MGC’den Dayanışma ve Kaynaşma Gecesi

Muş Gazeteciler Cemiyeti (MGC), “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle kaynaşma ve dayanışma gecesi düzenledi. Muş Gazeteciler Cemiyeti´nin organizasyonunda “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle, gazeteciler arasında bir dayanışma ve Kaynaşma gecesi düzenlendi. Efendy Cafe ve Restoranda düzenlenen dayanışma gecesi programına; Muş Belediyesi Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, […]

MGC’den Dayanışma ve Kaynaşma Gecesi
MGC’den Dayanışma ve Kaynaşma Gecesi
  • Yayınlanma12 Ocak 2020 14:47
  • Güncelleme12 Ocak 2020 14:57

Muş Gazeteciler Cemiyeti (MGC), “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle kaynaşma ve dayanışma gecesi düzenledi.

Muş Gazeteciler Cemiyeti´nin organizasyonunda “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle, gazeteciler arasında bir dayanışma ve Kaynaşma gecesi düzenlendi. Efendy Cafe ve Restoranda düzenlenen dayanışma gecesi programına; Muş Belediyesi Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Hasköy Belediye Başkanı Hikmet Karayel, Korkut Belediye Başkanı Sami Pekbay, Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Koç, Muş Alparslan Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva, Muş Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mehmetşah Dursun, Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Özcan Çiriş ve Bitlis Anadolu Ajansı Muhabiri Şener Toktaş, Siyasi Parti İl Başkanları, kamu kurumu müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Muş, Malazgirt, Bulanık ve Varto’daki yerel basın çalışanları ve yaygın medyanın Muş il temsilcileri katıldı. Programa İl dışından davet edilen misafirler ise Hava Koşullarından dolayı iniş yapamayan Uçak seferlerinin iptali nedeniyle gecele katılamadılar.

Program, Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Emrullah Özbey’in açılış konuşması ile başladı. Başkan Özbey, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenledikleri dayanışma gecesine katılanlara teşekkür ederek, ülkenin, ilin ve ilçelerin gelişimi, halkın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözü ile başlayan Başkan Özbey, “2010 Yılında kurulan Muş Gazeteciler cemiyetimiz 10 yılını geride bıraktı. Bugün Muş Gazeteciler Cemiyeti F

ahri Başkanı 25 Yıllık basın kartı sahibi Sayın Giyasettin Bingöl Beyefendi de aramızda olacaktı. Fakat hava koşulları nedeniyle Ankara ve Bursa uçak seferleri iptal edildi için Cemiyetimizin fahri başkanı ve beraberindeki misafirlerimiz Muş’a gelemediler. Geceye katılım sağlayan tüm misafirlerimize Fahri başkanımız 25 Yılık basın kartı sahibi eğitimci Giyasettin Bingöl’ün selamlarını iletmek istiyorum” dedi.

Özbey k   onuşmasının devamında şöyle konuştu:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961’den beri kutlanmaktadır. 1961-1971 yılları arasında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı adıyla kutlandı. 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi. Bugün gazeteciler için bayram değil, sorunların dile getirildiği bir gün oldu. 10 Ocak bizler için dayanışma günüdür.

“Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor. Basın dünyasında çalışan ve emek veren gazetecilerin yağmurda, çamurda, sıcakta, soğukta, zaman zaman ise canını da tehlikeye atarak gerçekleştirdiği özverili çalışmaları sayesinde ülkemizde basın önemli bir konumda bulunuyor.

Bizler gazeteciliği tercih ederek, toplumun aynası olmayı, özveride bulunmayı tercih ettik. Gazetecilik zor bir meslektir, yerelde daha da zorlukları vardır. Her zaman iyisini ortaya koymak zorundasınız, yetmez en iyisini ortaya koymak zorundasınız, o da yetmez mükemmeli elde etmelisiniz. Her meslekte olduğu gibi gazetecilikte rekabette yükseliyor. Yazılı basın, görsel medya, internet, dergi yayıncılığı anlamında zengin bir çeşitliliğe sahibiz. Her meslektaşımızın yaptığı iş dikkate değer ve takdire şayandır.”

“GAZETECİLİK AYRICALIKTIR”

Gazetecilik mesleğine vurgu yapan Başkan Özbey, “Gazetecilik ayrıcalıktır. Bugün ne yazık ki gazeteciliği kendi çıkarları için kullananlar var. Cemiyetimizin savunduğu etik kurallar var. Bu kurallara uyulması gerekiyor. Tüm gazeteci meslektaşlarım mesleğe aynı sorumluluk açısından bakabilmeli. Çünkü gazetecilik topluma karşı sorumlu olan bir meslektir.

Ülkemizin, İlimizin ve ilçelerimizin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkıları bulunuyor. Tüm gazetecilerin ve basın mensuplarımızın mesleklerinde uzun yıllar sağlık ve esenlik içinde çalışmalarını diliyor ve bu önemli günü en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

Gecede selamlama konuşmasını yapan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ise, gazetecilerin gününü kutlayarak, “Basın ifade özgürlüğünün kullanıldığı araçlardan çok önemli biridir. Basın etik kuralları çerçevesinde görevlerini icra eden ve toplumun her kesiminin duygularına tercümanlık yapan basın mensuplarımızın özel günlerini tebrik eder, çalışma hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

GAZETECİLERE VE MUŞ’A KATKI SAĞLAYANLARA PLAKET TAKDİMİ

Gecede, 2019 Yılında Gazete gelirlerinde büyük oranda düşüş olmasına rağmen Gazetelerini kapatmayıp gazetecileri işsiz bırakmadıkları için gazete sahiplerine ve Muş’a katkı sağlayan Muşlu iş adamları ve Hemşeri derneklerine plaket takdimi yapıldı.

Gece daha sonra Müzik ve eğlence ile devam etti.HABER49