BİR SAHİPSİZ KENT…

Yaklaşık olarak 20 yıldan bu yana sizlere haber verme görevini layıkıyla yerine getirebilmek adına büyük bir özveriyle çalışmaktayız. Bu uğurda yeri geldi kendimizi yeri geldi ailemizi ikinci plana koymaktan çekinmedik. Çünkü sizlere haber vermek bizim için nefes almak kadar kıymetlidir.

İlimizin gelişmişlik bakımından son sıralardan kurtulması ve ilimize aktarılan yatırımların ona buna peşkeş çekilmemesi için hep mücadele ettik,  bu mücadelemizi hiç yılmadan da devam ettiriyoruz. Gazeteciliğe başladığımız günden bu yana izlediğimiz yayın politikası ile sürekli haklının yanında durduk. Kenti soyup soğana çevirenlerin karşısında, kent için çalışan, çabalayanların yanında durduk.

İlimizde o kadar akıl almaz işler dönüyor ki bazen ne ile karşılaştığını tahmin bile edemezsin. Herkes herkesin kuyusunu kazıyor ama herkes herkes ile dost görünüyor. İlimizin önde gelenlerinin sosyal medya hesaplarına bakıldığında memleket uzaya çıkmış da bizim mi haberimiz yok demekten kendimizi alamıyoruz. Görünürde ise hiçbir icraat yok. Herkes kendine bir yol çizmiş, halinden memnun bir şekilde icraatlarına devam ediyor. Memleket kimsenin umurunda değil! Yeter ki çarkları dönsün! Nasılsa yapılanlar edilenler kontrol edilmiyor.

Yaklaşık olarak 3 yıl yapımı devam eden kentin en işlek ve tek caddesi konumundaki istasyon caddesi bugünlerde herkesin ve her kesimin merak ettiği konular arasında. 17 milyon civarında bir para ile ihale edilen ve yapılan işlerin birçoğunun ihale edilmesine rağmen yüklenici firma tarafından değil belediye ekip ve araçları ile tamamlanan yolda tekrar çalışmaların başlatılması tepkilere neden oldu. Herkes bir merak içerisinde ne yapılacağını düşünürken belediye tarafından ise resmi bir açıklama yapılmıyor.

Vatandaşlar zaman zaman bizleri arıyor, “ne olacak bu yolun hali, ne yapılıyor?” diye…

Doğrusunu sorarsanız biz de merakla bekliyoruz. Belediye tarafından gazetelere doğru dürüst bir açıklama yapılmıyor.

Sahi ne olacak bu yolun hali? Önceki yol ihale edilirken şartnamede belirtilen şartlara ne kadar uyuldu? Yüklenici firmaya nasıl ve ne kadar ödeme yapıldı? Orta refüjdeki ağaçlar neden kesilip beton yığını ile dolduruldu? Bu beton yığınları şimdi neden sökülüyor?  Orta refüjdeki beton yığınlarının sökülmesi yeni bir ihale mi?

Kafamızda deli sorular. Bu sorulara cevap bulabilir miyiz onu da bilmiyoruz. Fakat belediye tarafından yapılan iş ve işlemlerin mutlaka bir denetime tabi tutulması lazım. Belediye kimsenin babasının çiftliği değil, belediye başkanları da gelip geçicidir ama bu kent kalıcıdır. İş ve işlemlerin kişi veya kişilere özel değil belediyecilik kanunlarına göre ve adil yapılması gerekiyor. En son yapılan seçimlerde AK Partinin aldığı oy ile belediyeye ne kadar tepki olduğu aşikârdır. Şimdi belediyede yapılan hukuksuz işlemlerin önüne geçilmez ise şayet AK Parti olan oylarını da kaybedecek gibi görünüyor!

Bu kentte yaşayan herkes bu kentin sahibidir. O yüzden kimse bu kente ihanet etmeye kalkışmasın. İhanet eden kim olursa olsun cezasını da çekmeli. Haksızlık, yolsuzluk, usulsüzlük karşısında bir kez taviz verdik mi bir daha toparlanamayız. Olanların karşısına dikilip hakîkati haykırmak sadece bizim için değil, evlatlarımız için, yaşanılır bir Muş miras bırakmak için, bu memleketteki her bir vatandaş için önemlidir. Hz. Ali der ki: “Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz.” Bu vatanın, bu memleketin zayi edilen her kuruşunun peşine biz düşmeliyiz, nemelâzımcılık etmeden bunun bizim mesuliyetimiz olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir

DEVA Partisi İl Başkanı istifa etti: Artık yokum

DEVA Partisi Muş İl Başkanı Elif Çelik Yolcu, partisinden istifa ettiğini açıkladı. DEVA Partisi Muş …