DOLAR 16,8853 % -2.7
EURO 17,8334 % -2.47
GRAM ALTIN 992,10 % -2,33
ÇEYREK A. 1.622,09 % -2,33
BITCOIN 21.407,80 1.16
SON DAKİKA

Bir başkadır Muş’ta kar festivali

Son Güncelleme :

13 Şubat 2022 - 9:54

Bir başkadır Muş’ta kar festivali

Muş’ta bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Kar Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.

Muş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği, Muş Valiliği ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün de desteklediği ‘3. Kar Festivali’ coşkuyla kutlandı. Merkeze 8 kilometre uzaklıktaki Güzeldağ Kayak Merkezi’nde düzenlenen festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından kayak yarışı, halat çekme, çuval yarışı, yumurta taşıma voleybol ve masa tenisi etkinliği düzenlenirken, yerel sanatçıların sahne aldığı festivalde yamaç paraşütçülerin gösterisi de renkli görüntüler oluşturdu. 7’den 70’e herkesin doyasıya eğlendiği festivalde, Muş Valisi İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya ve İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu vatandaşlarla halay çekti.

“VATANDAŞLARIMIZIN YÜZÜNDE MUTLULUK VE TEBESSÜM GÖRDÜK”

Kış mevsiminde günde ortalama 500 kamyon karın şehir dışına taşındığı kentte karı bir eğlenceye dönüştürdüklerini anlatan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ise, “Şehrimizde yoğun bir çalışmanın akabinde, alt yapıdan üst yapıya, sosyal ve kültürel alanlarımızda, fiziki alanlarımızın tamamlanmasından sonra kış mevsimine giriş yaptık. Şehir içerisinde günde ortalama 500 kamyon karın şehir dışında taşındığı bir dönemde, bugün bu karın bir şenlik vesilesi olarak da insanlarımızı bu meydanda görüyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Feyat Asya,  insanların kardeşçe, güven içerisinde şenlik ortamında vakit geçirmesi için festival düzenlediklerini ifade ederek, “Sayın Valimiz, şehre geldikten sonra her alanda bizlere destekçi oldu. Bu festivali kendi riyasetinde paydaş kurumlarımızla beraber düzenledik. Vatandaşlarımızın yüzünde bir mutluluk ve tebessüm gördük. Bu anlamda festivalimiz ha

yırlı olsun. Kurtik Kayak Merkezi’mizin bir an önce temelini atmasını takip ediyoruz. Halkımızın mutluluğu bizim sevinç kaynağımızdır. Festivale katılan bütün herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“ŞEHİRLERİN SESİ FESTİVALLERLE DUYURULUR”

Başkan Asya konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kar yağışının en yoğun olduğu illerden biri olan Muşumuzda elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanarak karın güzelliklerinden hep birlikte faydalanmalıyız. Bu düşünceyle üçüncüsünü düzenlediğimiz kar festivali sayesinde yaşadığımız coğrafyanın saklı güzelliklerini ortaya çıkarma şansını yakalamaktayız. Bu tür etkinlikler ilimizin her mevsim en güzel şekilde anılmasına vesile olması açısından da ayrıca önem taşımaktadır. Muş Belediyesi olarak ilimizin tanıtımına katkı sunması amacıyla düzenlediğimiz etkinliklere kar festivalini de ekleyerek siz kıymetli hemşehrilerimiz için karla geçen kışın sevdiklerinizle beraber güzel anılarda yer bulmasını umut ediyoruz. İlimizin temel belediyecilik sorunlarını tek tek çözüme kavuşturarak ilimizde gerçek anlamda bir değişim ve dönüşüme öncülük ettik.

