Lise öğrencilerinden tarihi ders!

Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Muş’ta tarihi dokuların korunmasına dikkat çekerek, tuvale işledikleri resimlerle sergi açacak. Muş’taki Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesinde eğitim gören öğrenciler, kentte birçok medeniyetten kalma tarihi yapı dokularının korunması için tuvale işledikleri resimlerle tarihi eserlerin korunmasına dikkat çekiyor. Muş’taki lise öğrencileri; Urartu, İskit, Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı, Moğol, […]

Lise öğrencilerinden tarihi ders!
Lise öğrencilerinden tarihi ders!
Haber49 Editör
  • Yayınlanma11 Haziran 2022 17:16
  • Güncelleme15 Haziran 2022 12:47

Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Muş’ta tarihi dokuların korunmasına dikkat çekerek, tuvale işledikleri resimlerle sergi açacak.

Muş’taki Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesinde eğitim gören öğrenciler, kentte birçok medeniyetten kalma tarihi yapı dokularının korunması için tuvale işledikleri resimlerle tarihi eserlerin korunmasına dikkat çekiyor.

Muş’taki lise öğrencileri; Urartu, İskit, Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı, Moğol, Eyyübiler ve beylikler döneminden kalma tarihi eserlerin korunması için örnek bir çalışmaya imza attı. Okuldan tuvallerini alarak yola çıkan müzik ve resim bölümü öğrencileri, gözetmen öğretmen eşliğinde kentin tarihi ve kültürel alanlarını gezerek; cami, kilise, hamam, eski Muş evleri ile tarihi yapıları resmediyor. Müzik öğrencilerinin enstrümanı eşliğinde tarihi kaleme alan öğrenciler, yapıların korunmasına dikkat çekiyor. 6 aylık çalışmayla birçok eseri resmeden öğrenciler, yaptıkları çalışmaları açacakları sergiyle vatandaşlara tanıtacak.

“BİR MİLLET İÇİN TARİH NEYSE İNSAN İÇİN DE HATIRA ODUR”

Müzik bölümü öğrencilerinden Bahar Boylu, bir millet için tarih neyse insan için de hatıranın o olduğunu söyledi. Kadim bir tarihe sahip Muş’un tarihi eserlerini kaleme aldıklarını kaydeden Boylu, “Osmanlı, Bizans ve Roma döneminden kalma tarihi mekanlarımızı öğretmenlerimizle gezdik ve bunların hepsini resme aktardık. Müzik bölümündeki arkadaşlarımızla buraya gelip bir yandan müzik çalıp bir yandan da eserlerimizi tuvale işledik. Tarihi mekanlarımız zarar görmesin, kaybolmasın, farkındalık oluşturmak amacıyla yapmış olduğumuz resim çalışmalarını halkımızın beğenisine sunmak için sergi açacağız” dedi.

“TEK AMACIMIZ ESERLERİMİZ YOK OLMASIN, VATANDAŞIMIZ BİLİNÇLENSİN”

Urartu, İskit, Roma ve Osmanlı döneminden kalma eserleri koruma amaçlı resmettiklerini ifade eden resim bölümü öğrencisi Berivan Kılınç ise, “Müzik bölümü arkadaşlarımız motive amaçlı bize yardımcı oldular. Amacımız tarihi korumak olduğu için halkımızın beğenisine sunacağız. O yüzden sergi ve konserimiz olacak. Tek amacımız eserlerimiz yok olmasın, vatandaşımız bilinçlensin diye. Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilemez. O yüzden biz bu konuya el attık. Eserlerimizi yaşatacağız, yok olmasınada izin vermeyeceğiz” diye konuştu.HABER49