DOLAR 18,5463 % 0.48
EURO 17,7849 % 0.47
GRAM ALTIN 970,96 % 0,52
ÇEYREK A. 1.587,52 % 0,52
BITCOIN 355.799 -5.716
SON DAKİKA

Hemşerimizden Muhteşem Bir Kitap: Dicle havzasında Bilimin yükselişi ve çöküşü

Son Güncelleme :

17 Ağustos 2022 - 14:14

Hemşerimizden Muhteşem Bir Kitap: Dicle havzasında Bilimin yükselişi ve çöküşü

Hemşerimiz Kimyacı Prof. Dr. Bahattin Gümgüm’ün kaleme aldığı ‘Başlangıçtan 1100’lre Dicle Havzasında bilimin Yükselişi ve Çöküşü’ kitabı raflarda yerini aldı. Nobel Bilimsel Yayıncılık tarafından okurla buluşturulan yapıt, kitapseverlerin heyecan ve ilgi ile okuyacağı önemli konular içeriyor.

Muş Varto doğumlu Prof. Dr. Bahattin Gümgüm,  1973 yılında Ankara Üniversitesinden kimya yüksek mühendisi olarak mezun olmuş, Bir yıl Etibank tesislerinde çalıştıktan sonra üniversiteye geçmiş ve 1993 yılında Anorganik Kimya Profesörü unvanı almıştır. 1994-98 tarihlerinde Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı yapmıştır.

Fosfor Kimyası üzerinde birçok araştırma yapmış-yaptırmış ve birçok yeni bileşik ve bunların uygulamaları esaslı tezler üretmiştir. Bunlardan fosfor-azot bağlı katalizörlerden aminophosphine\aminofosfil adını Türkiye’den dünya literatürüne taşıyan ilk isim olmuştur. Ayrıca üç kitap ve dört kitapta da bölüm olmak üzere toplam yedi kitap hazırlamıştır.

Böyle bilimsel ve derin incelemeler gerektiren bu eseri yazmasına etken olan olayı anlatan Kimyacı Yazar Prof. Dr. Bahattin Gümgüm, “2000 yılından itibaren üniversite kimya lisans öğrencilerine kimya tarihi derslerini anlatmaya başlarken basit bilgiler yerine yaşadığım Dicle hafızası ve hinterlandına yönelmiş ve böylece 2016 yılında emekli olduğumda, Dicle havzası ve çevresi ile ilgili birçok tarihi ve bilim tarihi ile ilgili yeni bilgiler-belgeler sahibi olmuştum. Özellikle Dünya bilim tarihinde M.Ö. 7. Yüzyılın Dawn of iaranian knowledge İran bilgisinin şafağı ve M.S 750-1100 yılları arasının da 50 yıllık dönemlerle Dicle havzası ve hinterlandında yaşayan bilim insanlarının adıyla alınması çok ilgimi çekmişti. Çevrimizde 2700 yıl önceden başlayan ve neredeyse 1100 kadar süren bilimin altın çağlarıyla ilgili verileri tesadüfen İngilizce kaynaklarda yeni öğrenmiştim.” dedi.

Kitapta çokça bahsedilen Gundéşapur’un önemini açıklayan Gümgüm, “Üstelik M.S. 6. Yüzyılda Zagros Dağları’nın batı eteklerindeki bir kentte dünya bilim merkezi olmuştu. Bilimde birçok ilki gerçekleştirmiş olan Dicle havzası ve hinterlandının günümüzde ki durumu ise içler acısı!

Dr. Heinz Herbert Schöffler (1921-2003)’e ne kadar teşekkür etsem azdır herhalde Gundé-şapur Akedemisi adlı eserini okuyana kadar. Böylece Gundé-şapur kent ve Akademisini tanıma olanağı buldum.” sözlerini ifade etti.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.