DOLAR 15,6062 % 0.39
EURO 16,3198 % 0.39
GRAM ALTIN 915,41 % 0,48
ÇEYREK A. 1.496,70 % 0,48
BITCOIN 30.185,70 0.82
SON DAKİKA

DÜNYAYA SIĞMAYAN İNSANLIK

Son Güncelleme :

13 Haziran 2020 - 10:32

DÜNYAYA SIĞMAYAN İNSANLIK

Büyük, güçlü insanlık krizinin küresel kamuoyuna teşrif etmesiyle, sığınmacı sorununun bir Türkiye meselesi değil, tümevarım insanlık problemi olduğunu anlamış bulunuyoruz.

Ne derece kim suçlu? Hangi ülke nerede hata yaptı? Mülteciler niçin hem ülkelerini hem de kendilerini bu pozisyona getirdi? Ülkesini bırakıp gitmek doğru mu? Bu soruları aramak yerine bulunduğumuz pozisyonu değerlendirmeye alalım.  Şu anda Avrupa istatistik ofisi Eurostat’ın verilerine göre sekiz milyon sığınmacının durumu belirsiz vaziyette. Türkiye İç İsleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2016 “Göç Raporuna” göre transit ülke konumunda ki Türkiye’nin yabancılara sağladığı temel barınma, güvenlik, yemek gibi istikrarlı olanakları 2011 Suriye Krizinden bu yana 3.587.266 Suriyeli geçici koruma altına alınmıştır. Ve yine 459.521 Suriyeli öğrenci geçici eğitim merkezi, devlet okullarında eğitim haklarını geri almıştır. Fakat İdlip’te yaşanan trajik hadise ve zamanında iç işleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da söylediği üzere Türkiye tüm sığınmacılara yetebilecek kabiliyette değil, bu sorun Türkiye’nin iç huzurunu bozmakla kalmayıp otuz altı vatan evladını da ailesinden ayırmıştır. Uluslararası mecrada henüz terörist grup sayılmayan fakat hedefi Türkiye topraklarına yerleşmek olan kolektif terör örgütleri Suriye’de konuşlanmış ve ülkemizin buna seyirci kalması istenmiştir. Henüz Suriye’ de bulunması en anlamsız faktör ki kendisi uluslararası hukuka aykırı davranan bir devlet, Rusya. Türkiye için adeta çocuk kandırır gibi “ Koordinatları bilmiyorduk, Rejim yaptı, sorumluluk onda.” diyerek işlediği suçu örtbas etmeye çalıştı. Diplomasi bu krizi nasıl çözer bilmiyorum ama Suriyeli göçmenler Türkiye’nin sorunu olmaktan çıkıp, uluslararası bir soruna dönüşmüştür. Bu kimsenin kulağını tıklayabileceği türden bir sorun değildir. Aksi halde şu anda bile Yunanistan’da aşırı sağcılar ve diğerleri olmak üzere Suriyelileri kabul etmek isteyen bir kesim ve buna şiddetle karşı çıkan bir kesim mevcut. Aslında bakarsanız Yunanistan devleti ekmeğini İpsala ve Pazarkule kapılarında bekleyen 16.000 kişiyle bile paylaşamazken ki bu rakam Türkiye için yok denilecek kadar az, Türkiye 3 milyon Suriyeliye temel insan haklarını geri tanıdı. Hal bu iken uluslararası mecrada en kararlı tutum ve hukuka uygun hareket eden ülke Türkiye’dir. İkinci Dünya savaşı sırasında şu anda kapılarında bekleyen milletlere sığınan Avrupa Devletleri, unutmasınlar ki tarih kapılarda ki, ya da sınırlarınızda ki her tutumunuzu kaydetmektedir. Umarım torunlarınıza insanlık dersi verirken yahut medeniyet ahlakı öğretirken burada ki en barışçıl yöntemlerinizden bizatihi çocuklara yaşattıklarınızdan bahsedersiniz.

Neyse ki Türk ambulansları, ilk yardım ekibi çalışanları, arkada bıraktığınızı sandığınız ayıpları kapatmak için vaktince oradaydı. Bu kriz dünyaya şiddet ve kaostan başka hiç bir şey getirmeyecektir ve derhal kısa süreli ateşkeslerden, göstermelik anlaşmalardan uzakta gerçek bir çözüm üretilmelidir. Aksi halde utanç tablosu hem devletler hem de supranasyonel örgütler için kabarmaktadır. Bu da ulus üstü kuruluşların etkinliğini azaltıp, vazifesini sınırlandırır. Güzel olmasa da huzurlu bir gelecek diliyorum tüm dünya çocukları adına.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.