İYİ İNSAN OLMAK

Hep yazılır, anlatılır, üzerinde koca koca adamlar vaazlar tertip eder, sosyologlar seminerler verir, dersler verir İYİ İNSANALIK İÇİN.  Eli kalem tutanlar yazar çizer. Vaazlar, müftüler, öğretmenler, papazlar, rahibeler bar bar bağırır… Heyyy insanlar. Yalnızca adınız insan olarak kalmasın.  Gerçek manada insan olunuz. Sözde değil özde bir insanlık. Yani İYİ İNSAN. Hayvandan ayıran özelliği gösteren insan. […]

İYİ İNSAN OLMAK
İYİ İNSAN OLMAK
ŞEREF IŞIK
  • Yayınlanma18 Şubat 2022 17:17

Hep yazılır, anlatılır, üzerinde koca koca adamlar vaazlar tertip eder, sosyologlar seminerler verir, dersler verir İYİ İNSANALIK İÇİN.  Eli kalem tutanlar yazar çizer. Vaazlar, müftüler, öğretmenler, papazlar, rahibeler bar bar bağırır…

Heyyy insanlar. Yalnızca adınız insan olarak kalmasın.  Gerçek manada insan olunuz. Sözde değil özde bir insanlık. Yani İYİ İNSAN. Hayvandan ayıran özelliği gösteren insan. İnsanın İYİ KATAGORİSİNE adının yazılması için illaki de bilmem ne kadar faydalı olması şart değil… zararlıda olmaması da bir iyiliktir… kaldı ki en basiti en kolayı ve en zahmetsizidir… nasıl ki hayvanları sınıflandırırken zararlılar başında haşereler gelir… Neden? Çünkü zararlıdır onun için. Yılan ısırır zehirler. Yani zararlıdır. Ama bir kafes kuşu hiç faydası yokken bile sevilir… Neden? çünkü zararsızdır… Bu bir yaklaşımdır. İnsanda illaki de faydalı olmak zorunda değil.  Çoğu kere zararlı olmasın yeter denilir.

İnsanlığını merhamet üzerine kur.  Başkalarına yardım eli uzatmakla merhamet duygunu kullan..  Az azda olsa ver. Yardımlaşmanın antrenmanını yapmış olursun. Ne kadar merhamet, on kadar güzel insanlık. Bunu anlamakta zorlanıyorsan, anne şefkatini incele. Göreceksin merhamet ve fedakârlığın ne olduğunu. Yavrusunu korumak için başını köpeğe kaptıran bir tavuğa bak. Bir hayvandan öğren merhametin ne olduğunu.

Okurlarım Müslüman olduğu için Hz. Peygamber (Sav)’ın, en önemli bir özelliğini yazayım. Hemen hemen nasihatlerinin hepsi insan ve insanlığa faydalı olmak eksenli. Altmış yıllık ömrüne baktığımız zaman yine aynı… İnsan, insan, insan… Hassaten VEDA HUTBESİ. Tamamıyla insan sevgisi ve insan hakları manifestosu. Okurlarımdan ricam Google ye girip bir seferde olsun VEDA HUTBESİNİ okusunlar.

Bu bana yetmedi diyorsan sana bir de bir meşhur papaz Aziz Paul’dan bir nasihat aktarayım.  Bir arkadaşına yazdığı mektup;

Ey dost. Sana sevgi ve insanlara faydalı olmayı tavsiye ediyorum. Ve böyle olman içinde dua ediyorum. Her zaman her şeyin en iyisini insanlara sununuz. Tıpkı bir koyunun süt verdiği gibi. Tıpkı bir tavuğun yumurta verdiği gibi. Bunları bize tanrı hediye etmiştir.  Sizi iyilikler içinde görmek istiyorum.   Papaz Aziz Paula

Belki bir peygamberi dinlemezsen bari bir papazı dinle. Özellikle resim çektirmek için iyilik yapıyor gibi görünme. İYİLİK YAP,  GÖRÜNME.

Şunu unutma;

İyi insan olmak ile mutluluğun arasında bütüne yakın bir orantı var. Faydalı olduğun oranda sana güzellikler geri dönecektir. Ya bir gülücük yada bir teşekkür. Bunlar beraberinde sana huzur ve mutluluk getirecektir. Duacı olacaktır.  Adeta, seni kötülüklerden koruyacak güzelliklerden örülü etrafında bir duvar oluşacaktır. İnsanlığın zirvesi bu olgu.

Unutma ki; kendin olmak istiyorsan İYİ İNSAN olmaya dikkat et. Markalaşırsın. Beraberinde dürüstlük gelir, samimiyet gelir, doğruluk gelir. Hatta hatta karakterine dönüşür.

Vesselam nereden bakarsan bak;

Faydalı ol.

Merhametli ol.

İyilik sever ol,

Samimi ol.

Büyüklerimizin tabiriyle ADAM OL…

Selam ve dua ile…