Tarihi Yıldızlı Han için tarihi çağrı: Aslına uygun yapılsın

Muş, nice medeniyetlerin izlerini taşıyan, tarihi, kültürü ve doğasıyla muazzam bir zenginliğe sahip kadim bir kent…

Bu kadim kent, çok sayıda cami, kilise, han, hamam, çeşme, türbe, yatır ve tarihi evleri ile eşsiz bir tarihi bağrında yaşatıyor. Özellikle Yukarı Çarşı (Üç Minare) Bölgesinde geçmişi bugüne taşıyan çok sayıda eser bulunuyor.

O nadide eserlerden biri olan tarihi Yıldızlı Han’da bir süreden bu yana restorasyon çalışmaları yürütülüyor. Ancak Muş Kültürü Derneği, Muş Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Tarih ve Sanat Derneği, 1071 Alparslan Tarih Kültür ve Doğa Derneği, Telli Turna Derneği, Muş Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Muş’u Koruma ve Kalkındırma Derneği’nin iddiasına göre restorasyon aslına özgü yürütülmüyor.

Restorasyonun sürdüğü Yıldızlı Han’da incelemelerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları, yapılan işlem sonucunda tarihi eserin özgünlüğünü yitireceği uyarısında bulundu.

“RESTORASYON ASLINA UYGUN YAPILMIYOR”

Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Restorasyon yapılan handaki çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Ve restorasyonun birinci ve olmazsa olmaz şartı aslına uygunluktur. Araştırma ve gözlemlerimiz sonucu yapılan restorasyon çalışmasının kesinlikle aslına uygun olarak yapılmadığına, hanın giriş kısmında bulunan kısımların alçı sıva gibi bir madde ile sıvalandığına, orijinalliğin bozulduğuna ve hanın göz göre göre tahrif edildiğine büyük teessür ve ibretle şahitlik etmekteyiz.

Memleketine aşık insanlar olarak her güzel işi desteklediğimiz gibi yıllardır kaderine terk edilmiş fakat son dönemde el atılan bu tarihi hanımızın aslına uygunluğa sadık kalınarak yapılması öncelikli ve halis gayemizdir. Konuyla ilgili resmi girişimlerde bulunmak, birebir görüşmeler yapmak ve sosyal medya üzerinden farkındalık oluşturmak suretiyle yapılan yanlış çalışmanın durdurulup doğrusunun yapılmasını amaçlıyoruz.”

“TARİH YOK EDİLİYOR”

Üç Minare bölgesinin Muş’u tek başına tarihi ve kültürel değerler namına ülke hatta dünya sıralamasında üst sıralara taşıyacak bir zenginliğe sahip olduğuna ve bu bölgenin farklı inanç ve kültürlere sahip insanların değerlerine ait yapıların bir arada bulunduğu nadide ortamlardan biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu özel bölgemiz ne yazık ki hak ettiği değeri bulamamış ve mevcut değerlerin yaşatılması bir yana dursun yıkımlarla yok edilmiş, türlü tahribatlara maruz kalmıştır” denildi.

Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan açıklamada Tarihi Yıldızlı Han ile ilgili şu bilgiler aktarıldı: “Selçuklu mimarisine özgü inşa edilen Yıldızlı Han’ın üst katında kerpiç kullanılmış ve taş bağlantıları çamur sıva ile sağlanmıştır. Alt tarafında ise kesme taşların kullanıldığı, üzerinde Artuklu motiflerinin, desen, işleme ve yazıların yer aldığı han dönemin en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden biriyken, günümüzün de en önemli tarihi yapılarındandır. Mir Alay Seyfi Bey tarafından 1307’de yaptırılan ve son yıllarda içi çöplük ve enkaz ile dolu olan, damı çöken, yanan, definecilerin taarruzuna uğrayan, madde bağımlılarına mesken olan Yıldızlı Han, varislerden merhum Bülent Bayrak’ın ilgi ve çabaları sayesinde günümüze kadar ulaşabilmiştir.”HABER49

İlginizi Çekebilir

800 yıllık tarihi köprü görenleri büyülüyor

Anadolu Selçuklu döneminden kalma tarihi Muş Murat Köprüsü gece ve gündüz görüntüsüyle kendisini ziyaret eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir