HDP Seçim Startı Verdi

Halkların Demokrat Partisi (HDP) Muş İl Başkanlığı, 2019´da yapılacak yerel seçimler öncesi, Belediye Başkan Aday Adayı başvurularını almaya başladı. Kasım Ayı içerisinde İl Başkanlığı seçimi yapılan HDP’de, 2019´da yapılacak yerel seçimler öncesi, belediye başkan aday adayı başvurularını almaya başladı. Parti binasında Batman HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki´nin de katıldığı toplantı sonrası basın açıklaması yapan HDP […]

HDP Seçim Startı Verdi
HDP Seçim Startı Verdi
  • Yayınlanma26 Kasım 2018 13:00

Halkların Demokrat Partisi (HDP) Muş İl Başkanlığı, 2019´da yapılacak yerel seçimler öncesi, Belediye Başkan Aday Adayı başvurularını almaya başladı.

Kasım Ayı içerisinde İl Başkanlığı seçimi yapılan HDP’de, 2019´da yapılacak yerel seçimler öncesi, belediye başkan aday adayı başvurularını almaya başladı. Parti binasında Batman HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki´nin de katıldığı toplantı sonrası basın açıklaması yapan HDP İl Başkanlığı, yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olacaklar için başvuruların 20 Kasım 5 Aralık tarihleri arasında alınacağını belirttiler.

HDP Muş İl Başkanlığı için 18 Kasım 2018 tarihinde tek liste ile seçime gidildi. Tek liste halinde seçime gidilen HDP ‘de Ferhat Çakı ve Muhlise Karagüzel, HDP Muş İl Eşbaşkanı seçildiler. İl Kongresi sonrasında belediye başkan aday adayı başvurularını başlatan HDP, 5 Aralık 2018 tarihine kadar Belediye başkan aday adaylarının müracaatını alacak.  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HDP Muş İl Eşbaşkanı Ferhat Çakı, “Bugün itibari ile seçim startını vermiş bulunmaktayız. Bu seçim startını, yerel seçiminin önemini, yerel seçimin bizler için hayati bir durum olduğunu ve daha önce seçimlerde halkın elde ettiği belediyelere kayyum atayarak gasp etme girişiminde bulunan AK Parti hükümetine, yerelde özellikle de Muş´ta büyük bir ders vereceğimizin inancını taşıyorum.  Hep birlikte, birlik ve beraberlik duyguları içerisinde hareket edeceğiz ve bugün itibari ile seçim startını veriyoruz. 20 Kasım ve 5 Aralık tarihleri arasında aday adayı başvuru kabulünü alıyoruz. Yerel seçimlerde yerel basının bizlerle birlikte adil ve eşit, tarafsız ve ilkeli bir şekilde olabileceklerinin inancını taşıyorum” dedi.

Belediye Başkanı aday adayı başvurularını almaya başladıklarını belirten HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise, yoğun bir başvuru olacağını belirterek, 2014´ten daha başarılı bir şekilde geleceklerini söyledi. HDP Batman Milletvekili Tiryaki: “20 Kasım tarihi itibari ile aday başvurularını almaya başladık. Aday başvurularımız 5 Aralık tarihine kadar devam edecek. Yoğun bir başvuru olacağını hepiniz göreceksiniz.  Bölgenin tamamında iddialı olduğumuz çok sayıda il ve ilçe var. 2014´ten çok daha büyük geri geliyoruz. Kayyum siyasetinin hiçbir şekilde para etmediğini, halkın belediyelerini oylarıyla geri alacağını hep beraber göreceğiz.  AKP-MHP ittifakı, 7 Haziranda gösterdiğimiz başarıdan sonra, 24 Haziranda barajı aşmamamız için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Fakat biz 24 Haziranda buna çok güçlü bir yanıt verdik, 67 milletvekili ile parlamentoya girdik. HDP kurulduğu günden bu yana büyüyerek gelmiş bir partidir, yerel seçimlerde buna yanıt olacaktır. Biz kayyumlara karşı sandıkta en büyük yanıtı vereceğiz. Başarılı olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın ve herkes görecek, en başarılı olacağımız kent, 2014 Mart seçimlerinden sonra ki kent Muş olacaktır. Kayyumun siyasetine karşı da en büyük yanıtı kimsenin kuşkusu olmasın Muş verecektir” sözlerini ifade etti.HABER49