GÜZEL İLİMİZ MUŞ!

Tarihin kültürün dünyaya Açılan kapısı olan bin bir çeşit ekilebilir biçilebilir harmanı olan çayır çimen ilimiz neden bu kadar sahipsiz bırakılmıştır? Muşumuzun geride kalmışlığı ile üretmeyen, çalışmayan toplum ve idareciler konumunda hep kanadı kırık bir kuş misali hep çırpınmakla var olabilme mücadelesi içinde olmuştur. İlimiz yıllarca çözüm üretmeyen seçilmişler ve atanmışlar tükenir hale getirdikleri çayır […]

GÜZEL İLİMİZ MUŞ!
GÜZEL İLİMİZ MUŞ!
  • Yayınlanma21 Mayıs 2019 13:24

Tarihin kültürün dünyaya Açılan kapısı olan bin bir çeşit ekilebilir biçilebilir harmanı olan çayır çimen ilimiz neden bu kadar sahipsiz bırakılmıştır?

Muşumuzun geride kalmışlığı ile üretmeyen, çalışmayan toplum ve idareciler konumunda hep kanadı kırık bir kuş misali hep çırpınmakla var olabilme mücadelesi içinde olmuştur. İlimiz yıllarca çözüm üretmeyen seçilmişler ve atanmışlar tükenir hale getirdikleri çayır çimende, yaylada mis gibi havada yan gelip yatmaları ve uykudan uyanıp çözüm üretmeden gitmeleri ilimizde görev yapan sözde Muş’u temsil eden şahsiyetler muşun sorunlarına çözüm bulmada yetersiz ve gereksiz işler yaptıkları her alanda geride kalmışlığımızla açık net ortada olup halkımızın söylemleri ve kanaati olmuştur. Bu söylemler ve eleştiriler gerçek halkın sesi olan ülke çıkarları doğrultusunda çalışmalar yapan derneğimiz yıllarca halkla iç içe olup bir araya gelerek istişare yaparak ortak araştırmaları gözlemleridir. Muş ilinin her yönden kalkınması tanıtılması gelişmesi için önem taşıyan sorunları ortak çalışmalar çerçevesinde Muş halkının ve sivil toplum örgütlerinin görüş, fikir ve düşünceleri çerçevesinde belirlenmeli zaman geçirilmeden gerekli girişimlerde bulunulmalıdır.

Tarih. Kültür. Sanat, sosyal, ekonomi, ilim, bilim, teknoloji ve sportif eğitim refah seviyesinde her alanda geride kalmışlığımızla övünen Muş’un gelecek yarınlarından hep çalan okumuş mevki makam sahipleri olan yetkililer, kendilerini başarıya götüren yolda gerekli adımları atarak çekidüzeni vermelerini Muş’umuza kalıcı çözümler üretmeli ve işlerini şahsi günübirlik yerine severek gönülden ilimize hizmet yapmalarını arzuluyor talep ediyoruz.

