Kurtuluş’un 102. Yılı

Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yılı kutlanıyor. Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Gerçekleştirilecek olan kutlamalar, Muş Valiliği Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenklerin sunmasıyla başlayacak. Çelenklerin sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edecek. Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 30 Nisan Muş’un düşman işgalinden kurtuluşu çeşitli etlikler […]

Kurtuluş’un 102. Yılı
Kurtuluş’un 102. Yılı
  • Yayınlanma29 Nisan 2019 13:09

Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yılı kutlanıyor.

Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Gerçekleştirilecek olan kutlamalar, Muş Valiliği Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenklerin sunmasıyla başlayacak. Çelenklerin sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edecek. Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 30 Nisan Muş’un düşman işgalinden kurtuluşu çeşitli etlikler ile devam edecek.

Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 30 Nisan Muş’un Düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü münasebetiyle bir kutlama mesaj yayınladı.

Vali Doç. Dr. Gündüzöz yayınladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Malazgirt Zaferi ile dünya tarihine adını yazdıran, göklerinde merhum Sultan Alparslan ve kutlu askerlerinin ruhaniyetinin dolaştığı kadim şehir Muş’un, düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Bu anlamlı gün birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek, milli dayanışma ve sevincini bizlere bir kez daha yaşatmaktadır. Ne mutlu ki; “İstiklal Mücadelesini” zaferle sonuçlandıran aziz milletimiz, bugün de el ele vererek “İstikbal Mücadelesini” başarıyla sürdürüyor ve Cumhuriyetimizin yıldızını her geçen gün karanlık ellerin tüm engelleme çalışmalarına rağmen daha da parlatıyor.

İnanıyorum ki bizler; bu yüksek ruh ve şuura sahip çıktıkça, yüreklerimizdeki vatan sevgisi ve aidiyeti daim oldukça, ülkemize yöneltilen her türlü tehdit sonuçsuz kalacak, aziz milletimiz bu topraklar üzerinde ebediyen özgür ve huzurlu yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümünü kutluyor, bu cennet diyarı bizlere vatan kılan başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere semalarımızda al bayrağımız özgürce dalgalansın diye feda-i can eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

KURTULUŞ TARİHÇESİ:

Rus ordularının ve Ermeni çetecilerinin katliamlarına sahne olan Muş’ta, kurtuluş ile ilgili olarak tarih sayfalarına geçen bilgilere göre, 1914’de 1. Dünya Savaşlarında Osmanlı Ordusunun Kafkas seferi büyük hezimetle sonuçlandı. Rus orduları Doğu Anadolu’yu işgal etmeğe başladı. 1915 yılında Ruslar Eleşkirt ve Pasinler üzerinden Malazgirt’e doğru ilerlediler. Bundan cesaret alan Ermeniler, Rus işgalini kolaylaştırmak için Muş Varto ve Bulanık’ta Müslüman köylerine baskınlar düzenlemeğe başladılar. Rusların desteklediği ermeni katliamlarından korkan halk Elazığ ve Diyarbakır tarafına kaçmağa başladı. 1915 yılının Şubat ayında Varto, 1916 yılında da Muş Rus ordusunun eline geçti. Rus ordusu içerisinde gönüllü askerlik yapan Ermeniler asırlar boyu beraber yaşadıkları Muş halkını katletmeğe başladılar. 1916 yılında Diyarbakır 16. Kolordu Komutanlığı’na Çanakkale’de başarı kazanmış olan Mustafa Kemal Paşa atanınca buradaki çatışmaların seyri değişti. Kısa zamanda toparlanmağa başlayan 2. Ordunun 16. Kolordusuna ait 8 tümen Muş çevresinde toplanmış, gönüllülerle 3 Ağustosta saldırıya geçti ve Kurtik Dağları üzerinden Muş şehrine girdi. Rus birlikleri kontrolleri altındaki köylerde katliam yaparak geri çekildiler. Ne var ki Ruslar yeni birliklerin katılmasıyla yeniden saldırdılar ve Muş’a girdiler. Ama Rus işgali fazla uzun sürmedi. Türk ordusu 1917 yılının bahar aylarında karşı saldırıya geçerek 30 Nisan günü şehri Ruslardan geri almağa muvaffak oldu.18 Ağustos 1917’de yapılan ateşkes antlaşmasına göre Ruslar Doğu Anadolu’dan çekildiler. Ruslar çekilirken ordunun ağırlıklarını Ermenilere bırakarak onları Türklere karşı harekete geçirmeğe çalıştılar.1. Dünya Savaşının galipleri Mondros Mütarekesi Wilson prensipleri ve Sevr antlaşmasında açıkça görüldüğü gibi Doğuda Ermenilere devlet kurdurtmağa çalıştılar. Ermeniler de bu toprakları ele geçirmek özellikle Wilson prensiplerindeki maddeye göre bölgede çoğunluğu elde etmek için katliamlara giriştiler. Muş ve çevresi de bu katliamlara maruz kaldı. Sevr anlaşmasına dayanarak Doğuda devlet kurmak isteyen Ermeniler teşkilatlandırdıkları komitelerle katliamlarına devam ederken, Anadolu’da işgal edilmeye başlanmıştı. 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkan Mustafa Kemal Paşa Amasya tamimini yayınladıktan sonra Erzurum’a geçti.  Bu sırada Doğu Anadolu halkı Ermeni katliamlarını durdurma ve Ermenilere karşı mücadele kararı alırken civar vilayetlere dağılmış olan Muş halkı da yeniden şehre dönmeye başladı. Ermenistan üzerinden Doğu Anadolu’ya giren Ermeni orduları, Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Türk ordusunca yenilgiye uğratıldı. Gümrü Antlaşmasıyla da Doğu Anadolu işgal ve katliamlardan kurtuldu.HABER49