DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
Duşakabin

CHP Muş Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl: Kadınların seçme seçilme haklarının kazanılması lazım

Son Güncelleme :

26 Ekim 2022 - 11:33

CHP Muş Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl: Kadınların seçme seçilme haklarının kazanılması lazım

CHP Muş Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl, Türkiye’de muhtarların sadece yüzde 2’sinin kadın muhtarlardan oluştuğunu belirterek, iktidara geldiklerinde siyasetin öznesi olan muhtarlar için 10 önemli adımı hayata geçireceklerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl, partisinin Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın kadınların köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 89. yıl dönümüne ilişkin yaptığı basın açıklamasını Muş halkı ile paylaştı. Bingöl, yaptığı basın açıklamasında; AK Parti’nin muhtarlara ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geldiklerini söyledi.

Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için gelmekte olduklarını da açıklamasında belirten Bingöl, “Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz” dedi.

Bugün 81 il ve 973 ilçede Cumhuriyet Halk Partisi ‘nin kadın kolları başkanlarıyla birlikte eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdiklerini de vurgulayan CHP Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“CUMHURİYET DEVRİMLERİNİN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİ; KADINLARIN SİYASİ HAKLARINA KAVUŞMASI OLMUŞTUR”

“Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri; kadınların siyasi haklarına kavuşması olmuştur. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 89 yıl önce bugün Köy Kanunu’nda değişiklik yapılmıştır. Böylece, kadınlar köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme-seçilme hakkını kazanmıştır. Başta ebedi liderimiz Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine katkı sunan herkesi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Bizler hep ülkemizdeki kadınların birçok gelişmiş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını kazanmış olmasıyla gurur duyduk. 3 Nisan 1930’da belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda, 5 Aralık 1934’te parlamentoda seçme ve seçilme hakkına sahip olduk.6 Kasım 1933’de, Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demircidere Köyü’nde seçimler yapıldığında, 500’e yakın kişi oy kullandı. Sekiz aday içerisinde, tek kadın aday Gül Esin idi. Seçimi kazanan da O oldu. Gül Esin’in Türkiye’nin ilk kadın muhtarı oluşunun köy halkı tarafından sevinçle karşılandığı, üç gün üç gece davullar çalınarak şenlikler yapıldığı tarih kitaplarına geçti. O, muhtarlığı döneminde köyünün sosyal ve ekonomik hayatına çok değerli katkılar sundu, özellikle kız çocuklarının okutulması için çaba harcadı.

“TÜRKİYE’DE MUHTARLARIN SADECE YÜZDE 2’Sİ KADIN”

Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50.217 muhtarımız var. Bu muhtarların sadece yüzde 2’si kadınlardan oluşuyor.  Oysaki biz kadınlar, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Hangi evin tenceresinde et, hangisinde dert pişer, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin düğünü, kimin cenazesi var, en iyi muhtarlarımız bilir. Kimin işsiz çocuğu, kimin borcu var; en iyi muhtarlarımız bilir. Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor. Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor. Buna rağmen kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor. Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, öncelikle ülkeyi yönetenleri değiştirmeliyiz. İlk seçimlerde “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz.

“EŞİTLİK” BU İKTİDARIN KELİME DAĞARCIKLARINDA YER ALMIYOR”

Bir iktidar düşünün ki, “Eşitlik” kelime dağarcıklarında yer almıyor. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir çıkmış, ‘Türkiye Yüzyılı vizyonunun önemli bir parçası kadınlar olacak” diyor. Kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ederken, koruma altındaki kadınlar göz göre göre katledilirken İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler hangi vizyondan bahsediyor?

Öldürülen kadınlara sadece sayı gözüyle bakanlar, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine seyirci olanlar hangi vizyondan bahsediyor?

İstismar vakalarında çocuğun rızasından bahsedenler, tecavüzcüleri aklama yasasını getirmeye çalışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

Kadınların yediğine, içtiğine, kıyafetine, kaç çocuk doğuracağına, yaşam tercihlerine karışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

2023 yılı merkezi bütçe kanun teklifinde kadınların güçlendirilmesi için kadın başına 50 lira ayıran iktidarın vizyonu ortada.

“CHP İKTİDARINDA MUHTARLAR İÇİN 10 ADIM HAYATA GEÇECEK”

1-  82 ayrı kanuna dağılmış değil, tek bir muhtarlık kanunu çıkaracağız.

2-  Muhtarlık seçimleri için birleşik oy pusulası esasını getireceğiz.

3-  Belediye binası var, “muhtarlık evi” neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi olacak.

4-  Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz.

5-  Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız.

6- Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak.

7-  Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak.

8-  Belediye Meclisi’nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak, toplantıda söz ve karar sahibi olacak.

9-  Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek.

10-  Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak.

AKP‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz.

Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz.”HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.