KAMU-PERDER ‘Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı’ düzenlenecek

Kamu Personel Derneği 12 Mayıs’ta Ankara’da “Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı” düzenlenecek. Kamu Personel Derneği (KAMU-PERDER) Genel Başkanı Dr. Menderes Kandemir, düzenlediği basın toplantısında engellilerin kanuni hakları konusunda engelsiz bireylerin bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturularak bakış açılarının değiştirilmesi amacıyla, 12 Mayıs’ta Ankara’da “Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı” düzenleyeceklerini bildirdi. 10-16 Mayıs arası Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelerde “Engelliler […]

KAMU-PERDER ‘Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı’ düzenlenecek
KAMU-PERDER ‘Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı’ düzenlenecek
Haber49 Editör
  • Yayınlanma11 Mayıs 2022 12:47

Kamu Personel Derneği 12 Mayıs’ta Ankara’da “Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı” düzenlenecek.

Kamu Personel Derneği (KAMU-PERDER) Genel Başkanı Dr. Menderes Kandemir, düzenlediği basın toplantısında engellilerin kanuni hakları konusunda engelsiz bireylerin bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturularak bakış açılarının değiştirilmesi amacıyla, 12 Mayıs’ta Ankara’da “Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı” düzenleyeceklerini bildirdi.

10-16 Mayıs arası Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelerde “Engelliler Haftası” olarak kutlandığını söyleyen Kandemir, Engelliler Haftası nedeniyle Türkiye’de de engelli vatandaşların sorunlarına ve bu sorunların çözümlerine yönelik çeşitli faaliyetler yapıldığını belirtti.

“ÜLKE GENELİNDE 12,5 MİLYONUN ÜZERİNDE ENGELLİ BİREY VAR”

Kandemir, Engelliler Haftası’nın toplumun önemli bir kesimini oluşturan engellilerin sorunlarının gündeme getirildiği, hayata onların penceresinden bakılarak ve aynı zamanda empati kurularak farkındalık oluşturulmaya çalışılan önemli bir hafta olduğunu vurguladı.

Türkiye genelinde yaklaşık 12,5 milyonun üzerinde engelli bireyin bulunduğunu söyleyen Kandemir, şöyle konuştu:

“Engelli hakları, bireyin mevcut engel durumu nedeniyle engellilerin, engelsiz bireyler gibi eşit haklara erişiminin sağlanması için engellilere verilen pozitif ayrımcılık sağlayan haklardır. Bu hakların yanı sıra sosyal devlet anlayışıyla engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, onların toplumun bir parçası olduğunu ve toplum hayatında eşit ve üretken bir birey olmalarını sağlamak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu anlayışla, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlar topluma ve insanımıza gösterdiğimiz saygının bir ifadesi olarak gereken desteği vermelidir.”

Engelli vatandaşların tüm zorlukları aşarak birçok haklarını kanuni olarak elde ettiğini dile getiren Kandemir, buna rağmen engelsiz bireylerin, engelli bireylerin haklarını kullanmaları konusunda engel teşkil ettiklerine işaret ederek “Bu sebeple, engellilerin kanuni hakları konusunda engelsiz bireylerin bilgilendirilmesi, bakış açılarının değiştirilmesi ve bu anlamda bir farkındalık oluşturulması amacıyla, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Eti Maden Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademisyenlerin katılımıyla 12 Mayıs Perşembe ‘Engelsizlikte Engelli Hakları Çalıştayı’ düzenleyeceğiz”dedi.

Kandemir, sonuç bildirisini tüm paydaş kurum, kuruluşlar ve medya aracılığıyla kamuoyuna duyuracaklarını kaydetti.

KAMU PERSONEL DERNEĞİ (KAMU-PERDER)

Toplantıda dernek hakkında da bilgi veren Kandemir, derneğin bir grup gönüllü ile birlikte 13 Kasım 2020 tarihinde kurulduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Daha dün bir fikir ile yola çıkılan ve yavaş yavaş ete kemiğe bürünmeye başlayan derneğimizle kamu çalışanlarımızın yanı sıra sosyal sorumluluğumuz gereği; ülkemizin, ülke insanımızın ve kurumlarımızın da sorunlarına eğilerek “sorun varsa çözüm de var” düsturuyla hareket ederek çözüm odaklı örnek bir sivil toplum kuruluşu olma yolunda ilerleyeceğiz. Türkiye genelinde 81 ilde teşkilatlanacak olan, halihazırda da 7 ilimizde teşkilatlanmış olan derneğimizin amacı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda tanımlı olan; genel idari hizmetler, sağlık hizmetleri, eğitim ve öğretim hizmetleri, avukatlık hizmetleri, din hizmetleri, sınıflarında görev yapan tüm idari personeli kapsamaktadır. KAMU-PERDER, kapsamda belirtilen kamu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi, mesleki, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarının karşılanması için, bu konuda çalışmalar yapan meslek kuruluşları, vakıf, dernek, birlik ve benzerleriyle ya da kişilerle iş birlikleri sağlayarak çözüm önerileri geliştirme amacını taşır.”

Dernek olarak ilk çalışmalarının Türkiye genelinde yaklaşık olarak sayıları 12,5 milyonun üzerinde olan engelli bireylere yönelik olacağını kaydeden Kandemir, “Bu çalışmamızın fikri, yaklaşık 40 yıldır kamu da çalışan ve aynı zamanda engellilere yönelik STK’larda görev almış, engelli haklarının kazanılması aşamasında birçok çalışmada bulunmuş engelli bir çalışanımız olan Turan Albay’dan çıkmıştır. Sayın Albay, derneğimiz yönetimine fikrini beyan etmiş, fikri proje kulübümüz de değerlendirilerek kabul görmüş ve kamu da engellilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak adına AB projesi olarak hayata geçirilmesine karar verilmiş ve bu amaçla da çalışma başlatılmıştır.” diye konuştu.HABER49