DOLAR 17,9591 % 0.44
EURO 18,5342 % 0.56
GRAM ALTIN 1.031,98 % 0,21
ÇEYREK A. 1.687,29 % 0,21
BITCOIN 24.182,20 1.19
SON DAKİKA

SİYASET Mİ, RANT MI?

Son Güncelleme :

15 Haziran 2022 - 13:28

SİYASET Mİ, RANT MI?

Bizim gündemimiz, yerel bir gazete olarak Muş’un sorunlarını dile getirmek. Muş’un gündemi ise siyaset ve siyasetçiler.

Biz, her dönem bir umutla siyasetçilerimizi seçiyoruz ve onlara yetki veriyoruz. Yetki verirken de kente hizmet edecekleri umudunu taşıyoruz. Ama ne yazık ki şimdiye kadar bu ilin kalkınması ve gelişmişlik sıralamasında alt seviyelerden kurtulması için hiçbir siyasetçimizin içtenlikle çalıştığını söyleyemiyoruz. Gönül isterdi ki haykırarak söyleyelim. Ama ne fayda…

Ben onun kardeşiyim, o benim kardeşim mantığı ile yıllardır bu memleket hep sahipsiz kaldı ve bu gidişle de ahbap çavuş ilişkisi sona ermeyecek. Sahi bu makus talih kentin gerçeği mi? Yoksa bunu bu duruma getiren siyasetçiler mi?

Kentin sorun ve sıkıntılarını, siyasetçilerimizden daha çok atanmış bürokrasilerimiz düşünüyor. Bizde bazen şunu düşünmüyor değiliz, ‘acaba ilimizde hiç siyasetçi olmasa ve bu kenti sadece atanmışlar mı yönetse’ diye. Şu an bile büyük bir iç çekerek bu cümleleri kuruyorum.

Hepimizin bildiği tarihi Murat köprüsü yıllarca atıl durumdaydı. Biz Muşlular hafta sonu pikniğimizi genelde Tatvan, Ahlat gibi komşu ilimiz Bitlis’in sınırlarına giderek yapıyorduk. Şimdi tam burnumuzun dibinde, Avrupa da ilk dörtte, dünyada ilk ellilerde olan içinde hayvanat bahçesi, survivor parkurları, zipline, atlama kuleleri, mesire alanları, bungalov evler, basketbol sahası, tenis kortu, kitap kafe ve yürüyüş parkurları gibi birçok alanı barındıran muazzam bir park bizlerin hizmetinde.

Vatandaşlarımız artık çevre illere değil tarihi Murat köprüsünde hafta sonlarını geçiriyor. Çevre iller artık imrenerek pikniğe, gezmeye, eğlenmeye ve nefes alabilmek için Muş’u tercih eder oldu. İmrenirken, imrenilen bir şehir olduk. Muşludan çok Muş’u kendisine dert eden atanmış bir görev adamı sayesinde oldu. Bitmedi ikinci bir proje ise Kurtik Kayak merkezi… Bu projede tamamlanırsa bizler Türkiye’de iç turist alan ve büyüyen bir il olacağız.

Projeler bitiyor mu? Hayır. Bir başka proje ise Varto Termal kent… Sıcak su bulundu. Bu çerçevede Varto termal kent projesi geçtiğimiz yıl yapıldı. Ancak Varto çevrelerinden duyduğumuz iddialara göre proje için destekler engellendi. Akla gelen soru şu; siyasetçilerimizin bir birleriyle olan mücadelesi bu kente gelen yatırımları engelliyor mu? Buradan siyasetçilerimize bir çift sözüm var: “Bu kente hizmet için seçildiniz fakat bir birinizle uğraşmaktan kente hizmet getiremediniz! Siz hizmet yapmıyorsunuz anladık bunu (!) bırakın da devlet işini yapsın.”

Biz Muşlular her şeye rağmen umudumuzu halen kaybetmiş değiliz. Bu güne kadar ülkede yaşanan olumsuzluklar sebebiyle belki istenilen noktaya gelinmemiştir. Fakat bu saatten sonra bu memleket için çalışmalar yapılmalıdır.

Kurumlara alınan hizmet elemanları, (temizlik, güvelik vb.) kurayla belirlerseniz adam kayırmacılığı yapmazsanız Muş halkı sizleri bağrına basar hem sizler hem de vatandaşlar vicdanen rahatlar.

Kurumlara atadığınız amirler işin ehli ve liyakat sahibi olması lazım. Bunun altını çize çize her seferinde vurguluyoruz ve vurgulamaya da devam edeceğiz.

Adamcılık, kişiye özel işlerle uğraşacaksanız lütfen artık elinizi bu kentten çekin! Bu kente gelen yatırımları engellemeyin. Kişiye özel atamalar yapmayın. Kişiye özel imar yasaları uygulamayın. Hak, hukuk ve adalet kavramlarından uzak durmayın. Koltuklar gelip geçidir. Önemli olan oturduğunuz koltuklardan ayrılırken bile insanların yüzüne bakacak bir yüzünüz olsun! Umarım bu yazdıklarımız burada kalmaz da sizlerde kendinize içerisinden pay çıkarırsınız…

Kalın sağlıcakla.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.