MUŞ MALAZGİRT’TİR, SULTAN ALPARSLAN’DIR!

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılında “Bu sene 26 Ağustos kutlamalarında inşallah Malazgirt’teyiz. Nasıl her yıl Çanakkale’ye gidiyorsak, bundan sonra her yıl Malazgirt’teyiz. Malazgirt Ovası’ndan inşallah sesleneceğiz” açıklaması Muşluları heyecanlandırmıştı. Malazgirt Zaferi’nin ve Malazgirt’in bundan sonra önemli bir yerde konumlandırılacağını ve her yıl Çanakkale’de yapılan etkinliklerin burada da tekrarlanacağını açıklamasıyla birlikte 2017 yılından itibaren […]

MUŞ MALAZGİRT’TİR, SULTAN ALPARSLAN’DIR!
MUŞ MALAZGİRT’TİR, SULTAN ALPARSLAN’DIR!
Şamil Kök
  • Yayınlanma19 Ağustos 2018 16:19

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılında “Bu sene 26 Ağustos kutlamalarında inşallah Malazgirt’teyiz. Nasıl her yıl Çanakkale’ye gidiyorsak, bundan sonra her yıl Malazgirt’teyiz. Malazgirt Ovası’ndan inşallah sesleneceğiz” açıklaması Muşluları heyecanlandırmıştı. Malazgirt Zaferi’nin ve Malazgirt’in bundan sonra önemli bir yerde konumlandırılacağını ve her yıl Çanakkale’de yapılan etkinliklerin burada da tekrarlanacağını açıklamasıyla birlikte 2017 yılından itibaren Malazgirt’te büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Malazgirt son iki yılda misafir ettiği siyasetçi ve bürokratı belki de cumhuriyet tarihi boyunca ağırlamamıştı.

Devlet Başkanı Erdoğan’ın Malazgirt’e vermiş olduğu önem diğer siyasetçileri ve bürokratları da Malazgirt üzerine yoğunlaştırdı. Tören alanları İstanbul Büyükşehir Belediyesince düzenlenirken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da Malazgirt’e Milli Park yapılıyor. Daha birçok yatırımın planlandığı Malazgirt bu yatırımlarla beraber tanıtımını da çok iyi bir şekilde gerçekleştirerek bir Çanakkale gibi markalaşmalı ve tarihi önemine yakışır bir şekilde yapılandırılarak tarih turizmine kazandırılmalıdır.

Devlet Başkanı Erdoğan’ın Malazgirt’e ve Sultan Alparslan’a vermiş olduğu önem devletin diğer kademelerindeki siyasetçi ve bürokratları da buraya daha fazla önem vermeye itiyor. Bu şekilde her yıl 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi’nin kutlamalarının yoğun bir katılımla gerçekleştirilmesi Malazgirt’e verilen önemi de arttıracak, Malazgirt daha çok yatırım alacaktır. Bu nedenle özellikle tüm Muş’un 26 Ağustos’ta Varto, Hasköy, Korkut, Bulanık ile bir bütün olarak Malazgirt’e akın etmesi ve Malazgirt’e hakettiği değeri yeniden veren Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yoğun bir katılım ve coşkuyla karşılaması gerekiyor.

Muş Malazgirt’e ve 26 Ağustos kutlamalarına sahip çıkarsa Devlet Başkanı Erdoğan’ın da büyük destekleriyle Muş’u ve Malazgirt’i hakettiği konuma getirecek yatırımlar ve destekler hızla devam edecektir. Ama tabi bunun için her yıl 26 Ağustos’taki kutlamalara önce Muş’un sahip çıkarak en az elli bin kişiyle o alanı doldurması gerekiyor.

Muş’a gelenlerin ilk olarak karşılaştıkları Muş Havalimanı’nın ismi de Devlet Başkanı Erdoğan’ın verdiği müjdeyle Sultan Alparslan Havalimanı olarak değişiyor. Bu da Muş’un ve Malazgirt’in reklamı için büyük önem taşıyor. Havalimanı ismi konusunda emek veren Havalimanı yönetimi büyük takdiri hak ediyor.

Haydi Muş! Hep birlikte 26 Ağustos’ta tarihimizin başladığı yerde, Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın torunlarına yakışır bir şekilde misafirlerimizi karşılayarak Devlet Başkanımız buradan tüm dünyaya seslenirken bizler de yanında olalım. Malazgirt Muş için bir fırsattır. Türkiye Malazgirt’tir. Muş Malazgirt’tir, Sultan Alparslan’dır.