Muş Yöresine Ait Geleneksel Oyunlar Çıktı

Metin Karayol, Ömer Kaynar ve Talha Murathan tarafından hazırlanan Muş Yöresine Ait Geleneksel Oyunlar eseri Nobel Kitap tarafından yayımlandı.

Çalışmanın Muş’a hayırlı olmasını dileyen Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kaynar, uzun bir çalışma sonucu eserin hazırlandığını belirtti.

Muş Yöresine Ait Geleneksel Oyunlar kitabı Muşluları ve bölgedeki oyunları merak edenleri adeta bir yolculuğa çıkaracak.

TANITIM BÜLTENİ:

Teknoloji, yaşam ve çalışma koşullarını olduğu kadar çocukların oyun şekillerini de değiştirmiştir. Eskiden sokaklarda koşup zıplayan çocukların yerine artık evlerinde saatlerce bilgisayar başında ya da tabletlerle oturup beden gücü̈ harcamadan oyun oynayan çocuklar görüyoruz. Eğitimciler eskiden sokakta oynanan ve artık “geleneksel” olarak tanımlanan oyunların, çocukların eğitimi ve kişiliği üzerindeki olumlu etkilerini sürekli anlatıyor. Aileler de çocuklarının sokakta oynayabileceği oyunları araştırıyor. Bu nedenle, bu kitap kapsamında hem eğitimciler hem de aileler için unutulan geleneksel oyunları derledik.

Muş̧ ilinin birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve birçok kültürü̈ içinde barındırması günümüze kadar gelen süreçte insanların bağlılıklarını artırmış̧ ve bir arada huzurlu bir şekilde yaşama fırsatı sağlamıştır. Muş̧ Yöresine Ait Geleneksel Oyunlar kitabını hazırlama fikri bölgenin kültürel değerlerinin zenginliğinin bilinmesi, fakat teknolojik gelişimler, ekonomik imkânlar ve refah seviyesinin yükselmesi ile geçmişte sahip olunan kültürün bir nebze de olsa unutulduğunun görülmesi nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bu kitapta Muş̧ ilinde oynanan geleneksel oyunlar derlenerek siz değerli okuyuculara sunulmuştur.HABER49

kartal medyum

windows 10 education lisans satın al

İlginizi Çekebilir

800 yıllık tarihi köprü görenleri büyülüyor

Anadolu Selçuklu döneminden kalma tarihi Muş Murat Köprüsü gece ve gündüz görüntüsüyle kendisini ziyaret eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir