HDP’nin Milletvekili adayları basınla bir araya geldi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları Gülistan Koçyiğit ve Mensur Işık, düzenledikleri iftar programıyla gazetecilerle buluştular.   HDP’nin 1. sıra milletvekili adayı Gülistan Koçyiğit ile 2. sıra adayı Mensur Işık, kentte bir restoranda düzenledikleri iftar programı ile basın mensupları ile bir araya geldiler. Programda bir konuşma yapan HDP Muş 2. sıra milletvekili adayı Mensur […]

HDP’nin Milletvekili adayları basınla bir araya geldi
HDP’nin Milletvekili adayları basınla bir araya geldi
  • Yayınlanma30 Mayıs 2018 13:23

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları Gülistan Koçyiğit ve Mensur Işık, düzenledikleri iftar programıyla gazetecilerle buluştular.

 

HDP’nin 1. sıra milletvekili adayı Gülistan Koçyiğit ile 2. sıra adayı Mensur Işık, kentte bir restoranda düzenledikleri iftar programı ile basın mensupları ile bir araya geldiler.

Programda bir konuşma yapan HDP Muş 2. sıra milletvekili adayı Mensur Işık: “Bir kentte %70 oy oranına sahip siyasi parti adayları olarak, amacımız yerelimizin basın emekçileri ile bir araya gelmek ve iftar yemeği beraber yemek. 24 Haziran tarihindeki seçim ilimiz içinde, ülkemiz ve bölgemiz için çok önemli bir seçim olduğunu herkes biliyor. Bu seçim geçmiş seçimlerde dediğimiz gibi çok önemli, ama emin olun bu seçim kadar sözün geçerli olduğu bir seçim ben tanımıyorum. Çünkü her şeyden önce millet bu sitem değişikliğine evet mi diyecek, hayır mı diyecek. Tek adam rejimine bu halk evet mi diyecek, yoksa hayır mı diyecek. Herkesin güvenlik hakkı, özgürlük hakkı bir kişinin iki dudağı arasında olan düzene, sisteme, rejime halklarımız evet mi diyecek, hayır mı diyecek. Bu yönüyle 24 Haziran bölge için, Muş için değil, bütün Türkiye için son derece önemli bir seçimdir. Yani adeta, kader seçimi diyebileceğimiz bir seçimdir” diye konuştu.

Konuşmasının devamında AK Parti ve MHP’yi eleştiren Işık: “Bizim açımızdan AKP ve MHP’nin farkı yok” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Işık’ın konuşmasının ardından konuşan HDP Muş birinci sıra milletvekili adayı Gülistan Koçyiğit ise: “Bizlerin davetini kırmayıp gelen hepinize çok teşekkür ediyorum. Parti olarak bizlerin seçimdeki ilk cümlemiz adalettir. Demokrasidir. Ülkemizin ihtiyacı olan iki önemli kavram adalet ve demokrasidir. Biz de bunun için çabalayacağız. Mücadelemizi edeceğiz. Türkiye şu anda freni patlamış bir kamyon gibi, ekonomi berbat durumda. Türkiye ne yapılacağı öngörülemeyen bir durumda. Baktığınız zaman şu an gündemdeki en önemli mesele dolar meselesi. Dolar almış başını gidiyor, ekonomi batma noktasında, ama hala dış güçler bunu yapıyor diyorlar. 16 yıldır iktidarda olan bir parti hala dış güçlerin müdahalelerinin önünü alamıyorsa, hala ekonomik dar boğazda başkalarını suçluyorsa o zaman kusura bakmasınlar ama siz ne yaptınız derler adama” sözlerini kullandı.

 “İNSANLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ BİR YAPIYA SAHİP PARTİYİZ”

 Halkların Demokratik Partisi olarak her milletten, her renkten, her inançtan insanların bir araya geldiği bir yapıya sahip parti olduklarını belirterek, kadına, gence değer verdiklerinin altını çizen Koçyiğit, konuşmasının devamında hükümetin politikalarını ve OHAL’i eleştirdi. Koçyiğit: “Bizler parti olarak; her milletten, her renkten, her inançtan insanların bir araya geldiği bir yapıya sahip partiyiz. Kadına, gence değer veren bir partiyiz. Yerelde bölgecilik yapmak niyetinde olmayan bir partiyiz. Barışı, özgürlüğü, kardeşliği, demokrasiyi ve özellikle de adaleti bu ülkenin halklarına ulaştırma çabasında olan bir partiyiz. İktidar olan Akp 16 yıldır ülkemizi yönetiyor. Baktığımızda Türkiye genelinde eğitim, sağlık, spor, ekonomi sanayi gibi alanlarda 16 yıl önce hangi noktaydık bugün hangi noktadayız?” şeklinde konuştu.

Ayrıca konuşmasının sonunda gazetecilik mesleğinin zorluklarından da bahseden Koçyiğit: “Gazetecilik zor bir meslek. Hele de yerelde bunu yapmak daha da zor. Şehirde yetkili konumundaki kişiler, gazetelere bir telefonla talimat verebileceklerine inanıyor, bu yönde baskı uygulayabiliyorlar. Bunların hepsinin farkındayız ama bu zor görev aynı zaman kutsal da bir meslek. Bu bağlamda zorluklara rağmen işini yapan siz değerli basın mensuplarına kolaylıklar diliyoruz. Sizden pozitif ayrımcılık istemiyoruz. Ancak bizim haberlerimize de yer vermenizi istiyoruz” ifadelerini kullandı.HABER49