NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİYORUZ?

Yerel seçimlere kısa bir zaman kala, seçim siyaseti kızışmaya başladı.

Muş’ta iktidar partisi hariç diğer partilerde henüz bir hareketlilik yok. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) her seçim döneminde aday adaylığında büyük bir hareketlilik yaşarken 2019 Mart ayında yapılacak yerel yönetimler seçimi Muş Belediye Başkanlığı için mevcut belediye başkanı dahil sadece 13 başvuru alabildi. Bunun sebeplerini ise çok yönde yorumlanır. Fakat seçim öncesi o yorumlara girmek istemiyorum…

Diğer partilerde de aday adayları çıkacak, partiler adaylarını belirleyecekler, bağımsız adaylar da çıkacak belki ve en geç 31 Mart 2019 Pazar günü seçimler yapılacak.

Peki, siz/biz adayların belirlenmesi aşamasında, seçim çalışmaları döneminde ne yapacağız?

Kanımca; kimin belediye başkanı olacağından çok, “nasıl bir belediye başkanı istiyoruz” sorusu daha önemli. Önümüze konulan oy pusulasından kerhen seçim yapmak istemiyorsak aday belirlemeyi şimdiden sorun etmemiz gerekiyor.

Belediye başkanlığına kimin aday olacağını siyasi partilerin genel merkezleri belirliyor. Biz Muşlulara bu konuda yapacak tek şey kalıyor; kendi irademiz dışında belirlenmiş bu belediye başkan adayı veya adaylarına oy vermek. Kısacası, belediye başkanını ve belediye meclisi üyelerini biz Muşlu seçmenler seçmiyoruz. Siyasi parti genel merkezlerinin bize sormadan “seçtikleri” adaylara sadece oy vermekle yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle, belediye başkanları onları seçen halka değil aday gösteren birimlere hizmet ediyor. Ya da kendi akrabalarına hizmet ediyor. “Aday adlarını değil nasıl bir belediye başkanı ve nasıl bir Muş Belediyesi istediğimizi konuşalım”. Belediye başkan aday adaylarının katılacağı özel bir açık hava forumu düzenleyerek bu forumda, aday adayları ve belediye meclisinden demokratik, katılımcı ve şeffaf bir yerel yönetim konusunda hayata geçirilmesi beklenilen talepleri dile getirmelerini istemeliyiz. Aday adaylarının bu talepleri gerçekleştirmek yolunda, kamuoyu önünde kendilerini bağlayacak açıklamalarda bulunmalarını bekliyoruz. Bu beklentimize yanıt veren aday adayları Muşluların tercih ettiği, desteklediği adaylar olacaktır/olmalıdır.

Biz Muş’ta İnsanlarla barışık herkesin ve her kesimin belediye başkanı olacak birini tercih etmeliyiz. Tavizsiz, ekolojiyi önemseyen, doğayla, insanla ve diğer canlılarla, kentle barışık projeler üreten, kenti çıkar gruplarına peşkeş çekmeyen, ayrımcılık yapmayan, çoğulcu, katılımcı, Muş kültürünü yaşatacak, demokrat, rantçı değil, halkçı belediye başkanı istiyoruz.

Bu seçim başka bir seçim olmalı… Belediye başkanını seçerken öncelikle partiye değil şahıslara bakmamız lazım. Benimsediğimiz parti eğer vatandaşın istemediği bir kişiyi aday gösterirse elbette ona karşı yeni arayışlar içine girmeliyiz. Çünkü demokrasi yerelden başlar, yerinden demokratik yönetimler oluşturulmadan, Türkiye’nin demokrasi ve diğer sorunları çözülemez. Sokağımızı, mahallemizi, kentimizi, rantçılara, yağmacı ve talancılara kaptırmak istemiyorsak, yaşam alanlarımızın sağlıklı ve yaşanabilir olmasını, 31 Mart 2019’da doğayla ve yaşamla barışık yerel yöneticiler seçmek istiyorsak, şimdiden kolları sıvamak gerek.

Demokrasi halkın elindedir, onun vereceği tepkiye göre genel merkezler sonraki adımlarını atar. Gönül bağıyla bir partiye bağlı olunsa da liyakatsiz bir adaya oy vermek zorunda bırakılan halk da memleketin vebalini yüklenir. Vicdan yükü ile yaşayıp işin ehli olmayan birinin başkan seçilmesinde bir oy ile katkı sağlayanlar bunun muhasebesini iş işten geçtikten sonra yapmamalıdır. Kendini değil kentini düşünen isimlerle Muş düze çıkar. Hangi aşirete, hangi gruba mensup olduğundan önce işinin hakkını verip veremeyeceğine bakarak adayları değerlendirmeliyiz.

Muş’un istatistiklerde son sıraları görmemesi için vizyonel, kültürlü, donanımlı, cesur kararlar alabilecek isimlere imkan tanımalıyız. Güç halkın elinde, hiç kimse gönlünün razı olmadığına rıza göstermemelidir.

Yarınlarımıza, gurur duyulacak bir şehir miras bırakabilmek için bugün iyi düşünelim, iyiyi düşünelim.

İlginizi Çekebilir

DEVA Partisi İl Başkanı istifa etti: Artık yokum

DEVA Partisi Muş İl Başkanı Elif Çelik Yolcu, partisinden istifa ettiğini açıkladı. DEVA Partisi Muş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir