DOLAR 17,9525 % 0.45
EURO 18,5490 % 0.65
GRAM ALTIN 1.033,33 % 0,34
ÇEYREK A. 1.689,49 % 0,34
BITCOIN 24.352,70 1.9
SON DAKİKA

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU?

Son Güncelleme :

24 Mayıs 2022 - 12:01

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Ankara Şehir Plancıları Odası, Muş Belediyesi’nin hazırladığı şehir planını mahkemeye taşıdı. Şehir Plancıları Odası’nın Muş Belediyesi’ne açtığı davanın ana maddelerinin başında kişiye özel ruhsatların verilmesi yer alıyor.

Öncelikle, Şehir Plancıları Odası’nın başlatmış olduğu bu davayı çok haklı yerinde bulduğumu belirtmek isterim. Muş küçük bir şehir ve dolayısıyla hiçbir şey gizli kapaklı kalmıyor. Bugün ilimize baktığımızda birçok mahallede çok katlı binalar görünüyor. Yüksek katlı binaların hemen yanında ise düşük katlar da göze çarpıyor. Adamı olana yüksek kat, adamı olmayana ise düşük kat ruhsatı verilmiş ve ardı arkası da kesilmiyor. Muş Belediye Başkanı Feyat Asya’nın 2018 yılında imar planında yapılan değişikliklerle ilgili açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“2016 yılının eylül ayı meclisinde imar plan notlarında radikal değişiklikler yapılmıştır. Ayrıca geniş yolların açılabilmesi ve yayaların rahatça gezebileceği caddeler yapılabilmesi için binaların, yollardan beş metre çekilmesi zorunlu kılınmıştır. 2017 yılında ise yeni bir radikal kararla kat yükseklikleri sekiz kat ile sınırlandırılmış ve eğer çevrede bu kat nizamına sahip yapılaşma yoksa sekiz kat ve altında plan değişikliği yapılmamıştır.

Gelinen noktada kentin, birinci derece deprem bölgesi olması ve kimliğinin yüksek katlı, yoğun yapılaşmayı uygun olmaması neticesinde dikey mimarinin önünü tamamen kapatıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteklediği gibi sosyal donatı standartlarını yüksek tutarak, yatay mimariye geçilmiştir. 2017’nin son meclis toplantısında da yapılan görüşmelerde kat yükseklikleri altı kat ile sınırlandırılarak, ilin planlı bir şehir olması ve yeni bir kent dokusunun kazandırılması için önemli bir adım atılmıştır. Bundan sonraki süreçte yapılacak çalışmalar 3194 sayılı İmar Kanunu ve bağlı yönetmelikler çerçevesinde devam edecektir. Kaliteli bir kent çevresi oluşturmak hedefi ile aldığımız kararın ilimize ve halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Şimdi Belediye Başkanı Feyat Asya’ya buradan sormak istiyorum. Milletin aklı ile oyun mu oynanıyor? Radikal adım atarak meclis kararıyla kat sayısının önce 8’e, daha sonra 6’ya düşürüldüğünü açıklayıp, günümüzde ise adamına göre muameleyle 10 kat ve üzeri ruhsat veriliyor. Kime, kimlere ve neye hizmet ediliyor? Bu konu hakkında Sayın Belediye Başkanının açıklama yapmasının hâsıl olduğu kanaatindeyim.

Acaba Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararını dikkate mi almıyorsunuz? Yoksa ‘buranın Cumhurbaşkanı benim’ demeye mi getiriyorsunuz? Umarım Sayın Cumhurbaşkanının buradaki kat sayılarından haberi vardır. Yoksa da devlet eliyle kendilerine bilgilendirme yapacak vatanseverlerin olduğundan da şüphemiz yoktur. Kaleme aldığım bu köşe yazısını okuyan hemen hemen her kesimden birilerinin ‘kalemine, yüreğine sağlık’ dediğini de duyar gibiyim. Burası muz cumhuriyeti değil.

2018 yılının başlangıcında yapılan bu açıklamadan sonra neler değişti ve kimlerin binasına yüksek kat ruhsatı verildi? İsimler, binalar, kat sayıları ve diğer tüm bilgiler elimizde mevcut olup istenildiği takdirde ilgililere aktarılacaktır. Umarım Ankara Şehir Plancıları Odası’nın açmış olduğu dava kısa sürede sonuca bağlanır ve haksız yere rant sağlayanlar ve bunlara göz yumanlar hak ettikleri cezaları alır. Bizlerin de içi bir nebze olsun rahat eder ve başımızı yastığa koyup iyi bir uyku çekmiş oluruz. Yargılama sürecinin takipçisi olup, çıkacak kararı merakla bekliyoruz. Kalın sağlıcakla.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.