BELEDİYE BAŞKANINA ‘KİN’ YAKIŞMAZ!

Belediye Başkanımız mazbatasını alır almaz adeta bir intikam duygusu ile hareket ederek, aldığı düşük oy oranını Belediye çalışanına mal ederek, ilk olarak memurun sosyal denge sözleşme parasını, işçinin mesai ücretini ve asgari ücretle geçinen taşeron işçilerinin sosyal haktan doğan paralarını kestiği iddia ediliyor.

Belediye başkanının bu tutumu belediye içerisinde büyük tepkiler doğururken, belediye başkanına yakın bilinen kişiler ise belediye çalışanlarının üzerinde psikolojik baskı uyguluyor.

Muş belediye başkanlığına yeniden seçilen Feyat Asya’ya yakın kişiler belediye çalışanlarının üzerinde psikolojik baskı uyguluyor iddiaları gün geçtikçe artıyor. İddialara göre, belediye Başkanı Belediye personellerine, “Bir önceki belediye başkanı bütün çalışanlarına küfür hakaret ederken, ben siz ayağınızı çekin geçeyim bile demedim. Bu mudur benim mükafatım, böyle mi olmalıydı? Siz bundan sonra görürsünüz, size hiçbir şey yok…” vb. gibi sözlerle başarısızlığın bedelini belediye personeline yüklüyor…

Belediye içerisinde yaşanan bu tatsız olaylardan sonra fırsat buldukça belediye personelleri ile zaman zaman sohbet ettim. Farklı kişiler ile yaptığım sohbetlerde, “Evet önceki belediye başkanımız küfür hakaret ederdi, doğrudur. Ama bir gün bile işçiyi memuru ezmedi ezdirmedi. İşçinin memurun alın terine göz dikmedi. İşçiyi memuru mağdur etmedi. Önceki belediye başkanımız dini bayramlarda ikramiye ve çeşitli yardımlarda bulunurdu. Üstelik işçi halen 5 yıl öncesinde verilen zam ile maaşını alıyor. Şimdiki belediye başkanımızdan çok ona yakın kişiler bizim üzerimize geliyor. Kim başkan şaşırdık doğrusu.” Diyerek böyle bir demokrasi yok böyle bir demokrasi anlayışı olamaz diyerek dert yanıyor…

Şimdi sormak istiyorum; gerçi sorduğumuz sorulara da cevap alamıyoruz! ama ben yine de sormaya devam edeceğim… Sorularımıza cevap alamasak da yapılan bazı uygulamalar ile gazetemizin ne kadar haklı eleştiriler yaptığını gösteriyor. Sonuçta bizler vatandaşlarımız adına soruyoruz. Bize veya gazetemize kin besleyebilirsiniz bu normaldir. Fakat bizim sorularıma cevap vermek zorundasınız. Yok, eğer bizim size iftira ettiğimizi düşünüyorsanız mahkeme yolu açıktır. Biri veya birilerinin oyuna gelmeden işinizi iyi bir şekilde yapın. Eğer eleştirilere ve size yöneltilen sorulara kin ve nefretle yaklaşıyorsanız, başkanlık mesleğinden uzaksınız demektir. Belediye başkanlığını biri veya birileri size zorla vermedi bildiğim kadarıyla… Siz kendi isteğinizle hizmet yapacağım vaatleri ile bu göreve talip oldunuz. İnsanlar size oy verdi veya oy vermedi onun tartışmasına girmeyeceğim. Sonuçta Muş halkı Ak Parti’ye oy verdi ve siz belediye başkanı oldunuz. Buraya hizmet etmek zorunluluğunuz var. Aksi takdirde kendinize zarar verdiğiniz kadar partinizi de zarara uğratırsınız. Geçtiğimiz yıl sorularımızı yanıtsız bıraktınız. Gazetemizin ve bizim haklı eleştiriler yaptığını siz de çok iyi görüyorsunuz. Sorularımıza cevap vermeseniz de uygulamada isteklerimizi yavaş yavaş yerine getirmeniz bizleri mutlu ediyor. Belediye tarafından son yapılan ihale de bunun bir göstergesi… Bizim için zaten önemli olan devletin paralarının cart curt edilmemesi… o yüzden tekrar soruyoruz:

