HAFTANIN KONUĞU: M. ZAKİR SARIKAYA

Değerli Okurlarımız bu sayıdaki konuğumuz yine memleketimizin değerlerinden birisi olan hem akademik hem de iş sektöründe başarılı projeler üreten ve halen devam ettiren, Bursa Teknik Üniversitesinde Öğretim Görevlisi Sayın M. Zakir SARIKAYA Hocamızı konuk ettik. Değerli hocamızı gelin hep birlikte tanıyalım. 1981 Yılında Bulanık’ın Molladavut köyünde doğdum. İlkokulu 3. Sınıfa kadar köyde okudum. 4 ve […]

HAFTANIN KONUĞU: M. ZAKİR SARIKAYA
HAFTANIN KONUĞU: M. ZAKİR SARIKAYA
  • Yayınlanma17 Ocak 2019 11:54

Değerli Okurlarımız bu sayıdaki konuğumuz yine memleketimizin değerlerinden birisi olan hem akademik hem de iş sektöründe başarılı projeler üreten ve halen devam ettiren, Bursa Teknik Üniversitesinde Öğretim Görevlisi Sayın M. Zakir SARIKAYA Hocamızı konuk ettik. Değerli hocamızı gelin hep birlikte tanıyalım.

1981 Yılında Bulanık’ın Molladavut köyünde doğdum. İlkokulu 3. Sınıfa kadar köyde okudum. 4 ve 5. Sınıfı Korkut merkez ilkokulunda tamamladım. 1990 yılında devlet parasız yatılı sınavını kazanarak Muş İmam Hatip Lisesine yerleştim. Lise 2. Sınıfta Muş’tan ayrılarak Ankara Fatih sultan Mehmet lisesine geçtim. Liseyi burada tamamlayarak 1999’da Kırıkkale Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü kazandım. 4 yıllık lisans eğitimimin ardından basın yayın sektöründe çalışmalar sürdürdüm. 2 yıl İktidar Dergisi Ankara temsilciliği yaptıktan sonra Sakarya üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans yaptım. “Kutadgu Bilig’e Göre Türklerde Bey” adlı tezimi sunarak Yüksek Lisans derecesi aldım. Uludağ Üniversitesi AİİT bölümünde tarih derslerini okuttuktan sonra Bursa Teknik Üniversitesi’ne geçerek burada öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih ve Medeniyet Araştırmaları alanında doktora yapmaktayım. Popülizm ve siyaset üzerine bir doktora tezi yazıyorum. Değişik dergilerde siyaset ve devlet yönetimi ile ilgili makalelerim yayınlandı. Eğitim ve mesleki hayatım boyunca değişik sivil toplum kuruluşlarında görevler aldım. Bulunduğum illerdeki hemşehri derneklerimizle hep iletişim halinde oldum. Memleketten gelen ve maddi imkânsızlıktan dolayı okumakta güçlük çeken gençlerimize yardımcı olmak adına pek çok faaliyette yer almaya gayret ettim. Dileğimiz ve temennimiz gençlerimizin okuyup kendilerini iyi yerlere taşımalarıdır.

Davut Bozkurt’un organize ettiği platformun çok faydalı olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle Muşlu bürokrat ve akademisyenler birbirlerinden haberdar olmuş oluyor ve gençlere ciddi bir motivasyon sağlanıyor. Bu çalışmaların devam etmesini temenni ediyor ve platformu tebrik ediyorum.

Muş icin yapılacak çok seyler var. Egitim sosyal kültürel alanda katedilecek çok yol olduğunu düşünüyorum. Muş gelir dağılımında ve eğitim sıralamasında hala son sıralarda yer almaktadır. Bunun değişmesi için hepimize ayrı ayrı sorumluluklar düşmektedir. Herkes gerek bireysel gerekse de kollektif calışmalar sürdürmelidir. Hiçbir şey yapmazsak bile bir öğrenciye burs vermek suretiyle eğitimi destekleyebiliriz. İş adamlarımız Muş’a yatırım yapabilir. Ekonomik kalkınmaya katkı sunabilirler. STK’larimiz bu anlamda daha etkin projeler üretebilir diye düşünüyorum. Beni konuk ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Tüm hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunarım. Sizlere de calışmalarınızda başarılar diliyorum.