DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
Duşakabin

Türk Dünyası Ödülleri Sahiplerini Buldu

Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 17:24

Türk Dünyası Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği “Türk Dünyası Ödülleri” sahiplerini buldu.

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 7. Türk Dünyası Ödül törenine Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım,  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)  Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu, İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, MHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri,  MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür ve Yöneticileri, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcıları, Ülkü Ocakları İl Başkanları, İl Yöneticileri, İlçe Başkanları, Akademisyenler,  Sivil Toplum Kurulu (STK) temsilcileri  ve sanatçılar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törenin açış konuşmasını İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Kazım Erdi Aktunç yaptı.

“TURAN’A GİDEN YOLDA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da yaptığı konuşmada,   “İçinde bulunduğumuz mübarek üç ayların, Türk ve İslam alemine huzur getirmesini Rabbim’den diliyor, her birinizin geçmiş kandilini kutluyorum.  Şehadetinin sene-i devriyesinde dualarla andığımız Fırat Yılmaz Çakıroğlu kardeşimiz başta olmak üzere tüm ülkücü şehitlerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum. Yine Gara Operasyonu’nda şehit düşen askerlerimiz ve sivil vatandaşlarımız nezdinde ülkemiz için canını vermiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Rahmetli Hüseyin Nihal Atsız “herkes bir özleyişle yaşar” demiştir. Bizler Altaylar ve Tanrı Dağları gibi önemli mekânlarımızda yaşamakla beraber; yâd ellerce bizden koparılan, ayrı bırakılan, uzak düşürülen kadim Türk yurtlarının hasreti ile büyüdük. Kaşgar’da zulme uğrayan kardeşimizin derdini derdimiz bildik. Hocalı’da katledilen, anasız-babasız bırakılan çocukları öz kardeşimiz saydık. Telafer’deki Türkmen analarının ağıtlarını duyarken, onları öz analarımızdan ayrı görmedik. Öz vatanlarından sürgün edilen Ahıskalı, Kırımlı, Karaçaylı soydaşlarımızın acılarını yüreğimizde hissettik. Kısacası nerede bir Türk varsa sevincini sevincimiz ve bilhassa kederini kederimiz bildik.  Türk dilinin konuşulduğu, Türk adının yaşatıldığı topraklardaki soydaşlarıma sesleniyorum; memleketin istiklal ve istikbal teminatı Türk gençliğine sesleniyorum; umutsuzluğa kapılmayın, durmayı bir an olsun düşünmeyin. Türk birliği için daha çok çalışacağız, esir düşmüş soydaşlarımızın hürriyeti için savaşmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz, Turan’a giden yolda birlikte yürüyeceğiz. Ve Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi 21. Asır, Türk asrı olacaktır” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL ALAN KİŞİ VE KURUMLAR

Yıldırım’ın konuşmasının ardından İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Kazım Erdi Aktunç,  Genel Başkan Ahmet Yiğit Yıldırım’a Osmanlı-Pars kılıcı hediye etti. Daha sonra ödül törenine geçildi. Türk Dünyası Ödüllerine layık görülen isimler şöyle:  Yılın Onur Ödülü: Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli. Ödülü Bahçeli adına Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım aldı. Yılın Akdemisyeni Ödülü: İÜ. Rektör yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal Yılın Basın-Medya Ödülü: Star Tv Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik Türk Dünyasına Yılın Hizmet Ödülü: Baykar (Haluk Bayraktar) Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü: Ahi ve Sanayici İş Adamları Derneği (İbrahim Çam) Yılın Yazarı Ödülü: ‘’Çekiç İle Örs Arasında Mehmet Akif Ersoy’’ eseriyle Ahmet Güner Sayar Yılın Türk Kültüne Hizmet Ödülü: Türk Lehçeleri Haritası (Süleyman Aydın) Yılın Sanatçısı Ödülü: Erol Sayan Yılın TV Programcısı Ödülü: Bengü Türk TV Genel Yayın Yönetmeni Metin Özkan Yılın Müzik Ödülü: Börteçine adlı eseriyle Mustafa Yıldızdoğan Yılın Projesi Ödülü: Turan Kupası (Gürkan Teoman ve Porf. Dr. Erdal Bay) Yılın Türk Dünyası Etkinliği Ödülü: Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Kongresi (Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.