  1. Belediye de başkana muhalif olan memurların yetkileri ellerinden alınarak pasivize görevlere neden verildi? Bu uygulamanız devam edecek mi? Yani kişi kendi işini iyi bir şekilde yaptığı için değil sizden olan veya sizden olmayanlar diye mi belediyeyi ayıracaksınız?
  2. Seçim döneminde farklı adayların seçim bürolarında görüp, seçim sonrasında izne ayırdığınız işçi var mı? Bu uygulamanız devam edecek mi? Bu durumda izine ayırdığınız işçi varsa izin sonrasında akıbeti ne olacak?
  3. Yıllardır Muş belediyesine emek veren ve belediye işlerinden iyi anlayan personel ve birim amiri dururken neden kurum dışından belediyeye direk olarak isim getirtiyorsunuz? Ve bu isimlere neden büyük yetkiler veriliyor? Dışarıdan kuruma atamasını yaptığınız liyakat sahibi olmayan bir kişinin liyakat sahibi birine emretmesi ne kadar doğru olur sizce? Belediye içerisindeki kişilere sizler güvenmezken onlardan neden size güvenmelerini bekliyorsunuz?
  4. Dışarıdan getirdiğiniz (belediye dışından) ve büyük yetki verdiğiniz kişilerin belediyecilikte veya öncesinde yaptıkları önemli bir icraatları var mı? Belediye için bunlardan bir icraat bekliyor musunuz, yoksa sadece adamcılık mı yapıyorsunuz?
  5. Belediye’nin işlerini yapan yüklenici firmaların bir kısmı ile çok iyi anlaşırken, bir kısmına karşı neden kin besliyorsunuz?
  6. 26 Ağustos 2018 tarihinde hizmete açmayı taahhüt ettiğiniz Muş Otogarını, yaklaşık bir yıldır neden açmıyorsunuz?
  7. Üst yapısı ihale edilen ve geçtiğimiz yıl belediye tarafından yapılan istasyon caddesi için yüklenici firmaya şimdiye kadar ne kadar ödeme yaptınız? Üst yapı tamamlandı mı? Yapılan üst yapı şartnameye uyuyor mu?

Seçimden sonra belediye çalışanlarının üzerinde psikolojik baskı uyandırmak, bu baskıyı devam ettirmek ve sürekli ima ettirmek doğru bir yaklaşım değil… Herkes istediği ve benimsediği adaya oy vermekte özgürdür. Kurum içerisinde sadece size oy verilmedi diye kişisel husumetlerinizi belediyeye taşımanız büyük yanlıştır.

Belediye içerisinde belediyi ve devleti zarara uğratacak personel varsa gözünün yaşına bakmadan kurumdan hemen gönderin. Fakat personel çalışıyor ve işini iyi bir şekilde yapıyorsa sırf kişisel husumetiniz var veya sizden değil diye keyfi davranamazsınız… Başında bulunduğunuz kurum sizin babanızın kurumu değil. Maaşlarını da cebinizden ödemiyorsunuz. Hizmet yaparken de harcamaları cebinizden yapmıyorsunuz o yüzden işinizi yapın, ne vatandaşa ne de çalışanlara kin beslemeyin. Aksi takdir bir daha bu şehirde siyaset yapamaz duruma gelirsiniz…

İlginizi Çekebilir

DEVA Partisi İl Başkanı istifa etti: Artık yokum

DEVA Partisi Muş İl Başkanı Elif Çelik Yolcu, partisinden istifa ettiğini açıkladı. DEVA Partisi Muş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir