MUŞ TSO’dan Belediye’ye ağır suçlamalar

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞTSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, ildeki alt ve üst yapı çalışmalarının plansız ve sorunlu şekilde yürütüldüğünü belirterek, Muş Belediyesi’ne sert eleştiriler yöneltti. Devrim, kentin sorunlarını görüşmek istediğini ilettiği Belediye Başkanı Feyat Asya’nın, kendisine, “Ben sivil toplum örgütü falan tanımıyorum” dediğini öne sürdü. Talip Devrim yaptığı açıklamada, Muş’ta yaklaşık 50 yıldan […]

MUŞ TSO’dan Belediye’ye ağır suçlamalar
MUŞ TSO’dan Belediye’ye ağır suçlamalar
  • Yayınlanma8 Ağustos 2018 18:19

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞTSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, ildeki alt ve üst yapı çalışmalarının plansız ve sorunlu şekilde yürütüldüğünü belirterek, Muş Belediyesi’ne sert eleştiriler yöneltti. Devrim, kentin sorunlarını görüşmek istediğini ilettiği Belediye Başkanı Feyat Asya’nın, kendisine, “Ben sivil toplum örgütü falan tanımıyorum” dediğini öne sürdü.

Talip Devrim yaptığı açıklamada, Muş’ta yaklaşık 50 yıldan bu yana hiçbir belediye yönetiminin kentin alt ve üst yapı sorunlarına yönelik ciddi bir çalışma yapmadığını, buna karşın mevcut yönetimin bu konuda takdire şayan bir çaba içine girdiğini ancak bu alt ve üst yapı çalışmaları sırasında ciddi sorunlar ortaya çıktığını belirtti.

DİSİPLİNSİZLİK, KONTROLSÜZLÜK VE VURDUMDUYMAZLIK

Devrim, “Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu alt ve üst yapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan esnafımızın sıkıntıları gündeme getirme zaruriyetini hissettik. Bu çalışmaların bugünkü teknolojiden uzak, disiplinsiz, kontrolsüz yapıldığını belirtmemiz gerekir. Büyük bir vurdumduymazlık söz konusu” dedi. Muş’ta 50 yıldan bu yana esnaflık yaptığını anlatan Talip Devrim, söz konusu çalışmaların bu denli plansız ve sorunlu şekilde yürütülmesi nedeniyle esnafın büyük tepki gösterdiğini dile getirdi.

BÖYLE ALT YAPI ÜST YAPI ÇALIŞMASI OLMAZ

Devrim, “Ben mühendis değilim ama iyi bir esnafım. 50 yıllık bir esnafım. Gezmişimiz görmüşümüz var. Başka kentlerde bu çalışmalar nasıl yapılıyor biliyoruz. Örneğin bir caddede çalışma yürütülüyorsa o cadde trafiğe kapatılır. Çalışma yapılan yerlerde esnafın malı brandalarla korunur ve olabilecek en hızlı sürede çalışma tamamlanır. Ancak bizde böyle yapılmıyor maalesef. Gidin bakın çalışma yapılan yerlerde, esnafın mağduriyetini görün. Her gün bu konularla ilgili bize sayısız şikayet geliyor” diye konuştu.

Esnafın konuyla ilgili şikayetlerini bir milletvekiline aktardığını belirten Talip Devrim, Belediye Başkanı Feyat Asya’nın bu nedenle kendisine yönelik tavır aldığını söyledi.

BAŞKAN, ‘MESLEK ODALARINI TANIMIYORUM’ DEDİ

Bu olayın ardından bir caddede yürürken Belediye Başkanı Asya ile karşılaştıklarını anlatan Devrim şöyle konuştu: “Kendisine nezaketen ‘Sayın Belediye Başkanım ne zaman makama geçiyorsun ben geleyim bir meseleleri beraber konuşalım’ dedim. Belediye Başkanı boşa mı geldi bilmiyorum ama bana söylediği ilk laf beni çok üzdü. ‘Ben meslek odalarını sivil toplum odalarını tanımıyorum’ dedi. Böyle bir cümle kullandı. Buna çok üzüldüm karşılık da vermek istemedim. Belediye Başkanı bana karşı, benim kurumuma karşı bir nezaketsizlikte bulundu. Bu da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.”

İL KOORDİNASYON TOPLANTILARINA DAVET EDİLMİYORUZ

Esnafın şikayetlerini Muş Valisi’ne de aktarmak istediklerini bu konuda birkaç kez Valilik Özel Kalemi’ne not bırakıp randevu talebinde bulunduğunu ancak olumlu herhangi bir sonuç alamadıklarını ifade eden Talip Devrim, göreve geldikleri günden bu yana MTSO olarak İl Koordinasyon Kurulu toplantılarına da davet edilmediklerini söyledi.

ANLAYIŞ VE DİYALOG SORUNUMUZ VAR

Kendilerinin Muş esnafının oylarıyla seçimle göreve geldiklerine dikkat çeken Devrim, şu ifadeleri kullandı: “Esnafımızın bu şikayetlerini aktarmak bizim görevimiz, sorumluluğumuz. Biz bu görev ve sorumluluğumuzun gereğini yapmaya çalışıyoruz ancak maalesef bu konuda ilgili ve yetkililer tarafından olumsuz tutumlarla karşılaşıyoruz ve bu durum bizi oldukça üzmektedir. Biz bu yaklaşımlarla ilimizin sorunlarını çözemeyiz. Karşılıklı anlayış ve diyalog içinde olmak zorundayız. Ancak üzülerek ifade etmek zorundayım ki, şuana kadar muhataplarımızdan bu yönde olumlu bir tutum görmedik. Dilerim ve umarım ki bu tutum en kısa süre içinde düzelir ki el birliğiyle Muşumuzun sorunlarına çözümler üretebilelim.”HABER49