DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA

Mahalle sakinleri, dere kirliliğinden şikayetçi

Son Güncelleme :

01 Kasım 2022 - 15:53

Mahalle sakinleri, dere kirliliğinden şikayetçi

Muş Merkez’e bağlı Muratpaşa Mahallesinde oturan vatandaşlar, evlerinin önünden geçen derenin kirliliğinden yakınıyor. Kanalizasyonun dereye aktığını iddia eden mahalle sakinleri, zaman zaman suyun renginin değiştiğini ve kötü koktuğunu belirterek, önlem alınmasını istedi.

Muratpaşa mahallesinde temizlenmeyen ve ıslah edilmeyen dere, lağım ve atık suların akmasıyla oluşan kirlilik ve kötü koku nedeniyle halk sağlığını tehdit ediyor.

“KOKUDAN DOLAYI EVLERİMİZDE OTURAMIYORUZ”

Mahalle sakinleri, evlerinin önünden geçen derenin zaman zaman renginin değiştiğini ve kötü koktuğunu söyledi. Mahalle sakinleri, “Derenin kötü kokusu, pisliği bizi rahatsız ediyor. Sinek ve fareler çevreye sıkıntı veriyor. Evlerimizde kokudan dolayı oturamıyoruz. Lağım ve atık sular nedeniyle sivrisinek ile diğer zararlı haşerelerin çoğalmasına neden olan dereler, bulaşıcı hastalıkların kaynağı haline geliyor. Yıllardır yaşadığımız bu soruna yetkililerin çözüm bulmasını talep ediyoruz” dedi.

“BU KANALLARIN İÇERİSİNE KANALİZASYON ATIKLARI VE LAĞIM SULARI AKIYOR”

Muratpaşa mahallesinde vatandaşları ziyaret eden HÜDA PAR Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, bu kanalların içerisine kanalizasyon atıkları ve lağım suları akıyor diyerek yetkilileri göreve davet etti. Çağlayan,  “Bu mahalle Muş’un en kalabalık olduğu, belediye seçimlerinde adayların neredeyse en çok oy aldığı mahalledir. Bu mahallede birçok sorun mevcut. Ancak dile getirmek istediğimiz en önemli sorunlardan biri; mahallenin içinden geçen iki geniş kanal konusudur. Bu kanalların uzunluğu yaklaşık 2 kilometredir. Ve bu kanalların içerisine kanalizasyon atıkları ve lağım suları akıyor. Sadece kanalizasyon atıkları değil, mahallenin çöpleri de buraya dökülüyor. Bu da mahalleliyi ciddi anlamda rahatsız ediyor ve bu kanalların etrafı yaşanılabilecek durumda değil. Mahallede çocukların oyun oynayabilecekleri bir alan yok. Çocuklar bu kanalların etrafında bulunan korkuluklara asılarak oyun oynuyor ve bu durum çocuklar için hayati tehlike arz ediyor” diye konuştu.

“BU KANALLARDAN DOLAYI MAHALLELİNİN HAREKET ALANI DARALMIŞ” 

Bu kanallardan dolayı mahallelinin hareket alanı daralmış diyen HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan şöyle konuştu:  “Çocukların rahatça oynayabilecekleri bir alan kalmamış. Buradan yetkililere çağrımız ve çözüm önerimiz şudur: Bu kanalların üzeri kapatılsın. Bunu yapmakla hem mahallelimiz çöpten, kokudan kurtulmuş olur, hem aileler içi alan genişlemiş olur, hem de üstü kapatılacak olan bu kanallar üzerinde çocuklar için oyun alanları ve oyun parkları yapılabilir. Bu kanalların üzerleri kapatılıncaya kadar da ayda en az bir kez belli periyotlarda bu kanalların içi tazyikli su ile yıkanmalı, bu şekilde mahalle sakinleri yaşadıkları sıkıntıdan kurtarılmalıdır.

HÜDA PAR olarak icra makamında değiliz fakat halkımızın sorunlarıyla (yakından) ilgilenmeyi insani ve İslami bir sorumluluk olarak telakki ediyoruz. Bu nedenle halkımızın yaşadıkları sorunları icra makamında olanların dikkatine sunuyoruz. İcra makamında olanların sorumluluğu ise halkın sorunlarıyla ilgilenmek ve en kısa sürede sorunları çözüme kavuşturmaktır.”HABER49

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.