MEYDAN KAVGASI!

Yeni Muş Devlet Hastanesi’nin faaliyete girmesiyle birlikte eski hastanenin yerinin ne olacağı konusu tartışılmaya başlandığından beri Muş’un bir meydana ihtiyacı olduğu bunun Muş için büyük bir eksik olduğu belli bir kesim tarafından dillendirilmeye başlandı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve mevcut Başbakan Binali Yıldırım’ın Muş ziyaretiyle birlikte bu konu ciddi bir şekilde onlara da iletilerek eski […]

MEYDAN KAVGASI!
MEYDAN KAVGASI!
Emrullah Özbey
  • Yayınlanma26 Aralık 2017 00:09
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 15:03
Yeni Muş Devlet Hastanesi’nin faaliyete girmesiyle birlikte eski hastanenin yerinin ne olacağı konusu tartışılmaya başlandığından beri Muş’un bir meydana ihtiyacı olduğu bunun Muş için büyük bir eksik olduğu belli bir kesim tarafından dillendirilmeye başlandı.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve mevcut Başbakan Binali Yıldırım’ın Muş ziyaretiyle birlikte bu konu ciddi bir şekilde onlara da iletilerek eski hastanenin yerinin meydan yapılması hususunda bir karara varıldı. Tabi bu konuda siyasetçilerimizden sadece Belediye Başkanı Feyat Asya’nın gayretleri oldu. Onun dışındaki siyasilerimiz meseleyle pek ilgilenmediler. Ben Belediye Başkanımızın bu konuda göstermiş olduğu gayretlerden dolayı kendisini kutluyorum. Eski hastanenin yerinin Meydan olarak değerlendirmesi doğru veya yanlış olabilir ama Belediye Başkanının vermiş olduğu kararın arkasında durarak diğer siyasetçilerin tavrına rağmen bunu başarmış olması önemli bir başarıdır. Ben bu alanın meydan olarak değerlendirilmesine karşı olanlardanım. Ben şahsen eski hastanenin yerinin tekrar bir sağlık kompleksi olması gerektiğini düşünüyor, buranın ‘Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ ve ‘Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ olarak değerlendirilmesinin hem ilimize hem de o civardaki esnafımıza önemli bir katkı sunacağına inanıyordum. Artık karar verildi ve burası Muşumuza Meydan olarak hizmet verecek.
Ben bu kararın ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Fakat ilimizi yöneten siyasilerin bu tür kararlar alınırken takındıkları tavırların ilimize büyük zararlar verdiğini görüyorum. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Muş’u ziyareti sırasında buranın Meydan olarak değerlendirilmesi hususunda talimat vermiş olmasına rağmen eski hastanenin büyük masraflar yapılarak, bunun 1 Milyon Lira civarında olduğu söyleniyor… Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından onarılarak kullanılmaya başlanması ve daha 2 yıl geçmeden buranın yıkılarak İl Sağlık Müdürlüğünün Misafirhane olarak kullandığı binanın onarıma alınarak oraya taşınması ve oraya da tekrar önemli bir masraf yapılması ilimize aktarılan bütçelerin nasıl basiretsiz kullanıldığını gözler önüne seriyor.
Yapılan bunca masraf bizim yöneticilerimizin hatalı kararlarının bedeli olarak bize geri dönüyor. Bunları yine bir tarafa bırakırsak son günlerde özellikle bir kesim tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılacak olan meydan ile ilgili yeni bir talep dillendirilmeye başlandı. Bu talebin Muş halkının bir talebi olmadığı, özellikle bir kesim tarafından dillendirildiği açık bir şekilde görünüyor. Eski hastanenin yanında bulunan Muş Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi inşaatının da durdurularak oranın da Meydana katılması konusunda bir talep dillendiriliyor.
Yöneticilerimizin yanlış kararlarının nasıl büyük maliyetlere neden olduğu ortadayken yine tekrar aynı hatanın yapılmaya çalışılmasını anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Boşa giden bunca paranın ilimizde farklı yatırımlarda kullanılması varken çöpe gitmesi yetmezmiş gibi birde temeli atılan ve önemli bir maliyete ulaşan mevcut Fakülte inşaatının yıkılarak oranında meydana katılmasının iyi olacağı yeni mi aklınıza geldi?
Bu kadar önemli paraların harcandığı bir inşaatı nasıl hemen gözden çıkarabiliyorsunuz anlamak mümkün değil! Artık ben bu talep ve kararların hata olmaktan öte ilimize ihanet etmeye varan yanlışlar olarak görüyorum. Evet, Muş bir Meydan kazanarak güzel bir alana kavuşabilir bunun Muş için önemli bir eksiği giderdiği söylenebilir. Fakat bu meydan yapılırken doğru zamanda doğru kararlar alarak yapılması gerekiyor. Bir doğru yapmak için onlarca yanlış karar vermenize ve bunların büyük maliyetlere neden olması yapacağınız işin kıymeti yerle bir ediyor. Eski hastane civarındaki esnafa bir canlılık getirmek, mimarisiyle ilimize önemli bir eser kazandırmak isteyen Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a bu samimi gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum…
Dillendirilmeye başlanan meydanın genişletilmesi taleplerini şu durumda hiçte faydalı bulmuyorum… İlimizi yöneten özellikle siyasi yöneticilerimizi Muş için duyarlı olmalarını arzuluyorum.
Yıllardır devam eden şu ‘Meydan Kavgası’nın bir an önce son bulmasını temenni ediyorum. Zira Muş’a çok şey kazandıracağını vaat ettiğiniz meydan birçok şey kaybettirmeye devam edecek…