Üniversitenin logosu değişiyor

Muş’ta uzun süreden beri tartışılan ve değişmesi yönünde kamuoyu talebi olan Muş Alparslan Üniversitesi Logosu nihayet değişiyor. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, ” Ödüllü Logo Tasarımı” yaraşması düzenliyoruz. Yarışma başvuruları bugün itibariyle başlamış olup 31 Mart 2021 tarihinde son bulacak. Yarışma sonuçları ise 12 Nisan 2021 tarihinde ilan edilecek.” dedi.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) yenilikçi yaklaşımlarına bir yenisin daha ekleyerek logo değişimine gidiyor. Üniversite kurumsal yapısında kullanılacak olan yeni logoyu belirlemek için 15 bin TL ödüllü bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya başvurular 23 Aralık 2020 itibariyle başladı 31 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek. Üniversite tarafından başlatılan logo yarışmasında katılımcılardan “Alparslan, Bilim, Eğitim, Lale, Muş, Selçuklu, 1071 Malazgirt Zaferi” kavramlarından bir yada bir kaçının birleşmesinde oluşturulacak logo hazırlamaları talep edildi.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, yapmış olduğu açıklamada, “Üniversitemizin ve İlimizin vizyonunu ve misyonunu yansıtacak, öğrenci merkezli eğitim anlayışı ile bağdaşan, “Alparslan, Bilim, Eğitim, Lale, Muş, Selçuklu, 1071 Malazgirt Zaferi” kavramlarından bir veya birkaçının ifade edilerek ilişkilendirildiği, akılda kalıcı, özgün, yenilikçi, estetik ve işlevsel kullanım imkânlarına sahip bir Muş Alparslan Üniversitesi Logosu’nun oluşturularak Muş Alparslan Üniversitesinin kurumsal işlemlerinde kullanılmak amacıyla düzenlenen yarışma sonucunda birinci olan eser sahibine 15 bin TL para ödülü, katılım belgesi ve başarı belgesi verilecek. İkinci ve üçüncü olan eser sahiplerine ise kurumsal hediyeler ile katılım belgesi ve başarı belgesi verilecek” diye konuştu.

 

Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışması ile ilgili olarak Muş Alparslan Üniversitesi web sitesi duyurular bölümünde (www.alparslan.edu.tr) ve Muş Alparslan Üniversitesi sosyal medya hesaplarında yayımlandı.

LOGO YARIŞMASINA KATILIM KOŞULLARI:

Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışmasına seçici kurul üyeleri ve seçici kurul üyelerinin birinci derece yakınları ile yarışma düzenleme komisyonu üyeleri katılamaz.

Yarışma, T.C. vatandaşı olan ve profesyonel tüm sanatçıların, öğrencilerin, kamu kurumlarının ve özel kuruluşların katılımına açıktır.

Muş Alparslan Üniversitesi Ödüllü Logo Tasarımı Yarışmasına katılımından dolayı katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 (üç) tasarım ile katılabilir.

Yarışmaya katılacak tüm tasarımların “T.C. Muş Alparslan Üniversitesi” adı ve üniversitenin kuruluş tarihi olan “2007” yılı ile birlikte değerlendirilmesine dikkat edilmelidir.

Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması; daha önce başka yarışmalara katılmamış, hiçbir gerekçe ile yayımlanmamış olması gerekir. Yarışmaya sunulan tasarımın internet, yazılı, görsel medya, vb. mecralarda ve bu konuyla ilgili web tabanlı arşivlerde bulunan tasarımlarla herhangi bir benzerlik ve çağrışımda bulunmaması ve diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmaması gerekmektedir. Seçici kurul üyelerinin, kopya olduğunu tespit ettiği tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu tasarımların sahiplerine ödül verilmeyecek, ödül verildikten sonra kopya oldukları tespit edilen eserlerin sahipleri ödüllerini iade edeceklerdir.

Logo tasarımı, Muş Alparslan Üniversitesini en iyi ve özgün şekilde temsil etmeli, içerik ile görsellik açısından anlaşılır, ayırt edici nitelikte olmalıdır. İstenilen tasarımlarda renk ve form yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Çalışmalar dijital ortamlarda, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır. Logo tasarımının çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (kurumsal kimlik, antetli kâğıt, faks, dergiler, bültenler, kataloglar, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler, şapkalar, tişörtler, çantalar, havlular, İnternet ve elektronik medya, web sitesi, elektronik posta v.b.) basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp küçültüldüğünde fonksiyonelliğini yitirmemesi gerekmektedir.

