YEREL SEÇİM HAREKETLİLİĞİ BAŞLIYOR!

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için kentlerde hareketlilik başladı. Ak Parti’nin “adaylarımızı geç kalmadan açıklayacağız” açıklamasının ardından seçimlere yaklaşık 6 ay kala yavaş yavaş seçim havasına giriyoruz. Kulislerde de aday adayları üzerinden değerlendirmeler yapılmaya başlandı.

İlk olarak Ak Parti bu seçimleri de birinci parti olarak atlatmak için titiz bir şekilde çalışmalara başladığını açıkladı. Şehirlere gönderdiği yöneticileri aracılığıyla milletin nabzının yoklandığını, mevcut başkanların durumlarının değerlendirildiğini ve şehirde öne çıkan isimlerin de tespit edilmeye başlandığını açıklayan Ak Parti, bu seçimin şuan ki en hareketli partisi olarak görünüyor.

2014 yerel seçimlerden sonra İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlarının istifasını isteyerek mevcut başkanlarla yollarını ayıran Ak Parti bu seçimlerde adaylarını titizlikle belirlemek ve seçmenin karşısına güçlü isimlerle çıkmak mecburiyetinde. Ak Parti oy oranlarında bir düşüş yaşanmasını istemiyorsa milletin iradesine uygun isimlerle hareket etmek zorunda.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde kurulan Cumhur İttifakının yerel seçimlerde de sürdürülmesi gerektiğini ifade eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu ittifakın yerel seçimlerde de sürdürülmesinin elzem olduğuna dikkat çekerek İstanbul’dan aday çıkartmayacaklarını açıklayarak Cumhur İttifakı için her türlü fedakârlığa hazır olduklarını fakat ittifakta bir güç yarıştırmasını da kabul etmeyeceklerini açıkladı.

CHP’de ise dikkatlerin İstanbul ve Ankara’ya çevrildiği, iki büyükşehrin de kazanılması için adaylar üzerinde titizlikle çalışıldığı söyleniyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aday olmayacağını açıklaması üzerine CHP iç siyasetinde İzmir adaylığı için büyük bir çekişme yaşanacağa benziyor. 2014 yerel seçimlerinde İzmir’i kazanmak için Binali Yıldırım’ı aday göstererek büyük uğraş veren Ak Parti bu seçimlerde de İzmir üzerinde titizlikle çalışacaktır.

HDP’de ise pek bir hareketlilik görünmüyor. Kayyum atamalarının ardından HDP’nin bu seçimlerde nasıl bir yol izleyeceği, bölge insanının HDP’ye bakışının ne olacağı da önemli bir merak konusu oluyor. Kayyumların başarılı çalışmaları ve şehirlerin çehrelerini büyük oranda değiştirerek vatandaşlara yaşanabilir bir ortam sunmaları sonucunda kayyumların vatandaş üzerinde nasıl bir iz bıraktığı da bu seçimlerde ölçülmüş olacak.

Yerelde Muş’a genelde ülkemize hayırlı hizmetler edecek adayların seçimlerde başarılı olmasını dileyerek yerel seçim sürecinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

İlginizi Çekebilir

DEVA Partisi İl Başkanı istifa etti: Artık yokum

DEVA Partisi Muş İl Başkanı Elif Çelik Yolcu, partisinden istifa ettiğini açıkladı. DEVA Partisi Muş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir