Laleler Muş Ovası’nı şenlendirdi

Baharın gelmesiyle birlikte tüm güzellikleriyle topraktan çıkan Kırmızı Muş Lalesi ovayı şenlendirdi.

Meşhur Kırmızı Muş Lalesi baharın gelişiyle birlikte ovayı şenlendirmeye başladı. Her yıl Nisan ayının sonlarına doğru çıkmaya başlayan laleler ovayı kırmızıya bürürken ovaya adeta yeni bir hayat bahşetti.

Muş’un sembolü haline gelen Muş Lalesi özellikle ekimin yapılmadığı, kimyasal ilaçların kullanılmadığı ham toprakta çıkıyor. Kırmızı renkleriyle Muş Ovasını kırmızıya boyayan lalenin ömrünün yaklaşık üç hafta olduğu belirtiliyor.

Yaklaşık üç hafta ömrü olan lalelerin bulunduğu alanlar, yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında vatandaşların evde kalmasıyla en sessiz dönemini yaşıyor. Çiftçi Haluk Dizdaroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl bu dönemde Karaköy yakınında açan lalelerle kırmızıya bürünen bölgeye ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Bu sene salgın nedeniyle kimsenin bölgeye gelmediğini belirten Dizdaroğlu, “Ziyaretçiler burada lale toplayıp fotoğraf çekerdi. Laleler, 20 Nisan’da baş gösterip 15 Mayıs’ta bitiyor. Bu yıl virüsten dolayı lale tarlaları boş kaldı.” diye konuştu.

MUŞ OVASI KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ

Muş’un dağlarında doğal şekilde yetişen ve “Ağlayan Gelin” olarak nitelendirilen ters laleler havanın ısınmasıyla gün yüzüne çıktı.

Baharın gelmesiyle birlikte Muş Ovası kırmızıya bürünürken, yüksek kesimler ise ters lalelerle göz kamaştırıyor.

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte doğa harikası bitkiler ortaya çıkmaya başladı. Her yıl boy gösteren laleler ovayı süslerken, yüksek kesim ve vadilerde ise eşsiz güzellik sunan ters laleler doyumsuz bir görüntü oluşturuyor. Merkeze bağlı Karaağaçlı beldesi yakınındaki dağlık alanda yeşeren ters laleler, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Ulaşılması güç olan ters laleler, dağ yamacındaki kayalıklarla birleşerek doyumsuz seyir zevki sunuyor.HABER49

bakırköy medyum

office 365 lisans satın al

İlginizi Çekebilir

800 yıllık tarihi köprü görenleri büyülüyor

Anadolu Selçuklu döneminden kalma tarihi Muş Murat Köprüsü gece ve gündüz görüntüsüyle kendisini ziyaret eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir