GÜZELİM MEMELEKET NE HALE GELDİ!

Caddeleriyle sokaklarıyla bahçeleriyle akasya iğde gül kokulu Muş. Geçmişte ilimizin yemyeşil mis kokulu caddeleri sokakları bahçeleri vardı. Bu yerlerde gezerken otururken akasya gül iğde kokusu baş döndürücü güzellikteydi. Kuşların sesi ise bir melodi, bir şiir, bir türkü gibiydiler insanın ruhuna dantel gibi işlenir kulağımızın pasını silerdiler. Şimdi ise insanlar onlardan yoksun ve mutsuzlar. Yeşilin olduğu […]

GÜZELİM MEMELEKET NE HALE GELDİ!
GÜZELİM MEMELEKET NE HALE GELDİ!
Turgay Özlü
  • Yayınlanma24 Temmuz 2019 13:09

Caddeleriyle sokaklarıyla bahçeleriyle akasya iğde gül kokulu Muş.

Geçmişte ilimizin yemyeşil mis kokulu caddeleri sokakları bahçeleri vardı.

Bu yerlerde gezerken otururken akasya gül iğde kokusu baş döndürücü güzellikteydi. Kuşların sesi ise bir melodi, bir şiir, bir türkü gibiydiler insanın ruhuna dantel gibi işlenir kulağımızın pasını silerdiler. Şimdi ise insanlar onlardan yoksun ve mutsuzlar.

Yeşilin olduğu yerde hayat var demektir eskiden her ev müstakildi ve her evin önünde bahçesi vardı. İnsanlar bahçesiyle bostanıyla ağaçlarıyla çiçekleri ile uğraşıyorlardı.  Çocuklar toprağın yeşilliğin içinde yetişiyordular. İnsanlar bahçesiyle uğraşıp stres atıyorlardı ama ne var ki, gün geçtikçe o güzelim bahçeli muş evlerinin yerlerini maalesef beton binalar aldı.  Muş beton binalarla dolunca bahçeler ağaçlar yok oldu. Eskiden her boş yere ağaç dikilirken Şimdi yerlerine binalar dikilir oldu. Yemyeşil görüntüsüyle Muş, beton yığınına döndü. Sadece kale mahallesindeki ‘RANTSAL DÖNÜŞÜM’ projesi için çeşitli türde binlerce ağaç yok edilerek bunun yanında tarihimiz kültürümüz geçmişimiz geleceğimiz TABİATIMIZ DOĞAMIZDA ‘RANTSAL DÖNÜŞÜME’ KURBAN edildi.

Son dönemde de yol yapımı yol genişletme alt yapı üst yapı gibi sebeplerle cadde ve sokaklarımızdaki maalesef ağaçlarımızda yok edildi. Ağaçlarda yuva yapan kuşların yaşam alanlarını da bilinçsizce kuşların gırtlaması, ağaçların yapraklarının meyvelerinin dökülüp yerleri kirlettiğinden rahatsızlık duyan belediye, kurumlar, esnaflar ve bazı ev sahipleri bilinçli bilinçsiz mantıksız ve gereksiz bir şekilde talan yok ettiler. Yine farklı sebeplerle bilinçsizce budalama sonucu nice ağaçlar kot ve rut edilerek talan edildi.

Betonlaşmayın getirdiği düzensiz plansız rant çıkar maksatlı imarların beton yığınlarının belli bölgelerde yoğunlaşması ile kent hayatı çekilmez hale getirildi.

Modernleşmenin her alanda her kesim için gerekli olmasının yanında ve devamında her canlı için önem arz eden ağaç yeşil tabiat doğa gibi alanlarında tahrip edilmemesi gerekir. Bilinçsizce ne yazık ki yapılan çalışmalarla bir anda artabok gibi şehrimizin etrafını saran çirkin görünümlü betonlarla ne yazık ki bu güzelim yemyeşil şehrimizin görüntüsünden bize beton görüntülü virane bir şehir kalarak getirdiği yıkımı enkazı şimdi daha iyi anlıyoruz.

Unutulmamalı bir şehrin kimliğini özünü güzelliğini görüntüsünü beton yığınlarıyla güzelleştiremezsiniz ancak yeşilliğiyle ağaçlarıyla güzelleşir gün gittikçe nice asırlık ağaçlar yok edilerek kuşlar yuvasız konacak dalsız bırakılarak o cıvıltılı ağaçlardan geriye matem yas kaldı yüreğimizde. İnsanların ağaçların gölgesine oturup nefes alıp iki kelam ederek geçmişe gitmeleri ayrı bir huzur mutluluktu hele o kuş sesli ağaçların altına uzanıp gözlerimizi kapatıp hayallere dalmak bambaşkaydı.

7 den 70 e tüm vatandaşlarımızın modern çağın şehir hayatının getirmiş olduğu stres eğitim iş koşuşturma yoğunluğuyla çarpık düzensiz betonlaşmayla birlikte çekilmez hale geldi. Sosyal hayatın zayıflaması insan ilişkilerinin yıpranması doğal yaşamdan uzaklaşılması gibi çeşitli etkenlerden dolayı mutsuz ve üzgün olmaları açık nettir. Çevre toplum olarak doğayla bütünleşmenin vazgeçilemez bir bütün olduğunu ifade etmek isterim. Bu yönüyle dikkate ele alındığında neler kaybettiğimizi daha iyi anlayabiliriz.

Şimdi geriye dönüp baktığımızda o güzelim yemyeşil çayır çimen kuşun bülbülün öttüğü şehrimizin caddelerinden sokaklarından bahçelerinden akasya iğde gül kokulu kuş sesli memleketten geriye çat pot toz toprak beton yığınları kaldı maalesef…

İlimizin sesi haber 49 gazetemizde her alanda gerçekleri dile getirerek sesi olmaya devam edeceğiz…