyunca burada kalıyoruz. Günde iki kez hayvanları sağıyoruz. Çok kaliteli ve lezzetli bir süt elde ediyoruz” ifade etti.