DOLAR 15,6006 % 0.38
EURO 16,3401 % 0.37
GRAM ALTIN 915,12 % 0,45
ÇEYREK A. 1.496,22 % 0,45
BITCOIN 30.185,70 0.82
SON DAKİKA

HZ PEYGAMBERİMİZİN MESLEKTAŞI OLAN ÖĞRETMENLER…

Son Güncelleme :

29 Kasım 2017 - 0:40

HZ PEYGAMBERİMİZİN MESLEKTAŞI OLAN ÖĞRETMENLER…
İnsanlar doğdukları andan itibaren bir şeyler öğrenirler ve ilk eğitimlerini önce ailede almaya başlarlar. Okul çağına gelene kadar bu böyle devam eder. Okul çağına gelindiğinde ise çocuklar okula başlar ve artık öğretmenlerine emanet edilir. Öğretmenler çocuklar için o kadar önemli bir yer tutmaya başlar ki, adeta çocukların ikinci anne babasıdır.
Bir kişi yoktur ki üzerinde öğretmen hakkı olmasın! Ümmete, devlete faydalı, yüreği vatan sevdası ile dolu, iyi bilgili, çalışkan, fedakâr, hepsinden önemlisi ‘adam’ yetiştiren bu uğurda fedakârlık yapan tüm öğretmenlerimize minnet ve şükran borçluyuz.
Öğretmenlik mesleği toplumsal açıdan çok değerli bir meslektir ve kutsal sayılmaktadır. Ashabını, karşılaştıkları ve karşılaşacakları her türlü sıkıntıyı kendi başlarına çözebilecek seviyede yetiştiren Efendimiz (sav), ümmetinden de yaşadıkları çağa uygun ve heyecanını yine sünnetten alan yepyeni metotlar geliştirmelerini bekliyor. Bir toplumun gelişmiş düzeylere ulaşmasında öğretmenlerin çok büyük payı vardır. Öğretmenler sayesinde topluma yararlı, dürüst, çalışkan ve işinde yeterli insanlar yetişir ve bu insanlar ülkelerini ileriye taşır. ‘
Hepsini birden ‘’hoca’’ diye adlandırdığımız saygıdeğer eğitimcilerimizin mesleğinin zorluğu kadar çok veballi bir meslek olduğu da anlaşılmaktadır. ‘’Eğer nesillerimizin taze gönüllerine iman çiçeği atabilseydik, anarşi ve ahlaksızlık bu kadar boy vermeyecekti.’’
’Öğretmenler ülkenin en zeki ve çalışkan evlatları arasından seçilmeli, ciddi, kaliteli yüksek öğrenimden geçirilerek yetiştirilmelidir. Öğretmenler örnek bir kişiliğe sağlam bir karaktere güvenilir bir yapıya, toplumda sosyal baremi yüksek bir konuma ve mali güce getirilmelidir”
Şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu “Eğitim, bir millet ve bir devletin kendini her yerden önce kendi okullarında savunabilmesidir” diyerek daha güçlü bir devlet ve nesil için eğitimin önemine değinmiştir.
Öğretmenler öğrencileri yetiştirirken birçok fedakârlıkta bulunur ve en zor yolda bile öğrencilerine ışık tutar. Öğretmenler bilgili kişilerdir ve onların öğrencilerine sabır göstermesi ile öğrenciler zorlu yolları aşıp iyi bir noktaya ulaşabilir. Toplum için bu kadar değerli olan öğretmenlere saygıda kusur edilmemeli ve değerleri bilinmelidir. Sadece öğrenciyken değil, büyüyüp yetişkin bir insan olunduğunda da öğretmenler unutulmamalıdır.
Bizler de ‘’Bana bir harf öğretenin hizmetçisi olurum’’ diyen Hz Ali anlayışıyla öğretmenlerimize sahi çıkalım Gerekli saygı ve hürmeti göstermekten geri kalmayalım. Çocuklarımızın nerede, kimlerden neler öğrendiklerini takip edelim. Öğretmenleri ve okul idarecileri ile dirsek temasında bulunalım. Çocuklarımızın yanlış şeyleri öğrenmelerine zararlı alışkanlıklar edinmelerine meydan vermeyelim. Aksi halde onların eğitimlerinden sorumlu olan herkes Yaratan nezdinde çocuklara hesap vermek zorunda kalır!
Yazımızı öğretmenler haftası münasebetiyle, hayatımızı doğru yönde şekillendirmede bizlere yardımcı olan, bizlere bilmediklerimizi öğreten, bildiklerimizi ise daha iyi anlamamıza vesile olan ve bütün zorluklara göğüs gererek bizleri yetiştiren öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle yad ediyoruz. Kendilerini çok sevdiğimizi ve onları asla unutmayacağımızı dile getiriyoruz. Şehit ve Ahirete intikal etmiş olan öğretmenlerimize Rabbimizden rahmet, dünyada yaşayan öğretmenlerimize esenlikler diliyoruz. Bu vesile ile kendilerinin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyoruz.
Sevgili Peygamberimizin şu duasını ederek bitirelim. ‘’Allah’ım faydasız ilim den, sana itaat etmeyen kalpten, kabul edilmeyen duadan ve aç gözlülükten sana sığınırım.’’

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.