Milletvekili Şimşek, Yatırım ve Çalışmaları Anlattı

AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş’ta yapılan yatırım ve çalışmaları anlattı Muş Merkez ile birlikte İlçeler, Beldeler, Köyler ve Mezralara kadar yatırımların yapıldığına dikkat çeken Milletvekili Şimşek, Muşlu hemşerilerinin daha rahat ve modern bir hayat sürdürebilmeleri için gerek Muş’ta gerekse de Ankara’da gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade etti. Sağlık yatırımlarından eğitime, eğitimden spor […]

Milletvekili Şimşek, Yatırım ve Çalışmaları Anlattı
Milletvekili Şimşek, Yatırım ve Çalışmaları Anlattı
  • Yayınlanma27 Ocak 2020 11:50

AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş’ta yapılan yatırım ve çalışmaları anlattı

Muş Merkez ile birlikte İlçeler, Beldeler, Köyler ve Mezralara kadar yatırımların yapıldığına dikkat çeken Milletvekili Şimşek, Muşlu hemşerilerinin daha rahat ve modern bir hayat sürdürebilmeleri için gerek Muş’ta gerekse de Ankara’da gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade etti.

Sağlık yatırımlarından eğitime, eğitimden spor alanlarına kadar birçok konuda projelerinin hayat bulduğunu anlatan Milletvekili Şimşek, desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, AK Parti hükümetine, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve İlimizin yerel yönetimine teşekkür etti.

MUŞ OVASI, ALPARSLAN-2 BARAJIYLA CANLANACAK

Yapımı devam eden Alparslan-2 Baraj inşaatı hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Muş’un en büyük projeleri arasında yer alan Alparslan-2 Barajında çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Alparslan-2 Barajının çok hızlı bir şekilde yürüyen bir proje olduğunu anlatan Şimşek, “Enerji üretimi ile birlikte Muş Ovamızın sulaması desteklenecek ve kent merkezi ile birlikte 2 ilçeye, 9 belde ile 41 köyümüze arıtılmış temiz içme suyu verilecektir” dedi.

Barajda çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini hatırlatan Şimşek, “Çalışmalar bu şekilde devam ederse 2020 sonunda bitmiş olacaktır. Programın da önünde yürüyen bir proje şu anda bölgemize ve ülkemize çok ciddi katma değer üretecek bir projedir. Baraj inşaatı bittiği taktirde enerji üretimi başlattığı zaman Muş, Bingöl ve Bitlis illerimize enerji verilebilecek bir projemizdir. Alparslan-1 Barajından sonra Alparslan-2 Barajı, Murat Nehri üzerinde inşa edilen projemizi önemsiyorum, takip ediyorum. Hedeflediğimiz günden önce bu projeyi bitirip ülkemize katma değer sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA VE BERTARAF TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

Katı Atık Düzenli depolama tesisinin de Muş’a kazandırıldığını söyleyen AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, “25 Eylül 2019 tarihinde temeli atılan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinin faaliyete girmesi ile Muş Merkez, Varto, Hasköy, Korkut ilçeleri ile Altınova, Düzkışla, Karaağaçlı, Kırköy, Serinova, Yeşilova, Kızılağaç, Sungu, Konukbekler ve Yaygın beldelerimizde vahşi depolama sistemi son bulacak ve katı atıkların düzenli depolanması geri dönüşümle tekrar kazandırılmış olacaktır inşallah.” Dedi.

BATMAN-SASON-HASKÖY-MUŞ YOLU HAYATA GEÇİRİLİYOR

​Batman’ın Sason ilçesinin Muş’un Hasköy İlçesi ile birleştirecek olan proje hayata geçiriliyor. Sason ilçemizi Muş ile birleştirecek olan yolun yapım çalışmaları zorlu arazi şartlarına rağmen tüm hızıyla devam ediyor. Bölge halkı için büyük kolaylıklar sağlayacak olan bu projemizin söz verdiğimiz gibi başlamasının mutluluğunu vatandaşlarımız ile birlikte yaşıyoruz.