Cumhuriyet tarihi boyunca yerelimizde yapılan hizmetlerden fazlasını son 8 yılda yapmayı başardık. Altyapıdan üstyapıya, park ve bahçelerden fiziki mekanlara, bilgi evlerinden kültür merkezlerine, içme suyu temininden arıtma tesislerine kadar birçok alanda yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızın gerçekleşmesinde katkıları olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Bakanlarımıza ve milletvekillerimize, valilerimize ve kamu kurum yetkililerine şükranlarımı sunuyorum. Sosyal, kültürel, sportif etkinliklerin yer aldığı kar festivali sayesinde bugün siz değerli halkımızla bir arada olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu organizasyona göst

erilen ilgi ve alaka gelecek yıllar adına bizleri mutlu ve umutlu kılmaktadır. İlimizi doğunun parlayan yıldızı ve kış turizminin tescilli adresi haline getirmek için, yeni tesisler, oteller, dağ evleri, spor ve çeşitli sosyal alanların olacağı Kurtik Kayak Merkezi ve Teleferik Projesi çalışmalarını yakından takip etmekteyiz. Bir cazibe merkezi olacağına inandığımız bu projemizin ya

kın zamanda temellerini atacağımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Muş 3. Kar Festivalimizin şenlik havasında geçmesini ve sizlerin doyasıya eğlenmesine vesile olmasını diliyorum. Bu etkinliğimizin gerçekleşmesinde katkısı olan tüm paydaşlarımıza, konuk sanatçılarımıza, mahalli sanatçılarımıza, sporcu, antrenörlerimize ve siz değerli halkımıza teşekkür ederim.”

“KARI KURTİK DAĞI’NA KURACAĞIMIZ TESİSLE TAÇLANDIRACAĞIZ”

Vali İlker Gündüzöz, karın rahmet olduğunu ve yazın bolluk, bereketolması için bu dağların karla dolması gerektiğini söyledi. Bu yıl iyi bir kar yağışı yaşandığını anlatan Vali Gündüzöz, “Biz bir kayak memleketiyiz. Burada bir kayak tesisimiz var. Buraya vatandaşlarımız hafta sonları teveccüh ediyor. Hatta sadece Muş’tan değil çevre illerden de vatandaşlarımız buraya kaymak için geliyorlar. Pistimiz çok kaliteli. İnşallah bu yılın sonunda Kurtik’in yeni kayak tesisinin ihale

sine de çıkmış olacağız. Şu an etütleri devam ediyor. 2023’te hem Güzeltepe Kayak Merkezi hem de Kurtik’teki daha büyük, daha önemli kayak tesisini hayata geçirmiş olacağız” dedi

 

“MUŞ ARTIK BİR TURİZM MERKEZİ HALİNE GELMEYE BAŞLADI”

Yapılan yatırımlarla Muş’un turizm merkezi haline geldiğini ka

ydeden Vali Gündüzöz, “Murat Nehri’nin yanındaki rekreasyon alanı, tarihi ve kültürel değerlerimiz, bu kayak tesisimiz, Varto’da baharın yapmaya başlayacağımız termal kentimiz, kaplıcamız ve 2023’te de hizmete açacağımız Kurtik Kayak Merkezi ile Muş turizmde de hak ettiği yere gelecek. Bu vesileyle uzaktan, yakından gelen tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“FESTİVALİ ÇOK BEĞENDİM”

Polonya’dan festivale gelen Anna Porkhun da Varşova’da yaşadığını belirterek, “Festivali çok beğendim. Burası çok güzel, havası güzel. İnsanlar çok iyi. Seneye kesinlikle tekrar geleceğim. Kayakçılar dağdan kayıp bayrak açtılar. Çok güzel bir görüntüydü. Burada yemek yedik, çay içtik.” diye konuştu.

Sinan Ulu isimli vatandaş da, Muş’un böyle festivallere ev sahipliği yaptığı için kendilerini çok şanslı hissettiklerini vurgulayarak, “Yetkililerimizden bu tür festivallerin her yıl tekrarlanmasını istiyoruz. Festival çok güzel, çok kalabalık ve çok eğleniyoruz” şeklinde konuştu.

Zirveden iniş yapan milli kayakçıların Vali Gündüzöz’e Türk bayrağını taktim etmesi ile süren festival, farklı spor alanlarında düzenlenen yarışmalarda derece girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.