Reklam
Reklam

HAFTANIN KONUĞU: MÜMTAZ IŞIK

Muş Bürokrat ve Akademisyenler Platformu olarak bu haftaki konuğumuz T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mümtaz Işık. İlimizin yetiştirdiği değerli bir kişiliğe sahip olan Sayın Mümtaz Işık’ı gelin hep beraber tanıyalım: Mümtaz IŞIK T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İdari ve Mali İşler […]

HAFTANIN KONUĞU: MÜMTAZ IŞIK
HAFTANIN KONUĞU: MÜMTAZ IŞIK
Davut Bozkurt
  • Yayınlanma12 Kasım 2018 11:26

Muş Bürokrat ve Akademisyenler Platformu olarak bu haftaki konuğumuz T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mümtaz Işık. İlimizin yetiştirdiği değerli bir kişiliğe sahip olan Sayın Mümtaz Işık’ı gelin hep beraber tanıyalım:

Mümtaz IŞIK

T.C. Sağlık Bakanlığı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İdari ve Mali İşler Daire Başkanı

KENDİNİZİ KISACA TANITIR MISINIZ?

1976 Muş doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Muş/Varto’da, yükseköğrenimimi ise Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamladım. Memuriyete, 1998 yılında Denizli/Çal’da Ziraat Bankasında memur olarak başladım. Sırasıyla Bingöl/Solhan’da Ziraat Bankası Yetkili Memuru, Muş Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğünde Muhasebe Şefi, Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Sayman, Varto Mal Müdürlüğü görevlerinde bulundum. 2007 yılında Mali Hizmetler Uzmanlığı sınavı ile Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığında kariyer mesleğe başladım. 663 sayılı KHK ile kurulan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Strateji Geliştirme Daire Başkanlığının kuruluş süreci dâhil Bütçe Birimi Sorumlusu, Muhasebe Yetkilisi gibi görevlerde bulundum. 17.04.2017 tarihinden itibaren ise Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İdari ve Mali İşler Daire Başkanı olarak görevimi layıkıyla yerine getirmeye çalışmaktayım. 1-Kurumunuz ve göreviniz hakkında bilgi verir misiniz? Sağlığın en önemli bileşenlerinden olan ilaç, tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerin düzenleme, denetleme ve yönlendirme faaliyetlerini bünyesinde bulunduran Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Kasım 2011’den itibaren 663 sayılı KHK sonrasında faaliyetine başlamıştır. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile etkinliği ve verimliliği artan sağlık hizmetleri alanında son yıllarda çok önemli başarılar elde edilmiştir. Bu başarıda sağlık hizmetlerinin en temel ürünlerini düzenleyen Kurumumuz “insan odaklı, bilimselliği esas alan değer üreten, uluslararası alanda öncü ve referans kurum olma” yolunda çok önemli faaliyetlerde bulunmaktadır. Kurum bu faaliyetlerini Kurum Başkanlığına bağlı 2 danışma birimi ve 5 Başkan Yardımcılığı altında teşkilatlanan Daire Başkanlıkları ve birimlerinde görev yapan yaklaşık 1200 kişilik nitelikli personel yapısıyla yerine getirmeye çalışmaktadır. Yaklaşık 2 yıldır büyük bir özveriyle ifa ettiğim İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı ise Destek Hizmetleri ve Bilgi Yönetimi Başkan Yardımcılığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

KURUMUNUZ VE SAĞLIK ÇERÇEVESİNDE MUŞ HALKINA SAĞLIKLA İLGİLİ ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Ülkemizin “2023 Lider Ülke Türkiye” hedeflerine ulaşmasına, sağlık alanında önemli katkılar sağlayan Kurumumuzun son yıllardaki en önemli gündemini “Sağlıkta Millileşme ve Yerelleşme” konusu oluşturmaktadır. Bu kapsamda çok yoğun çaba sarf eden Kurum Yönetici ve mesai arkadaşlarımızla önümüzdeki günlerde ciddi kazanımlar elde edeceğimiz müjdesini de bu vesile ile değerli hemşerilerimi iletmek isterim. Kurumumuzun kamu sağlığı noktasında öncelikli uyarı ve tavsiyeleri arasında yer alan bazı konuları her ne kadar sağlık alanında yetişmiş birisi olmamakla birlikte bu alana destek sağlayan ve mali konularda ihtisaslaşmış bir yönetici olarak değerli hemşerilerimle paylaşmak isterim. Kurumumuzun yürüttüğü en önemli faaliyetler arasında yer alan “Akılcı İlaç Kullanımı” ve bu alanın öncelikleri arasında yer alan akılcı antibiyotik kullanımının sağlanması noktasında değerli hemşerilerimizin sağlığı için “hekim reçete etmeden ve eczayı danışmadan” ilaç ve antibiyotik kullanmamalarını tavsiye ederim. Bir diğer önemli konu ise son zamanlarda ilacın yada ilaç sanılan ürünlerin televizyondan, internetten, telefonla vb. satışı ve temini konusudur. Vatandaşlarımızın sağlığı için bu yolla ilaç teminin önüne geçecek çalışmaları Kurum olarak yürütmekteyiz. Hemşerilerime de önemle belirtmek isterim ki “Eczane dışındaki hiçbir ilaç, derdimize ilaç değildir” Bu nedenle sağlığımız için ilaçlarımızı eczanelerden temin edelim. İlaçla birlikte, tıbbi cihaz, kozmetik, bitkisel ve destek ürünleri konularında kullanıcı, hizmet sağlayıcı, üretici olma girişimi ve durumlarında doğru bilgilendirme ve yönlendirme için gönlümüz, kapımız ve tüm iletişim kanallarımız hemşerilerimize açıktır. Bu konularda mutlaka bizlerle ve Kurumumuzla iletişime geçmelerini önemle tavsiye ederim.

MUŞ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ALABİLİR MİYİZ?

Muş benim için “özlemdir, sıladır, sıla-i rahimdir” gururlandığım “Malazgirt Zaferi”dir. Evimde lezzetini aradığım “domatesli lahana dolması, çorti, keşkek”tir. Aynada izlerini görmeye çalıştığım siluettir. Çünkü biliriz ki “insanlar doğdukları toprağa benzer” Yine iyi biliriz ki büyüyen ve güçlenen ülkemizde, tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da son yıllarda çok önemli gelişme ve ilerlemeler kaydedilmiştir. Muş’un da bu gelişmelerin içerisinde olması, tüm hizmetlerden en iyi seviyede faydalanarak büyümeye katkı sağlaması bizleri daha da mutlu etmektedir. Kurumumuzun faaliyet alanları başta olmak üzere sağlık alanında tüm ülkemize olduğu gibi Muş’a da hak ettiği hizmetleri sunma ve ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Bir neferi olduğum Sağlık Bakanlığı’nda uzun yıllardır bu bilinçle görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktayım.

MUŞ’LU BÜROKRAT VE AKADEMİSYENLER PLATFORMU

Muşlu Bürokrat ve Akademisyenler Platformu son derece önemli ve hem Muşumuz hem de Ülkemiz için faydalı ve başarılı projeler üretecek. Bunun ana mimarı Sayın Davut BOZKURT Beye çok teşekkür ederim. Davut Bey’e destek hep beraber destek olmamız lazım…