ÜNİVERSİTEDE YENİ PROGRAMLAR AÇILDI

Muş Alparslan Üniversitemizde yeni akademik birimlerle güçlenmesi için yürütülen girişimler, günden güne meyvelerini veriyor. Dinamik ve gelişime açık kadrosuyla planlı gelişimini sürdüren üniversitemizde, yeni programlar açıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bulanık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Varto Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), Uygulamalı bilimleri fakültesi (Veteriner Meslek Yüksekokulu, Ziraat Yüksekokulu), Sağlık bilimleri fakültesi

EĞİTİMDE HER YIL MESAFE KAT EDİYORUZ

2002 yılında 2 bin 240 olan derslik sayımız 2019’da 5 bin 122’e yükselmiştir. Yine 2002 yılında 2 bin 829 olan öğretmen sayımız 2019 yılında 6 bin 86’a yükselmiştir. 2002 yılında 31 olan pansiyon sayımız 2019 yılında 50’e yükselmiştir. Son yıllarda ilimizde 2 adet olan öğretmenevi sayımızı 5’e yükselttik. Lojmanlarımız 570’den 707’e yükselmiştir. Ayrıca Muş Merkez, Malazgirt, Bulanık öğretmenevi eski binaları yıkılarak, yeni binalar yapılmıştır. İlimize hayırlı olsun.

DSİ 172. MUŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDE YAPILAN PROJELER

Muş Karasu Yatak Islahı Projesi 4. Kısım: 3 etabı tamamlanan ıslahın 63 Km’lik kısmın 40 km’lik kısmı tamamlanmıştır. 8 adet köprü 178 adet sanat yapısı tamamlanmıştır. Bu projeyle Muş Ovasının tarım arazileriyle beraber yerleşim yerleri taşkından korunmuştur.

Muş İli Bulanık-Malazgirt İlçeleri Murat Nehri ve Yan Kolları Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Planlama Raporu ve 1. Kısım Proje Yapımı İşi; Proje çalışmaları devam etmektedir. Proje kapsamında 18,5 km bir ıslah yapılacaktır.

YENİ HAVAALANI VE ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ HİZMET VERİYOR

Muş’ta bilindiği üzere havaalanımızın ve otobüs terminalimizin mevcut binaları yıkılıp, yerine daha modern hizmet binaları yapıldı ve hizmet vermeye başlamıştır. İlimize yakışır bir şekilde dizayn edilen bu iki ulaşım adreslerimiz ilimize ve hemşerilerimize hayırlı olsun.

MALAZGİRT’TE DEVASA MİLLİ PARK İNŞA EDİLİYOR

Sultan Alparslan’ın İslam coğrafyasına Anadolu’nun kapılarını açtığı Muş’un Malazgirt ilçesinde yapımı süren “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”, 100 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasitede yapılıyor. Danişmentgazi Mahallesi’nde 70 bin metrekarelik alana kurulan milli park içerisinde 250 otobüslük otopark, ikram kontrol alanı, tuvalet birimi, şadırvan, giriş takısı, 250 metre uzunluğunda fetih yolu, namazgah, 100 bin kişilik merasim alanı, hitabet alanı, protokol dinlenme birimi, 8 helikopter sahası ve protokol otoparkı inşa ediliyor.

Malazgirt İlçemize ayrıca son iki yılda yapılan yatırım ve diğer çalışmalarımız; Tören Alanı, Millet bahçesi, Malazgirt Panoramik Müze (Türkiye’de sadece İstanbul ve Çanakkale’de var. Malazgirt ile birlikte üç oluyor), Malazgirt’in şehir alt yapı ve üst yapı çalışmaları, Malazgirt çevre yolu, 500 kişilik yükseköğrenim öğrenci yurdu, Gençlik merkezleri, Sosyal hizmet merkezi, 100 yataklı Hastahane, Birçok sayıda iş makinesi ve Malazgirt Kent Meydanı gibi çok sayıda proje aşamasında olan ciddi yeni yatırımlar Malazgirt İlçemizde hayata geçecek.

“GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDE ÇALIŞMALARIMIZ TAM HIZ DEVAM EDİYOR”

Muş ve İlçelerimizde stadyum, spor salonu, yüzme havuzu, çim zeminli stadyum, sentetik zeminli futbol sahası, gençlik merkezi, açık spor tesisleri, KYK öğrenci yurdu, İl hizmet binası ve toprak saha olmak üzere toplamda 22 adet spor tesislerimiz yer almaktadır.

