Reklam
Reklam

İŞKURDAN TOKAT GİBİ ŞAİBE

Son günlerin en çok konuşulanlarından bir tanesi de Gençlik ve Spor Bakanlığının personel alımına ilişkin duyurusu. Fakat daha uzun süre konuşulacağa benziyor. Nedeni ise MUŞ İŞKUR MÜDÜRLÜĞÜNÜN kendi görevini bilerek veya bilmeyerek yerine getirmemesi. Onlarca kişinin vebaline girmesi. Hayallerini, umutlarını yıkması. Ve onların küçücük hayatlarını paramparça etmesi. Acaba sayın pek kıymetli İŞKUR Müdür , amir […]

İŞKURDAN TOKAT GİBİ ŞAİBE
İŞKURDAN TOKAT GİBİ ŞAİBE
Mehmet Olcay Tekin
  • Yayınlanma2 Mart 2019 11:55

Son günlerin en çok konuşulanlarından bir tanesi de Gençlik ve Spor Bakanlığının personel alımına ilişkin duyurusu. Fakat daha uzun süre konuşulacağa benziyor. Nedeni ise MUŞ İŞKUR MÜDÜRLÜĞÜNÜN kendi görevini bilerek veya bilmeyerek yerine getirmemesi.

Onlarca kişinin vebaline girmesi.

Hayallerini, umutlarını yıkması.

Ve onların küçücük hayatlarını paramparça etmesi.

Acaba sayın pek kıymetli İŞKUR Müdür , amir ve başvuru alımı yapan memurları bunları hiç düşündü mü?

Yoksa tınnn deyip, umurlarında bile olmadı mı?

Kura çekiminin günlerce öncesinden, hayaller kurup, çocuklarıma şunu alacağım, bunu alacağım deyip, yüzünde, meltem rüzgarının yüzü okşayan o kadife esintisinden dolayı bıraktığı tebessüm gibi, gülümsemelerini gördüğüm kişilere şahit oldum. Ne de olsa umut fakirin, kimsesizin aşı, ekmeği.

Ve sonrasında ki yıkımlarına.

Virane oluşlarına…

Adak adadım kurban keseceğim. Fakir fukaraya dağıtacağım diyenler.

Tabiri caizse nah dağıtırsınız, diyen bir kurum var karşınızda.

Ne kadar acı değil mi?

Vicdanı ve merhameti olan birinde, zıpkın yemiş hissi uyandırıyor. Ve ardında, belki binlerce soruyla birlikte.

Acaba diyor kendi kendine. Bundan önceki alımlar nasıl oldu.

Özürlü olmayanları özürlü kadrosuna, hükümlü olmayanı hükümlü kadrosuna, belki de bayan kadrosuna erkek, erkek kadrosuna da bayan mı aldılar?

Hâlbuki Gençlik ve Spor Bakanlığının personel alımına ilişkin duyurusunun, başvuru özel şartlar kısmında 6. Maddede ‘’Adaylar, başvurunun son günü itibarıyla duyurumuz ekinde yer alan tabloda meslek kollarına uygun olarak talep edilen eğitim durumu ve özel şartlara haiz olması gerekmektedir.’’ İbaresi yer almaktaydı.

Fakat kim takar bu ibareyi. Takmadılar da zaten.

Bu ibareyi koyan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Gençlik ve Spor Bakanlığı. Ve bu ibareyi takmayan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gelişmişlik sıralamasında 81. İli olan Muş memleketinin, İŞKUR Müdürlüğü.

Sözüm ona yüzbinlerce kişinin ekmek umudu.

Ve kuralar çekildi.

Can Kurtaran kadrosu için en az, Bronz Cankurtaran belgesine sahip olma şartı vardı 6. Maddeye istinaden. Bu belge, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından belirlenen eğitmenlerin, en az 3 günlük eğitimleri sonrasında  eğitimini başarıyla tamamlamış kişilere verilmektedir. Bu sertifikanın geçerlilik süresi 2 (iki) yıldır. Bunu bildiren yine Türkiye Sualtı Sporları Federasyonudur. Yani 15 Şubat 2019’da alınan belgenin yok hükmüne düşmesi 16 Şubat 2021’dir.

Ahval böyleyken, cankurtaran kadrosuna 30 kişi müracaat etti. Bunların 14’ü şartları tam ve eksiksiz karşılarken, 16’sı ise bu meslek kadrosunun şartlarını külliyen karşılamıyordu. Fakat Muş İŞKUR Müdürlüğü ne yaptı.

Belge ve şartlara uygunluğa bakmadan, o, şartlara haiz 14 kişinin hakkını bilerek yedi.

Haklarını gasp etti.

Sabi sübyanın, kursağına gidecek bir lokma ekmeğe gözünü dikip, boğazlarından çıkardı.

Bu adaletsizliği, bu haksızlığı düzeltmek ise Allahu tealaya, Devlet büyüklerine ve Gençlik Spor İl Müdürümüz, Emrullah GÜLER Bey’e kaldı. Yeri gelmişken bu gencecik Müdürümüz, aynı zamanda Muş’un çok sevilen ve değer verilen simalarından bir tanesi. Hakka hukuka riayet etmesi ve adalet konusunda taviz vermemesiyle bilinen biri.

Umarım bu haksızlığın, bu şaibenin önüne geçip, şart ve kurallara haiz kişilerin hakkını yememek için yeniden kura çekimleri yapılır.

Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür. Nisâ : 58

Saygılarımla.