DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
Duşakabin

CHP İl Başkanı Adanur’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Son Güncelleme :

30 Ekim 2022 - 16:54

CHP İl Başkanı Adanur’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Muş İl Başkanı İsmail Adanur, “2023’ü kucaklamaya hazırız. Hep birlikte daha güzel bir Türkiye’yi kuracağız. Türkiye’yi demokrasi ve özgürlüklerle buluşturacağız.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı İsmail Adanur Cumhuriyet’in 99. Yılı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Adanur, “Bugün gururlu ve onurlu olduğumuz çok önemli bir gün. En önemli bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımızın bugün 99. Yıl dönümü. Önümüzdeki sene cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını hep birlikte kucaklayacağız. 1915’te başlayan bir bağımsızlık mücadelesi Çanakkale’den Dumlupınar’a kadar her alanda görkemli kahramanlıklara sahne olmuştur. Yedi düvele karşı yokluk içerisinde zor şartlarda bu ülkenin her unsuru Kuva-yi Milliye ruhuyla bağımsızlık mücadelesi verdi. Bu zorlu mücadele 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmesiyle taçlandı. Küllerinden yeni bir devlet kuruldu. Devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk yeni devletin adı da Türkiye Cumhuriyeti oldu. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Cumhuriyeti kuran, kurtuluşu sağlayan, kuruluşu yeniden inşa eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün yakın silah arkadaşlarını, bütün şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

“CUMHURİYET HEPİMİZE EKMEK KADAR, SU KADAR ÖNEMLİ BİR DEĞERDİR”

Adanur basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:  “Cumhuriyet hepimize ekmek kadar, su kadar önemli bir değerdir. Cumhuriyet olmasa özgürlük, demokrasi, kadın erkek eşitliği olmazdı, umut olmazdı. Atatürk cumhuriyeti kurarken ‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yüceltecek olan sizlersiniz’ demişti. 99 yıldır onurla, gururla o Cumhuriyeti yaşatıyoruz.

Bir yıl sonra cumhuriyetin ikinci yüzyılını kutlayacağız. Bazı anlayışlar kendilerine göre yüzyıl mesajları veriyor. Ama biz çok iyi biliyoruz ki cumhuriyetin ikinci yüzyılının hedefi cumhuriyeti kuranların hedefidir. İkinci yüzyılda yeni bir başlangıç yapacağız. O zor şartlar altında kurulan cumhuriyeti demokrasi ve özgürlüklerle taçlandıracağız. Kaybettiğimiz değerler, insan hakları, barışın, kardeşliğin olması için ikinci yüzyılda tekrar kazanacağız. Partimizin ikinci yüzyıl beyannamesinde tekrar çok partili sisteme geçişi, tek adam sisteminden kurtuluşunu sağlayacağız. 2023’ü kucaklamaya hazırız. Hep birlikte daha güzel bir Türkiye’yi kuracağız. Türkiye’yi demokrasi ve özgürlüklerle buluşturacağız. Cumhuriyetimizin 99. yılını büyük bir gururla kutluyoruz. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, onun ilkeleri ve devrimleri.”HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.