Logo tasarımı yatay ve dikey formatlarda kullanıma uygun olarak hazırlanmalıdır.

Seçici Kurul, yarışmaya katılan tasarımların Muş Alparslan Üniversitesinin ihtiyacını karşılayamadığını düşünmesi durumunda hiçbir tasarımı değerlendirmeye almama hakkını saklı tutar. Seçici kurulun oy birliği ile aldığı karar neticesinde yarışma iptal edilebilir ve yeni tarih belirlenerek yarışma tekrarlanabilir.

Yarışmaya sunulacak tasarımlar mutlaka bilgisayar ortamında Adobe Illustrator ya da CorelDraw gibi vektörel tabanlı grafik tasarım programları ile hazırlanmalıdır. Elle çizilmiş veya elle renklendirilmiş tasarımlar kabul edilmeyecektir.

Eserin dosya adı rakam ya da harflerden oluşmalıdır (rumuz). (Örnek: 12345.jpg). Rumuz en az 4 (dört), en fazla 8 (sekiz) karakterden (harften/rakamdan) oluşmalıdır. Birden fazla eser gönderenler aynı rumuzu kullanarak gönderilen tasarımların sayısını rumuz sonuna ekleyebilirler.

Her tasarım A4 (21 x 29,7cm) ebadında, beyaz zemin üzerine ve uzun kenarı 15 cm’yi geçmeyecek şekilde yerleştirilecek, kâğıdın alt kısmında tasarımın küçültülmüş renkli ve siyah beyaz şekilleri, kısa kenarı 25 mm’den büyük olmayacak şekilde yer alacaktır.

Tasarım ya da tasarımlar (en fazla üç farklı tasarım) ile birlikte her bir tasarım için katılım formunu da eksiksiz doldurulduktan ve katılımcı tarafından imzalandıktan sonra gramajı yüksek bir kâğıda (en az 160 gr.) renkli çıktı alınarak, çalışma dosyalarının (Corel Draw ya da Adobe Illustrator gibi) yer aldığı bir CD kopyası ile birlikte posta veya kargo ile gönderici ödemeli olarak gönderilmelidir. Tasarım baskısının alındığı sayfanın arka kısmında yarışmacının rumuzu yer alacaktır. Tasarımın baskısı, katılım formu ve çalışmanın yer aldığı CD veya DVD bir zarfa konulacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde (A4 formatındaki çıktı) ve CD’nin ön yüzünde de yer alacaktır. Eserin ön yüzünde tasarımcının kimliğini belirleyecek hiçbir ibare bulunmamalıdır. Birden fazla eserle katılan tasarımcılar, her eser için ayrı “teslim zarfı” kullanmalıdır; birden fazla eserin teslim zarfı, tek bir “postalama zarfı” içinde kargo ile gönderilebilir. Posta veya kargodaki gecikmelerden, gönderim esnasında tasarımın ve CD’nin zarar görmüş ya da yıpranmış olmasından ve kargoda meydana gelen aksaklıklardan dolayı müracaat dosyasının kaybolmasından Muş Alparslan Üniversitesi sorumlu olmayacaktır.

Yarışmaya katılan tasarımcılar, her bir tasarım için kısa cümleler ile logolarının hikâyelerini katılım formundaki “Proje Açıklaması” kısmına yazacaklardır.

Yarışma sonunda sergilenmeye değer bulunan eserler herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın ve kurumsal kimliğin bir ifadesi olarak arz edilmeksizin yarışma ile ilgili her türlü haber içeriği, herhangi bir telif ücreti ödenmeksizin basılı ve görsel materyal üzerinde kullanılacaktır.

Muş Alparslan Üniversitesi “Ödüllü Logo Tasarımı Yarışması” Katılım Formunu doldurmayan/imzalamayan katılımcıların tasarımları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışma katılımcıları, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır.HABER49

İlginizi Çekebilir

Hazal Öğretmen, Kapı Kapı Gezerek Köydeki Kadınlara Okuma Yazma Öğretiyor

Muş’un Varto ilçesindeki Tepe Köyü İlkokulunda müdür yetkili öğretmen olarak görev yapan Hazal Ateş Özden, …