Belediye meclisinde neler dönüyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Belediyesi Meclis Üyelerinin, şehrin kanayan sorunları için sessiz davranması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Muş Belediye Meclisinde yer alan HDP’li meclis üyeleri, AK Parti Meclis üyelerinin elini sıcaktan soğuğa sokmuyor. Kamuoyuna kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen meclis toplantılarında alınan kararlar vatandaşların tepkisini çekiyor. Bazı toplantılarda gündeme getirilen önerilere AK Parti Meclis Üyelerinden veto geldiği iddia edilirken, HDP’li encümenlerin ise tam tersi destek verdiği ileri sürülüyor. Bazı kararların mecliste hiç görüşülmeden encümenlere imzaya getirildiği iddia edilirken, konuların aydınlatılmaması vatandaşı rahatsız ediyor. Bunun yanı sıra kamu kurumlarında çalışan ve Muş Belediye meclis üyeliği de yapan bazı personellerin geçici görevle belediye çatısı altında toplanması da vatandaşların dikkatinden kaçmıyor.

Belediye uyuşmazlıklarını sulh ile tasfiyeye, kabul ve feragate, karar verme veya ortaklıklardan ayrılmaya, sermaye artışı ile gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasına karar verme, devret modeli ile yapıma, belediyeye ait şirket, işletme ve iştiraklerin özelleştirilmesine karar verme gibi birçok konuda görevi olan belediye meclis üyelerinin şehrin sorunlarını gündeme getirmemesi halkı ikiye böldü. Mecliste kararlı bir duruş sergilemeyen HDP’li encümenlerin, Belediye Başkanı Feyat Asya’ya AK Partili Meclis Üyelerinden daha yakın durması da ortada bir paradoks yaşandığını ispatlar durumda.

MECLİSTE KİRLİ İTTİFAK MI YAPILIYOR?

Belediye Meclis toplantılarının basına ve halka doğrudan açık olmaması vatandaşların mecliste neler olup bittiğini öğrenememesine neden oluyor. Özellikle şehir merkezinde akmayan sular, çarpık kentleşme, usulsüz ruhsatlar, sürekli belirli firmalar üzerinden iş yapılması, hizmetlerin benzeri şirketlere verilmesi gibi konuların meclis toplantılarında dile getirilmemesi de vatandaşın tepki gösterdiği konular arasında yer alıyor.

Mecliste; 19 Ak Partili, 11 HDP’li ve bir de bağımsız olmak üzere toplam 31 belediye meclis üyesi bulunuyor.HABER49

İlginizi Çekebilir

Gençlerin yeni iş kapısı: Tekstilkent

Türkiye’nin en genç nüfus oranına sahip illeri arasında yer alan Muş’ta devlet desteği ile kurulan …