Yıllardır talep ettiğimiz Sağlıkta beklentimiz olan Doğu Anadolu’nun orta kısmında yer alan ilimiz civar illere yakınlığıyla hasta ve yakınlarının sorunlarını giderecek Muş iline yakın illerin de sağlık problemlerini çözecek bölge eğitim araştırma hastanesinin hayata geçişini bir an önce sağlamak yatırımlarda ilin kalkınması tanıtılması gelişmesi civar illere göre yapılan yatırımlara bakarsak bu güzelim memlekete çivi dahi çakılmamış, çakılmışsa da Dağımızı, Tabiatımızı, Tarihimizi ve geleceğimizi yok eden rant ve çıkarlar doğrultusunda zehir kusan fabrikalar olmuştur yıllarca Muş insanı ve Muş ovası uykuda kalmıştır. Artık uykudan uyanıp kendimize gelmeliyiz. Tarıma dayalı, dumansız zehir kusmayan fabrikaların kurulması tarımın hayvancılığın ve turizmin geliştirilmesi kalıcı projeler üretilmeli bilindiği gibi Muş ili tarım hayvancılık ve turizme dayalı bir ilimizdir. Buna göre yatırımların doğru projelerle hayata geçişini sağlamaktır. Muş ili ekilebilir biçilebilir binbir çeşit harmanı olan bir ilimizdir geride kalmışlığıyla sadece Muş ilini geride bırakmamıştır. Ülke ekonomisini de geride bırakmıştır. İşsizliğe çözüm arayan İŞKUR, DAKA, DAP, TKDK, KOSGEB, SODES ve buna benzer kurumların ilimizde yaptığı projelerin çoğunun anlamsız önemsiz lüzumsuz kalıcı olmayan projeler olduğunu düşünmekteyim. Gün geçtikçe işsizliğin gelişmişsizliğin daha da çoğalarak büyümüştür. Burada kazanan rant ve çıkarlar üzerinde yapılan projeler olmuştur. Bu amaç doğrultusunda kalıcı istihdam imkanları geliştirilmeli kalıcı tatmin edici çözüm üreten faydalı projeler sunulmalıdır. Muş’ta sosyal sorumluluk ilkesi yok denecek kadar azdır. İlimizde sosyal etkinliklerin en yoğun yaşanması gereken milli değerlerimiz olan günlerde bile sosyal faaliyetlerin olmayışı yetkililerin çaba sarf etmeyişiyle kalıplaşmaya ve kabuğuna mahkum edilmiştir. Muş’ta kalıcı kültürel  faaliyetlerin aktif olmayışı sosyokültürel sportif tesislerin yetersizliği ilgi ve alakanın olmayışı ile tükenmiştir. Muş gençliğimiz kaderine terk edilerek gün geçtikçe daha da kalıplaşarak kabuğuna ve kötü alışkanlığa suça itilmiştelerdir; Bunun en büyük sebeplerinden biri sosyokültürel sportif faaliyetlerin kalıcı iş imkânlarının olmayışıdır. Geleceğimizin gençliği sahipsiz ve geleceksiz bırakılmışlardır. Gençliğimize derhal çözüm bularak ülkemize, milletimize ailelerine faydalı bireylerin yetişmesi yarınlarımızın gençliği sorunsuz yetişmesi arzumuzdur. İllerin gelişimi kalkınması bakımından önemli bir isme sahip olan sivil toplum kuruluşlarına verilmeyen imkanların olmayışı ile hep geride bırakılarak çalışmalar yapamamışlardır. Kamu yararına ülke menfaatine yararlı dernekler hep geride bırakılmaya mahkum edilmişlerdir. Üzülerek söylemek gerekir ki eline dosya alan dernek kurmaya koşmaktalar İlimizde bulunan ülkemizde dahi olmayan çok yönlü ortak değerler için mücadele eden dernekler bulunmaktadır. Bu derneklerin çatısı altında ne yazık ki bir şeyler yapılmamaktadır.

Nedeni rant ve çıkarlar doğrultusunda kişisel faaliyetler yürütmüşlerdir. Önemli olan ülkemizin milletimizin ve memleketimizin çıkarları doğrultusunda çalışmalar yaparak en iyi şekilde hizmet verebilmek amacı taşımalıyız. Bunu bilmemiz gerekir ki derneklerde yürütülen faaliyetler bir gönül işidir. Muş’un tek değişmeyen tarafı kişisel menfaatlerin öne çıkması olmuştur. Kalıpçı zihniyetler kendini aşmakta güçlük çeken yöneticiler ilimize ülkemize katkıları kayıptan başka bir şey vermeyişleri olmuştur. Yerinde saymayla Türkiye’de her alanda birinci olmuştur. Muş ili artık sahipsiz bir il olmayacaktır. Sesimiz her yönü ile çıkması unutulmuşluğun sahipsizliğin kaderine terk edilmişliğiyle yıllarca gözyaşı döküp Murat Nehri sel olup yıllarca boşa akmıştır. Bundan böyle tek hedefimiz yarınlarımızı geleceğimize taşımak arzumuz ve temennimizdir. Hep şahsi çıkarlar peşinde koşarak hedef hep aynı YEM İCEM KEYFİME BAKAM ne olursa olsun koltuğumda döneyim, kim öldü kim kaldı beni alakadar etmez günüm gün olsun nece olursa olsun düşüncesinde olan bir toplumda yaşamaktayız artık bu zihniyeti geride bırakarak neler kaybettiğimizi görmeliyiz. Artık ortak değerlerimiz için hak ve özgürlükler içinde mutlu huzurlu geleceğimiz ve Türkiye’miz için birlik beraberlik içinde hareket ederek sesimizi daha da yükselterek kayıplarımızı yarınlarımızı geleceğimizi geride kalmışlığımızı her ortamda haykırarak kalıcı çözümler üreterek sahipsiz unutulmuş güzel şehrimizin hak ettiği yere taşıyarak Türkiye’mizde özgür ve bağımsız yaşayabilmek. Arzumuz temennimizdir.