Müştak Baba, Hümaşah, Sultan Alparslan, Malazgirt ve Danişmed Gazi yurt müdürlüklerimizde 3 bin 321 kapasitede toplamda 2 bin 988 öğrencimiz barınmaktadır. Tamamlanan ve hizmete giren tesislerimiz ise Yarı olimpik yüzme havuzu, 1500 kişilik spor salonu ve Muş şehir stadyumu doğu tribünlerinden oluşmaktadır. Bu üç yatırımımızın bedeli ise 17 Milyon 600 bin TL değerindedir.

Ayrıca Gençlik ve Spor alanında yapımı devam eden projelerimizde şunlardır; 700 seyirci kapasiteli şehir stadyumu, Muş Atletizm Tartan pisti, Muş sporcu eğitim kamp merkezi, Malazgirt Gençlik Merkezi, Bulanık Gençlik Merkezi, Varto Gençlik Merkezi, Muş merkez Güzeltepe mevkinde yapımı devam eden 750 yatak kapasiteli öğrenci yurdu, Malazgirt İlçesinde ilk etabı devam eden 500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu, kapalı okçuluk poligonu ve Kurtik Dağı bölgesinde yapılacak olan Sultan Alparslan Kayak Merkezidir. Bu projeler için ise toplamda 110 Milyon 575 Bin TL ödenek harcanacaktır.

AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLERDE YAPILAN YATIRIMLAR

Aile çalışma sosyal hizmetler olarak 4 yılda; 1 milyar 100 milyon (eski para ile 1 trilyon 100 milyar) sosyal yardım dağıtıldı. 2 yıl içinde tüm ilçelerde teşkilatlanmasını tamamlayan tek il müdürlüğü olarak vatandaşa yerinde hizmet veren sosyal hizmet merkezleri açıldı. Hasköy’de 72 kapasiteli 20.000 m2 üzerinde 9 milyona (eski para ile 9 tirilyona) Engelsiz yaşam merkezi yapıldı. Muş merkezde 50 kapasiteli 5 dublex enden oluşan 7.5 milyona mal olan çocuk evleri sitesi yapıldı.

Muş merkezde Engelli ve Yaşlı vatandaşlarımıza yönelik Gündüzlü hizmet verecek olan yaşam merkezi açıldı. 4 yıl içinde yaklaşık 250 bin vatandaşımız ziyaret edilerek sosyal yardım ve sosyal hizmet alanında ayağa hizmetler götürüldü. Yaklaşık 300 bin vatandaşımıza 4 yıl içinde Aileye birçok eğitim modülü içeren eğitimler verildi. Her yıl ortalama 3000 yetime sosyal hizmet ve sosyal yardımların yanında bire bir yüz yüze görüşmeler yapılarak sorunlar kayıt altına alındı. Dört yıl önce 110 olan personel sayımız 358 sayısına ulaştırıldı. Dört yıl önce 6 olan hizmet araç sayısı 15’şe çıkarıldı.

SAĞLIK YATIRIMLARIMIZ HER YIL ARTIYOR

İlimizde sağlık alanında yeni açılan tıbbi birimler, yapılan yeni hizmet binaları ve artan sağlık personeli sayısı ile her geçen gün güçlenerek halkımıza hizmet etmeye devam etmekteyiz. Sağlık alanındaki ilerlemeleri 4 başlık altında tanımlayacak olursak; 1) kamu hastaneleri hizmetleri 2) acil sağlık hizmetleri 3) halk sağlığı hizmetleri 4) Sağlık yatırımları olarak belirtebiliriz.

