MUŞ’LU HEMŞERİMİZİN “MAÇKAR” ADLI ROMANI ÇIKTI

Muş Bulanık ilçesi Karaağıl köyünden dünyaya gelen ve Diyarbakır da öğretmenlik yapan hemşerimiz Salih Yılmaz’ın ‘Maçkar’ romanı okuyucularla buluştu.

Muş’lu hemşerimiz Salih Yılmaz’ın çok sevilen  “Yüzük” adlı romanından sonra ikinci kitabı olan “Maçkar” Lis kitap yayın evinden çıktı. Yılmaz’ın Maçkar ismini verdiği roman okuyucular tarafından büyük beğeni alıyor. Kitaba ismini veren Maçkar 2’ın Türkçe anlamı ‘Tarla sürücüsüdür’ tarlada verimin ve kalitenin iyi olması için de Maçkar’ın ( Tarla sürücüsünün) ehil ve iyi olmasına bağlıdır. Eserdeki Maçkar mecazi olarak kullanılıp köy yönetim kurulu ile ilgilidir. Bu kitapta köy yönetimindeki Maçkar karakteri romanın başkahramanı Herdem adındaki kadındır.

Eserde gerçek hayatta yaşanmış olaylardan esinlenerek, genelde toplumda, özelde köyde yaşanmış her türlü haksızlık, usulsüzlük,  adaletsizlik,  ahlaksızlık ve çarpık ilişkiler konu edildi.  Sosyal, siyasal ve kültürel sorunların toplumun değerleri gözetilerek çözmeye çalışan sosyal mutabakatın sağlandığı bir yapıyı dramatik ve hüzün yüklü aşkları içinde harmanlayan yalın ve tutarlı bir dille yazılmış olup oldukça sürükleyici ve akıcı bir romandır.

Kitapla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Salih Yılmaz, “10 yıl önce ilk eserim olan ‘Yüzük’ romanını ile yazarlığa başladım. İkinci eserim olan ‘Maçkar’ romanını da okurlarımla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum. Maçkar romanında Herdem adındaki köylü bir kadının hikayesini anlatıyorum. Zorla evlendirilen Herdem’in mutsuz olan hayatında zorluğa karşı mücadelesini ve kadının sosyal hayatta her türlü baskıya karşı kadın mücadelesini anlatan sürükleyici ve etkileyici roman. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.” dedi.HABER49 

muğla escort

İlginizi Çekebilir

800 yıllık tarihi köprü görenleri büyülüyor

Anadolu Selçuklu döneminden kalma tarihi Muş Murat Köprüsü gece ve gündüz görüntüsüyle kendisini ziyaret eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir