DOLAR 15,6290 % 0.55
EURO 16,3712 % 0.7
GRAM ALTIN 916,83 % 0,64
ÇEYREK A. 1.499,02 % 0,64
BITCOIN 30.404,00 1.55
SON DAKİKA

ZAMLAR YAĞMUR GİBİ…

Son Güncelleme :

09 Aralık 2021 - 13:14

ZAMLAR YAĞMUR GİBİ…

Temel tüketim gıdaları başta olmak üzere birçok üründe fahiş fiyat artışları devam ediyor. Her güne yeni bir zamla uyanan esnaf ve vatandaş zor günler geçiriyor.

Salgın sürecinde iş yapamaz duruma gelen esnafın, ürünlerine gelen zamlar ile var olan sıkıntıları daha da artıyor.

Son zamanlarda başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere tüm gıda ürünlerinde dikkat çeken fahiş fiyat artışları, halkı zor durumda bırakıyor.

Covid-19 salgınının da etkisiyle birçok ürüne yapılan fahiş zamlar halkı çaresiz bırakırken özellikle küçük esnaf zor günlerden geçiyor. Esnaf, tüm girdilerin ve maliyetlerin artmasına rağmen zam yapmaktan kaçınırken. “Pandemi sürecinde işlerimiz yavaşladı, zamlardan sonra iş yapamaz hale geldik” diye dert yakınıyor.

Enerjide zam yağmuru enflasyonun daha da artacağının habercisi… Hükümet ise fiyat artışlarına karşı dar gelirliyi koruyacak bir çalışma hazırlıyor. Ancak bunun için yeterli kaynağın bulunup bulunamayacağı tartışmaya açık.

Hükümet istikrarsız fiyat artışlarına ilişkin çeşitli bakanlıklarla ortak çalışma başlatırken enerji alanında zam yağmuru sürüyor. Benzin, akaryakıt, LPG, elektrik gibi alanlara yapılan zamların ardından “bu kışın sert geçeceği” endişelerini daha da artıracak bir zam da doğalgaza geldi.

Ekonomideki sorunlar günden güne çoğalıyor. Ülkede işsizlik, iflaslar artıyor; fakirleşme büyüyor, dar gelirlilerin satın alma gücü günden güne düşüyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de döviz kurları yine artmaya başladı. Döviz yükselişleri ile birlikte pahalılığın da artması insanların yaşamını, tüketimini doğrudan etkiliyor. İnsanlar kazandıkları ile ancak karınlarını doyurup sadece sabit giderlerini karşılamaya çalışıyor.

Ekonomideki konjonktür ortadayken bu durumdan nemalanmaya çalışan ahlaksız bir kesim de var ki bu açık bir şekilde vatana ihanet halidir. Stokçular. Ülkemizin, dört bir yandan ekonomik saldırılara maruz kaldığı bu süreçte malı saklayan, fırsatçılık yapan yahut açıkça çürümeye bırakarak art niyetiyle köşeden gidişatı izleyen ebleh stokçular. Diğer yandan büyük market zincirlerinin akıl almaz etiket çalışması. Neden? Sizi bu vatana böyle kin besletecek ne oldu? Bu gemi batarsa içinde hepimiz batarız. Hükümetler gelip geçicidir, devlet ise bakidir. Ekonomide güvensizlik, belirsizlik algısı biran önce çözümlenmeli… Ürünlerdeki stoklar biran önce ortaya çıkmalı yoksa bu millet sizi unutmayacak!

Yeryüzünde adalet mefhumu kayıp ilanlarında aranıyorken…

Zam yağmurları altında romantizm yaşıyorken…

Kalın sağlıcakla, inşallah cebiniz umutla dolar…

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.