DOLAR 15,6062 % 0.39
EURO 16,3198 % 0.39
GRAM ALTIN 915,41 % 0,48
ÇEYREK A. 1.496,70 % 0,48
BITCOIN 30.185,70 0.82
SON DAKİKA

Varto Devlet Hastanesine HIMSS Emram 6 belgesi

Son Güncelleme :

07 Aralık 2021 - 12:17

Varto Devlet Hastanesine HIMSS Emram 6 belgesi

Varto Devlet Hastanesi, HIMSS Emram Seviye 6 belgesini almaya hak kazanarak Muş’ta bir ilki gerçekleştirdi.

Dünyanın en iyi sağlık kuruluşlarının değerlendirildiği HIMMS’21 ödülü, uyguladığı dijital hastane konseptiyle Varto Devlet Hastanesinin oldu.

Antalya’da gerçekleşen HIMSS Ödül Töreninde EMRAM Seviye 6 sertifikası alan Varto Devlet Hastanesi, Dünyanın en iyi sağlık kuruluşlarının değerlendirildiği HIMMS’21 ödülüne dijital hastane konseptine layık görüldü.

Muş İl Sağlık Müdürlüğü pilot hastane olarak belirlediği Varto Devlet hastanesinde bir ekip kurarak HIMSS Emram Seviye 6 belgesi için çalışmalarını hızlandırdı. Varto Devlet Hastanesi için gerekli yazılımsal ve donanımsal ihtiyaçlar belirlendikten sonra hızlı bir satın alma sürecinin ardından bütün sistem kurularak çalışan personellere eğitimler verildi. Daha sonra HIMSS Emram Seviye 6 belgesini almaya hak kazandı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, “Bütün çalışmalarımız sonucunda Varto Devlet Hastanemize HIMSS 6 Dijital Hastane Belgesini almanın ve böyle kaliteli bir sistemi değerli halkımızın hizmetine sunabilmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“AVRUPA STANDARTLARINDA SAĞLIK HİZMETİ VERİYORUZ”

Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Işıl Işık, “Hastalarımızın kurumumuza başvurusundan itibaren hasta tanımlama sistemiyle başlayarak, hastanın tüm sağlık bilgilerinin dijital ortamda saklandığı, e-reçete ve muayene bilgilerinin cep telefonuyla hastaya iletildiği, hiçbir evrak kalabalığına mahal verilmeden bütün formların sistem üzerinden doldurulduğu, yapılan tetkik ve tedavi bilgilerinin eş zamanlı olarak hasta cep telefonuna gönderildiği, hem de doktorun ekranına uyarı ile bildirildiği, aynı zamanda hasta güvenliğinde de sıfır hatayı hedefleyen ve kağıt israfını da ortadan kaldıran dijital hastane sistemimiz ile değerli halkımıza Avrupa standartlarında sağlık hizmeti vermekten gurur duymaktayım” diye konuştu.

“HER AN BİLGİYE ERİŞİM İLE HASTA VE ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ SAĞLADIK”

Hastanenin Acil birimi ve servislerinde uygulamaya başladığımız bu sistemde hastanın servise yatışı yapıldığında, hastanın koluna takılan dijital bileklik sayesinde hastaya yanlış ilaç uygulama hatası ortadan kaldırıldığını belirten Işık, “Sistem hastaya yazılan ilacı hastayı doğrulamadan asla tedavi uygulamasına izin vermiyor. Doktor gecenin hangi saatinde olursa olsun hastanın bütün tetkik ve tedavilerini cep telefonundan görebiliyor. Gerek görürse evden hastaya tedavi ekleyebiliyor. Böylece acil durumlarda zaman kaybına bağlı hasta zararı da en aza indiriliyor. Ayrıca hastanemizde kurulan bu sistem sürekli olarak sağlık çalışanlarına, kişiye ve kişinin hastalığına özel uyarılar vererek, hastalarımızın doğru tedaviyi almalarına yardımcı oluyor. Hastanın önceden kullandığı ilaçlarla, doktorun yeni yazdığı ilaçlar arasında bir etkileşim varsa, hastanın tahlil sonucu neticesinde ilacın bırakılması ya da dozunun yükseltilmesi gerekiyorsa, kullandığı ilaçla birlikte yememesi gereken gıdalar varsa, hekimin yazdığı ilaca hastanın alerjisi bulunuyorsa, sistem doktorun ekranına ve cep telefonuna mesaj göndererek doktora hatırlatmada bulunuyor. Böylece ilaca bağlı hasta zararı da bu sistem sayesinde sıfıra iniyor. Hastalarımız akciğer filmini, tahlillerini taşımak ve evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalmıyor, cihazlarımıza kurduğumuz PACS sistemi sayesinde bütün tetkikler sonuçlandığı anda doktorun ekranına düşüyor. Hastanedeki her birimde kağıt kullanımını kaldırdık. Kullanıcılar için mobil çözümler ürettik. Multifonksiyonel Hastabaşı Uygulamalarını hayata geçirdik. Entegre Güvenlik Sistemlerini kurduk. Çevre dostu yazılımları hastalarımızın hizmetine sunduk. Yatan hasta servis işlemlerinde çığır açtık. Operasyonel hız ve iş akışlarında uyum sağladık. Her yerden her an bilgiye erişim ile hasta ve çalışan memnuniyeti sağladık” diyerek sistemi anlattı.

MUŞ’TA İLK DİJİTAL HASTANE UNVANI

Göreve gelişinden itibaren sürekli yenilikler yaptıklarını, Varto halkına mevcut koşullarda daha iyi daha kaliteli sağlık hizmetini nasıl verebilirim arayışında olduklarını ifade eden Başhekim Işıl Işık, “Bu durumda Varto Devlet Hastanesi olarak Muş’ta ilk Dijital Hastane unvanını almayı hak ederek bölgemize kazandırdığımız için mutluyuz. Hasta ve çalışan memnuniyetini sağlamak amacıyla gereken ne varsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Varto halkına hizmet etmenin son derece keyifli ancak bir o kadar da sorumluluk gerektirdiğinin farkındayız. Çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Bu bağlamda başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Serdal Türkoğu olmak üzere bütün sağlık çalışanı mesai arkadaşlarıma Varto halkımız adına teşekkür ediyorum” dedi.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.