MŞÜ’de erken bitirmeye senato engeli

Muş Alparslan Üniversitesi’nde başarılı öğrencilerin üst sınıflardan ders alarak öğrenimlerini daha erken sürede tamamlamalarına engel getirildi. Üniversite senatosu başarılı öğrencilere bu yönde hak tanıyan maddeyi iptal etti. Öğrenciler, üniversite yönetiminin kararına tepkili.

Muş Alparslan Üniversitesi, başarılı öğrencilerin daha kısa sürede üniversite eğitimlerini bitirmelerine olanak sağlayan ve ortalaması 3.00’ın üzerinde olan öğrencilerin üst sınıflardan ders alabilme hakkı tanıyan sınav yönetmeliğinin 9. maddesinin uygulanmasını senato kararıyla iptal etti.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz dönem uzaktan yapılan eğitim ve öğretim ve sınavlar neticesinde 3.00 ortalamanın üzerine çıkarak üst sınıflardan ders alma hakkı elde eden 100’ü aşkın öğrenci, üniversite yönetiminin bu kararı sayesinde okulu erken bitirme imkanından mahrum bırakıldı.

Söz konusu kararın sadece yeni eğitim öğretim dönemi için değil söz konusu haktan yararlanarak üst sınıflardan ders almak için kayıtlarını yaptırmış olan öğrencileri de kapsayacağı bildirildi.

Karar doğrultusunda üst sınıflardan ders almak için yaptırılan kayıtların da silinmeye başladığı öğrenildi.

KARARIN GERİYE DÖNÜK UYGULANMASI HUKUKA AYKIRI

Karar üniversitede özellikle başarılı öğrenciler arasında büyük tepkiye yol açtı.

Öğrencilerin büyük kısmı üniversite yönetiminin, bir an önce eğitim öğretimlerini tamamlayıp hayata atılmaya çalışmalarının önüne duvar örmeye çalıştığını belirtirken birçok öğrenci de senato kararının geriye dönük olarak da uygulamaya geçirilmesinin yasalara aykırı olduğuna dikkat çekerek bu uygulamadan vazgeçilmemesi halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getirdi.

Son yıllarda MŞÜ’de kalitenin giderek düşmesine bağlı olarak üniversite başvurularında bu üniversiteyi tercih edenlerin sayısında büyük bir düşüş yaşandığına ve MŞÜ’ye kayıt yaptıran öğrenci sayısının giderek azaldığına dikkat çeken öğrenciler, üniversite yönetiminin öğrenci sayısının azalması sorununu örtmek için bu yola başvurduğunu dile getirerek tepkilerini şu şekilde dile getirdi: “Muş Alparslan Üniversitesi kötü yönetiliyor. Kötü yönetildiği için her geçen yıl öğrenci sayısı azalıyor çünkü üniversiteyi kazanan öğrenciler kötü yönetilen bu üniversiteyi tercih etmek istemiyor.

Üniversite yönetimi üniversitenin kalitesini arttırma yoluna gitmek, MŞÜ’yü öğrenciler için cazip ve tercih edilir hale getirmek yerine öğrenci sayısının çok daha fazla düşmemesi için başarılı öğrencilerin önüne engel koyma yoluna gidiyor. Bu kabul edilemez olduğu gibi hukuka ve yasalara aykırıdır. Üniversite yönetiminin bu haksız ve hukuksuz kararından geri dönmemesi halinde kararın iptali için her türlü hukuki yolu deneyeceğiz.”HABER49

İlginizi Çekebilir

TEKNOFEST’de dereceye giren öğrenci ödüllendirildi

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, “Engelsiz Yumuşak Duyu Park” projesiyle katıldığı TEKNOFEST’de Türkiye üçüncülüğü …