KAMU HASTANELERİ: Son birkaç yıl içerisinde Muş devlet hastanesi bünyesinde kanser hastalarımız için ayaktan kemoterapi ünitesi kurulmuş olup aylık ortalama 175 hastamız hizmet almaktadır.  Aynı zamanda böbrek taşı olan hastalarımız için ESWL dediğimiz ameliyatsız taş kırma ünitesini halkımızın hizmetine kazandırdık. Hayalimiz olan açık kalp ameliyatlarının Muş ta yapılması için yoğun çaba sarf ettik ve KVC yoğun bakım ve ameliyathanesini hizmete açarak başarılı ilk açık kalp ameliyatı yapıldı. Her türlü biyopsi ve periferik damar hastalıklarına ve SVO hastalarına müdahale edilebilen girişimsel radyoloji ünitesi kuruldu. Yine birçok sağlık merkezinde bulunmayan veya yeni açılan kardiyopulmoner rehabilitasyon ünitesi kuruldu. Yoğun bakım ünitelerine hasta başı kamera sistemleri kurularak hasta yakınlarının hastalarını 24 saat görebilecekleri üniteler oluşturuldu.  İlimizde bulunan bir kamu binası bakım onarım aşamasından sonra, psikiyatri hastalarımıza hizmet veren Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM )’ne dönüştürüldü.  Bununla birlikte istismara uğrayan çocuklarımızın ikincil örselenmesini asgari düzeye indirmek için Çocuk İzlem Merkezini açmış bulunmaktayız. Ayrıca alkol ve madde bağımlısı hastaların hizmet alabileceği Ayakta Arındırma Polikliniği açılmıştır. Merkez hastanemiz olan Muş devlet hastanesinde MR cihazı yenilendi.  İkinci bilgisayarlı tomografi cihazı ihale süreci devam etmektedir. Böylelikle acil ve poliklinik hastalarının görüntüleme hizmetleri daha konforlu olacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize 5 ünit daha ekleyerek toplam unit sayısını 25’e çıkardık böylelikle ADSM de poliklinik sayımızı arttırdık. Engelli hastalarımızın diş çekimi için genel anestezi hizmetimiz başladı ve diş çekimi için engelli hastalarımız artık il dışına gönderilmeden tedavi olabilmektedir. Bu süreçte ilçe devlet hastanelerimizde de ciddi çalışmalar yapıldı. Varto devlet hastanemize FTR ünitesi kurduk. Varto devlet hastanesine 6 yataklı 1. Basamak yoğun bakım ünitesi kuruldu. Malazgirt ve Bulanık devlet hastanemize yeni bir mamografi cihazı temin edildi ve meme kanseri erken teşhisinde çok önemli bir yeri olan bu cihaz ile bayan hastalarımızın taraması yapılmaktadır. Bulanık devlet hastanemiz bebek dostu hastane unvanı aldı. Anne dostu hastane olması için çalışmalar tamamlanmak üzeredir. Bulanık devlet hastanesi için Periapikal, panaromik ve dijital röntgen cihazı ile de daha teknolojik görüntüleme yöntemleri hastanemize kazandırılmıştır.

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ: Acil sağlık hizmetlerinde ilimizde 17 istasyon da; 10 doktor 65 paramedik 58 ATT 35 şoför, 12 destek personeli olmak üzere toplam 180 personelimiz hizmet vermektedir. 112 acil hizmetleri 2019-2020 arasında envanterine 10 yeni ambulans daha katarak toplamda 48 ambulans ile hizmet vermektedir. Bu ambulansların içerinde,  bölgemizdeki yoğun kış şartları nedeniyle karlı yollarda rahat ulaşım imkanı sağlayan yarım paletli ve tam paletli ambulanslarda bulunmaktadır. Obez hastalarımız içinde 1 tane obez ambulansı temin edilmiştir.

HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ:  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplamda 175 personel ile birinci basamak sağlık hizmetlerini sunmaktadır. Başkanlık bünyesinde 48 aile sağlığı merkezi, 126 aile hekimliği birimi bulunmakta ve buralarda 114 aile hekimi 98 aile sağlığı çalışanı hizmet vermektedir. Buna bağlı olarak 29 sağlık evinde 23 sağlık evi ebesi görev yapmaktadır. 2019 yılı içerisinde 1. basamakta;  1.087.789 muayene yapılmıştır. Sağlıklı Hayat Merkezine 4152 başvuru yapılmıştır. Bunun yanı sıra verem savaş birimine 2671 kişi muayene olmak üzere müracaatta bulunmuş ayrıca verem savaş mobil tarama ekipleri tarafından 921 kişi taramadan geçirilmiştir. Yine sağlıklı hayat merkezinde bulunan KETEM biriminde bulunan mamografi cihazı vasıtasıyla 4015 kişi taramadan geçirilmiş 7395 kişiye HPV, 17513 kişiye GGT uygulaması yapılmıştır. Sağlıklı Hayat Merkezinde bulunan spor salonundan 408 kişi faydalanmıştır. 20.939 kişiye ağız diş sağlığı uygulaması yapılmış ve bu alanda Türkiye ikinciliği elde edilmiştir.

