Meydan ranta mı açılıyor?

Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kararı alınan eski devlet hastanesi alanının kar amaçlı işletmelere dönüştürüleceği bildirildi. Bunun belediye meclisi kararına aykırı olacağını belirten bazı Muşlular, bu işletmelerin de bazı yandaş gruplara peşkeş çekilebileceğini savunarak, karara tepki gösteriyor. Muş Belediye Meclisi 3 Mart 2015’te aldığı bir kararla eski devlet hastanesine […]

Meydan ranta mı açılıyor?
Meydan ranta mı açılıyor?
  • Yayınlanma21 Nisan 2018 11:44
  • Güncelleme1 Mayıs 2018 18:53

Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kararı alınan eski devlet hastanesi alanının kar amaçlı işletmelere dönüştürüleceği bildirildi.

Bunun belediye meclisi kararına aykırı olacağını belirten bazı Muşlular, bu işletmelerin de bazı yandaş gruplara peşkeş çekilebileceğini savunarak, karara tepki gösteriyor.
Muş Belediye Meclisi 3 Mart 2015’te aldığı bir kararla eski devlet hastanesine ait atıl haldeki 20 bin 711 metrekarelik alanın kamu yararına kullanılmak üzere belediyeye tahsisine karar vermişti.
Kararda, şöyle deniyordu: “Kamu yararına uygun yer olarak öngörülen ilimiz Merkez Kültür mahallesinde 69 ada 28 nolu parsel 20.711.80 metrekarelik Eski Devlet hastanesine ait atıl halde bulunan taşınmazın şehrin acil ihtiyacı bulunan Kent Meydanı, Yeşil alan ve Nikah salonu vb. çok amaçlı projelendirilip kamu yararı gereği Sağlık Bakanlığı’ndan belediyemize bedelsiz tahsisi veya devredilmesi için talepte bulunulmak üzere Belediye Başkanı Feyat Asya’ya yetki verilmiştir…”
Şehrimizin acil ihtiyacı var denilerek kent meydanı yapılmak üzere belediyeye tahsis edilen alanın kar amaçlı işletmelere açılması kararı alındı.
Kent meydanı yapılacağı belirtilen alanda kafe, restaurant, düğün salonu, otopark vb. gibi kar amaçlı işletmelerin açılacağı bildirildi.
Bunun belediye meclisi kararına aykırı olacağını belirten bazı Muşlular, bu işletmelerin de bazı yandaş gruplara peşkeş çekilebileceğini savunarak, karara tepki gösteriyor.

ESNAF, YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNDEN ENDİŞELİ

Kent Meydanı’nda yeni işyerlerinin açılacağı iddiası üzerine çevredeki esnaf da tedirginlik yaşıyor. Esnaf, “Devlet hastanesi buradan taşındıktan sonra işlerimiz düştü. Kiralarımızı bile zor çıkarıyoruz. Kent Meydanı yapılacak denildi bizlere şimdi de kent meydanının etrafında yeni iş yerleri yapılacak deniliyor. Bizler tedirgin bir şekilde bekliyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.  Belediye şayet buralara kar amaçlı iş yerleri açıyordu, Yeni devlet hastanesinin yanında bulunan belediye arsası ne oldu? Orayı kimlere ve nasıl verdiler? Bizler buranın da birilerine peşkeş çekileceğini düşünüyoruz… Hem bu ilin meydandan çok sağlığa ihtiyacı var. Meydan yapılabilecek çok alan var. Burası eskiden hastaneydi tekrar hastane olarak devam etsin istiyoruz…” diyerek tedirgin olduklarını ifade ettiler.HABER49