MUŞ OL’MUŞ MU?

Muş dışındaki dostlarım, arkadaşlarım, hemşerilerim her fırsatta sorup dururlar: Muş nasıl, Muş’ta ne var, ne yok? Ahalimiz ne yapıyor?

Geçtiğimiz akşam yine il dışında yaşayan fakat sürekli Muş’a gelip giden bir hemşerimiz ile mesajlaşıyoruz. Bu sefer ben sordum, gurbette Muş nasıl görünüyor diye? Hemşerimiz il dışından Muş’u anlatıyor. Hayretle izliyorum tabi…

İşte hemşerimizin gözüyle Muş:

“İl dışında yaşayan bir Muş’lu olarak sosyal medyada gördüklerime mi inanayım yoksa gelip bizzat Muş’ta göremediklerime mi?

Kent, çılgın yatırımların yapıldığı bir yer olarak her gün yazılıp çiziliyor, belediye hizmetleri ona keza.

Şehirdeki STK’lar (Ticaret ve Sanayi Odası, çeşitli meslek gruplarına ait dernekler) inanılmaz ziyaretler, teşekkürler, fotoğraflar; TKDK’nın verdiği destekler, (adıyla örtüşmeyen yatırımlar) tabi ki belli bir kesime…

Oturup buradan izleyince, okuyunca bir gururlanıyor insan. 500 yataklı hastane, 10.000 kişilik tekstil kent, organize sanayi, Allah’ım Allah’ım. Verdikçe vermiş güzel memleketime!

Gel de gururlanma! Bugün İzmir’de bir hemşerim ile Muş’a özlemini konuştuk, çok özlemiş, 20 yıl olmuş gitmeyeli, burnunda tütüyorMuş, çok güzel olmuş oralar dedi. Evet, buradan bakınca ol’muş gibi Muş. Git gör dostum ol’muş – mu Muş, diyemedim.

Kentime kötü söz söyletmek işime gelmedi. Gitsin kendisi görsün en iyisi: OL’MUŞ MU MUŞ…”

Bu mahzun şehir, tarihinde elle tutulur yatırım görmediğinden gecikmiş, zaten olması gereken bir iki yatırımı da başımızdan ziyade diye kabul ediyor.

Muş, işlenmemiş verimli bir toprak, nice projelere, yatırımlara teşne. Ne yapılsa da mevcut durum için yetersiz.

Elbette marifet iltifata tâbi ve yapılanları görmezden gelemeyiz. Bir gayret var, inkâr edilemez. Ancak namaz kılana teşekkür etmeye de ne hacet. Bunlar olması gerekenler, bugüne kadar gecikenler.

Hakkı olanı teslim alıyor bu şehir ama yetmez. Hep birlikte daha fazla gayret göstererek, hep birlikte taşın altına gövdemizi bırakarak bu şehri düze çıkaracağız. Oturup bir iki yatırımla oyalanmadan, övgüler dizmeye dalmadan yeniden işe koyulacağız. Bu memleketin artık kaybedecek bir saniyesi bile yok.

Komşu illerimiz koşar adım önümüze geçerken arkalarından el sallama rehaveti içinde olamayız. Artık emeklemeden biz de koşacağız, buna hakkımız var.

Göz boyanacak, ağza bal çalınacak vakit değil. Muş ol’muş diyebilelim, gururla…

microsoft project 2019 satın al

İlginizi Çekebilir

Muş Emniyeti’nin başına tecrübeli isim: Engin Kaloğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Emniyet Genel Müdürü İstihbarat Başkan …