SAĞLIK YATIRIMLARI: İlimizde 2018-2019 yılları arasında 1 adet sağlık evi,  5 adet Aile sağlığı merkezi, 5 adet 112 acil sağlık istasyonu, 2 adet toplum sağlığı merkezi, 1 adet halk sağlığı laboratuvarı, 1 adet KVC yoğun bakım, KVC ameliyathane ve ikinci Bilgisayarlı tomografi yeri yapımı gerçekleştirilerek toplamda 18.845.000 TL harcama yapılmıştır. Yatırım çalışması devam eden Hasköy 50 yataklı devlet hastanesi binası yapımı ve Malazgirt 50+50 ek (toplam 100 ) yataklı devlet hastanesi binası yapımı işi 51.000.000 TL proje bedeli ihale aşamasına gelmiştir. Ayrıca tahmini proje bedeli 151.000.000 TL olan 250 yataklı Muş devlet hastanesi ek bina yapım işi, merkez 112 acil sağlık hizmetleri binası ve bulanık yemişen sağlık evi arsa işlemleri yapılmaktadır.

İLÇELERİMİZ ARASINDA YENİ YOLLAR YAPILIYOR

Muş İli Bulanık İlçesi ve Bulanık-Malazgirt İlçe yolunun proje çalışmaları bitti, ihalesi yapılacak. Muş İli Varto İlçesi ile Varto-Hınıs İlçe yolunun yapımı da devam ediyor. Ayrıca iki yıl önce ihalesi yapılan ve 130 Milyon TL’ye mal olan Varto-Bulanık İlçe yolunun da çalışmaları başlıyor. İlçe ve bölge halkına hayırlı olsun.

HİZMETLERİMİZ KIRSALDAKİ VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

Muş İl Özel İdare Genel Sekreterliği aracılığı ile hizmetlerimiz; İlçelerimizde, Beldelerimizde, Köylerimizde ve Mezralarımızdaki vatandaşlarımızın ayağına gidiyor. Ulaşım ve alt yapı gibi birçok yatırımlarımız ile kırsaldaki hemşerilerimize hizmet veriyoruz. Ve bu çalışmalarımız içinde bir yılda yaklaşık 250 ile 300 Milyon TL arasında ödenek harcıyoruz.

Bu kurumlarımız ile sınırlı kalmayıp, her alanda Muşlu hemşerilerimiz için çalışıyoruz. AFAD Müdürlüğümüz, Orman ve Su İşleri Müdürlüğümüz, İŞKUR Müdürlüğümüz, SGK Müdürlüğümüz, Tarım Müdürlüğümüz, TOKİ Konut Başkanlığımız, Belediye Başkanlarımız, teşkilatlarımız, STK ve Sendikalarımız, basın mensuplarımız ve kentin tüm dinamikleri ile istişare ve ortak çalışma halindeyiz.HABER49

izmir escortankara escortcasinoPendik Ucuz Escortthe-composition.comgaziantep escortgaziantep escorteryaman escortataşehir escortmadnix casinoalf casinocasino extrawinzkingbillyunique casinodraftkings casinoromabetmelbetonbahisbetebethitbetroyalbetbetgarantiultrabetMebbis Giriştrendyol indirim koduCasibomjojobetmavibetBahçeşehir Escort Bayanslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomcasibomstarzbet girişstarzbet girişbahsegelgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvolestarzbet24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkomescort bodrumbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbet7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanizmir escortankara escortcasinoPendik Ucuz Escortthe-composition.comgaziantep escortgaziantep escorteryaman escortataşehir escortmadnix casinoalf casinocasino extrawinzkingbillyunique casinodraftkings casinoromabetmelbetonbahisbetebethitbetroyalbetbetgarantiultrabetMebbis Giriştrendyol indirim koduCasibomjojobetmavibetBahçeşehir Escort Bayanslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomcasibomstarzbet girişstarzbet girişbahsegelgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvolestarzbet24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkomescort bodrumbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbet7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayan