Koçyiğit, Doğdap kalesini sordu

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit; Muş ili, merkez ve Varto ilçesi sınırları içerisinde yapılmakta olan Alparslan 2. Barajı ve HES projesi nedeniyle yapılan yol çalışmasının Doğdap Kalesi ve çevresinde yıkım ve tahribata yol açtığı, bu çalışmalar bahane edilerek define ve tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı iddialarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından […]

Koçyiğit, Doğdap kalesini sordu
Koçyiğit, Doğdap kalesini sordu
  • Yayınlanma10 Ağustos 2019 15:31

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit; Muş ili, merkez ve Varto ilçesi sınırları içerisinde yapılmakta olan Alparslan 2. Barajı ve HES projesi nedeniyle yapılan yol çalışmasının Doğdap Kalesi ve çevresinde yıkım ve tahribata yol açtığı, bu çalışmalar bahane edilerek define ve tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı iddialarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Muş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Tarih ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu söz konusu olay ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı yazılı dilekçe ile başvurarak kalenin tarihsel ve kültürel varlığına dikkat çekmiş, bu güzergâhta yapılan yol yapım çalışmalarının Doğdap Kalesi’ne verdiği zararların bir an önce engellenmesi istenmiştir. Ancak 28.07.2019 tarihli dilekçeye verilen cevapta; Alparslan 2. Barajı ve HES projesi için Doğdap Kalesi’nin Sit sınırlarının yeniden değerlendirildiği, baraj suyundan etkilenmediği, kalenin etrafında yüklenici firmaların taş ocaklarının bulunduğu, firmanın bu taş ocaklarında çalıştığı ancak yürütülen çalışmaların kaleyi etkilemediği ve yürütülen bir kazı çalışması olmadığı öne sürülmüştür. Oysa sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Doğdap Kalesi’nin çok yakınında iş makinelerin çalıştığı görülmektedir. Üstelik Muş Valiliği tarafından sık sık tarihi eser kaçakçılığı operasyonu yapıldığı duyurulmaktadır.” İfadelerini kullandı.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği sorular:

“1. Varto ilçesinde yapılmakta olan Alparslan 2. Barajı ve HES projesi nedeniyle yapılan yol çalışmasının Doğdap Kalesi ve çevresinde yıkım ve tahribata neden olduğu iddiaları doğru mudur? Baraj ve HES projesine başlanmadan önce Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu çıkarılmış mıdır? Yapılmışsa ÇED raporu kamuoyu ile paylaşılmış mıdır?

  1. Doğdap Kalesi ve çevresinde yapılan yol çalışmalarıyla birlikte bu tarihi mekânda bazı art niyetli kişilerin define ve tarihi eser kaçakçılığı yaptığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Muş’ta son 1 yıl içinde tarihi eser kaçakçılığına yönelik kaç operasyon yapılmıştır? Tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen kaç kişi gözaltına alınmış, kaçı tutuklanmış, kaçı serbest bırakılmıştır?
  3. Doğdap Kalesi’nin Alparslan 2. Barajı ve HES projesinin etki alanında kaldığı için Sit sınırlarından çıkarıldığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa Doğdap Kalesi’ne verilen zararlar ve tahribatlar nasıl giderilecektir?
  4. Muş sınırları içinde şimdiye kadar tespit edilmiş tarihi ve kültürel varlıklar nelerdir? Bu varlıkların korunması için hangi çalışmalar yapılmaktadır?”HABER49