SEÇİME DAİR

15 Temmuz hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin de desteğiyle birlikte 16 Nisan referandumunda alınan kararla Türkiye anayasa değişikliği yaparak tarihinde ilk defa darbesiz, sivil ve demokratik şekilde yeni bir hükümet sistemine geçişin ilk adımını attı.

Ülkemiz üzerinde özellikle Suriye üzerinden oynanan oyunlar ve Cumhur İttifakını yıpratma çabaları 3 Kasım 2019 tarihinde yapılması gereken seçimlerin erkene alınmasını elzem hale getirdi.

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin teklifi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın olurlarıyla TBMM’ye gelen ve kabul edilerek kanunlaşan erken seçim kararıyla birlikte 24 Haziran 2018 Pazar günü Türkiye tarihi bir seçime giriyor.

Bu tarihi seçimle birlikte Türkiye ilk defa sivil inisiyatifle, darbesiz bir şekilde hükümet değişikliğini de fiilen gerçekleştirmiş olacak. Yeni sistemle birlikte hükümeti seçilen Cumhurbaşkanı kuracak, bakanları meclis dışından milletvekili olmayan kişilerden seçecek ve yasama organı olan meclis ile yürütme organı arasında keskin bir ayrım oluşturularak güçler ayrılığı daha baskın şekilde gerçekleşmiş olacak.

25 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlerde ayrı pusulalarda hem Cumhurbaşkanını hem de Parlamentomuzun üyelerini seçmiş olacağız. Bu seçimin en güzel yanı Sayın Cumhurbaşkanımızın sermayesi üzerinden siyaset yapan, Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına verilen oylarla seçim kazanan Milletvekili adaylarının bu seçimde farklı pusulalarda seçime girmesi ve şahıslarının ön plana çıkması olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçim pusulasıyla Milletvekilliği seçim pusulalarının farklı olması da lider ile adayların ayrı ayrı değerlendirilmelerine vesile olacak. Bu durum siyasi partilerin daha önceki seçimlerde olduğu gibi liderin gölgesinde geçecek bir seçimin olmamasına neden olacak. Siyasi partiler adaylarını daha dikkatli seçmek ve titiz davranmak zorunda kalacak.

24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlerin Muş için de yeni bir başlangıca vesile olmasını; aşiretçiliğin, adamcılığın ve rantçılığın değil liyakatin ve samimiyetin ön plana çıkmasını temenni ediyorum.
Bütün siyasi partilerimizin listelerinin tüm Muş’u kucaklayacak, rekabeti ve kaliteyi arttıracak listeler olmasını diliyor, tüm aday adaylarına başarılar diliyorum.

Bu haftaki yazımı her seçim öncesi yazdığım yazılarımda yaptığım gibi Muhsin Yazıcıoğlu’nun şu sözleri ile tamamlamak istiyorum: “Bu seçimde gelir-geçer. Sel gider, kum kalır. Seçim bitince birbirinize selam verecek kadar aranızda bir NEZAKET bırakın.”

İlginizi Çekebilir

DAKA’dan kooperatifçilik paneli

Muş’ta, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile “Kırsalda daha iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir